Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Ayak, Karın, Göğüs Şişmesi [Neden, Tedavi]
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Ayak, Karın, Göğüs Şişmesi [Neden, Tedavi]

Muhabbet kuşlarında ayak, karın, göğüs şişmesi nedeni ve tedavisi öğrenmeniz gereken konular arasındadır. Çeşitli hastalıklar bu durumların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.

Muhabbet kuşlarında ayak, karın, göğüs şişmesi nedeni ve tedavisinde sorunun kaynağına ulaşılması önemlidir. Böylece sorunun ilerlemesi ve ciddi bir hal alması engellenir.

Muhabbet Kuşlarında Ayak Şişmesi Nedenleri & Belirtileri Nelerdir?

Muhabbet kuşlarında ayak şişmesi nedenleri birbirinden farklı olabilir. Beslenme, yaş, kilo ve hatta stres bile bu duruma neden olabilir.

Gıdalarda bulunan katkı maddeleri, ayakların şişmesine sebebiyet verebilir. Aynı zamanda A vitamini yönünden yetersiz bir beslenme de şişkinliğe yol açabilir.

Protein yönünden zengin besinlerin aşırı tüketimine bağlı olarak böbreklerin fonksiyonlarında bozulma meydana gelebilir. Ayak şişmesi buna bağlı olarak gelişebilir. Ayak şişmesine neden olan durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Fazla miktarda olan ürik asitin eklemlerde birikme yapması
  • Tümörler ve kistler
  • Bağırsaklarda ve midede meydana gelen farklı rahatsızlıklar
  • Obezite
  • İlerleyen yaş

Muhabbet Kuşlarında Ayak Şişmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşlarında ayak şişmesi tedavisi, problemin kaynağına göre gerçekleştirilir. Bunun için röntgen gibi iç organları görüntüleyen işlemler yapılmalıdır.

Aynı zamanda beslenme ve ortam koşullarından kaynaklı bir sorun varsa buna ilişkin düzenleme yapılmalıdır.

Muhabbet kuşlarında ayak, karın, göğüs şişmesi nedeni ve tedavisi sürecinde çeşitli kremler, ilaçlar kullanılabilir.

Gerekli durumlarda cerrahi müdahaleler yapılır. Şişlik içinde sıvı birikimi varsa cerrahi müdahale ile sıvı tahliyesi gerçekleştirilebilir.

Muhabbet Kuşlarında Karın Ve Göğüs (Kursak) Şişmesi Nedenleri & Belirtileri Nelerdir?

Muhabbet kuşlarında karın ve göğüs şişmesi nedenleri ve belirtileri farklı durumlardan ileri gelebilir. Karın bölgesinde yumurtlama sonrası şişlik ortaya çıkabilir. Özellikle sık yumurtlayan dişi muhabbet kuşlarında bu duruma rastlanır.

Hareketsizlik, yanlış beslenme de bu süreçte etkilidir. Kendi yediğiniz yiyeceklerden kuşlarınıza sık sık vermeniz halinde sindirim problemleri ortaya çıkar.

Bu da şişkinliğe yol açabilir. Katkı maddesi içeren gıdaların tüketiminde de benzer bir durum söz konusudur.

Şişkinliğe bağlı olarak zor nefes alma, durgunluk, uçmakta zorlanma gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Yumurta tıkanması bu duruma yol açan sorunlardan biridir. Doğru müdahale için mutlaka vakit kaybetmeden veteriner desteği alınmalıdır.

Muhabbet Kuşlarında Karın Ve Göğüs (Kursak) Şişmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşlarında karın ve göğüs şişmesi tedavisinde ilk önce teşhisin doğru yapılması önemlidir. Sorunun kaynağı çeşitli görüntüleme teknikleri ile tespit edilebilir.

Tümörleşmiş yapılar mevcutsa cerrahi müdahale kaçınılmazdır. Ancak beslenme ve yaşam şartlarından kaynaklı durumlarda; yem değişikliği yapılması, hareket artışı sağlanması, tüketilen gıdaların gözden geçirilmesi ile iyileşme sağlanabilir.

Kafes düzenlemesi de bu noktada önemlidir. Muhabbet kuşları kafes tabanında yer alan gazeteleri, peçeteleri ya da kâğıtları kemirebilir. Bu durum da şişkinliğe yol açabilir.

Kafes tabanına hiçbir şey sermemek bu nedenle daha doğrudur. Muhabbet kuşlarında ayak, karın, göğüs şişmesi nedeni ve tedavisi için veterinerinize danışmalısınız.