Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Ayak İncinmesi [Belirti, Tedavi, Krem]
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Ayak İncinmesi [Belirti, Tedavi, Krem]

Muhabbet kuşu ayak incinmesi belirti, tedavi ve krem uygulamasından oluşan bir süreçte gerçekleşir. Ayak incinmesi çeşitli nedenlerle meydana gelebilir.

Kafes tülü, oyuncak kullanımı ya da serbest bırakılan kuşların ayaklarını bir yere çarpması-sıkıştırması söz konusu olabilir.

Muhabbet kuşu ayak incinmesi belirti, tedavi ve krem uygulaması neticesinde iyileşebilir. Ancak ilk önce belirtilere dikkat edilmelidir.

İncinmenin yanı sıra kırık da söz konusu olabilir. Bu nedenle en ufak bir şüphede, zamanında tedavi için veterinere danışılmalıdır.

Muhabbet Kuşu Ayak İncinmesi Belirtileri Nelerdir?

Muhabbet kuşu ayak incinmesi belirtilerini kolayca fark edebilirsiniz. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kuşlarda da ağrı ortaya çıkabilir. Bu nedenle muhabbet kuşu ağrıyan ayağı üzerine basmakta zorlanır. Bacağın yapısında duruş ve şekil bozuklukları ortaya çıkması da mümkündür.

Ayak incinmesi, kuşun belirli bir düzeyde kendini stresli hissetmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle bazı davranışsal değişiklikler ve huzursuz bir yapı gözlemlenebilir. Aynı zamanda yürürken yalpalama, belirgin ya da hafif biçimde görülebilir. Kuşunuzun hareket ve davranışlarını gözlemleyerek ayak incinmesini kolayca anlayabilirsiniz.

Ayak incinmesi belirtilerinin yanı sıra önleme yollarını da bilmeniz gerekir. Kafeste tül kullanımından kaçınmak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra kuşunuz kafes dışındayken ona zararlı olabilecek eşyaları ortadan kaldırmalısınız.

Muhabbet kuşları kapıların, perdelerin üzerinde konmayı oldukça sever. Kuşunuz dışardayken kapıları aniden açmaktan ya da kapatmaktan kaçınmalısınız. Perdeleri kapatarak kuşlarınızın tüle ya da kumaşa takılmasını engelleyebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Ayak İncinmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşu ayak incinmesi tedavisi, yanlış bir hamle yapılmaması için veteriner kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

Muhabbet kuşu ayak incinmesi belirti, tedavi ve krem uygulama aşamalarında veteriner hekim ilk önce teşhis koyar. Teşhis için röntgen gerekebilir.

İncinme meydana gelen ayağa krem uygulaması yapılır. Ardından ayağın sarılması ve yardımcı bir malzeme ile sabitlenmesi gerekir.

Muhabbet Kuşu Ayak İncinmesi Krem Tedavisi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşu ayak incinmesi sırasında krem tedavisi; sargı bezi, çubuk, bant gibi malzemelerle yapılır. Terramycin krem, Avipom merhem tedavi sırasında sıklıkla kullanılan ilaçlar arasındadır. Ancak bu kremlerin nasıl uygulanacağı konusunda veteriner desteği alınmalıdır.

Veteriner hekimler incinmenin boyutuna göre farklı bir krem önerebilir. Öte yandan ayağın sabitlenmesi, sargı bezinin uygulanması gibi konularda da veteriner desteğine ihtiyaç vardır.

Hatalı yapılan müdahaleler nedeniyle kangren ortaya çıkabilir. Aynı zamanda ayağın kırılması gibi bir diğer ciddi sorun da meydana gelebilir.

Muhabbet kuşu ayak incinmesi belirti, tedavi ve krem uygulama aşamalarında hatalı müdahalelerde bulunmaktan kaçınmalısınız.