Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Zehirlenmesi [Metal, İlaç, Bitki, Belirti, Tedavi]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Zehirlenmesi [Metal, İlaç, Bitki, Belirti, Tedavi]

Muhabbet kuşunda zehirlenme durumu meydana geldiğinde acil olarak tedavi edilmesi gerekir. Çeşitli sebeplerden ötürü zehirlenme riski ile karşı karşıya kalan muhabbet kuşunda acil ilk yardım çok önemlidir.

Muhabbet kuşunun zehirlenmesine yol açabilecek pek çok farklı faktör söz konusudur. Doğal ya da kimyasal içeriklerden zehirlenebilen muhabbet kuşunun bünyesi çok hassas olduğu için kısa sürede müdahale edilmezse ölüm riski vardır.

Muhabbet kuşu zehirlenme belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilinmesi gereken detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Muhabbet Kuşlarını Genel Zehirleyebilecek Şeyler Nelerdir?

Muhabbet kuşunu zehirleyen şeyler kimi zaman doğal içerikler kimi zaman da kimyasal maddeler olabilir. Metal, ilaç veya bitki kaynaklı muhabbet kuşu zehirlenme vakaları özellikle son yıllarda giderek artmıştır.

Genel anlamda muhabbet kuşunuzun zehirlenmesine yol açabilecek unsurlar şunlardır:

 • Böcek ilaçları 
 • Temizlik ürünleri
 • Çeşitli bitkiler
 • Kimyasal ürünler 
 • Ağır metal içeren cisimler
 • Tıbbi ilaçlar

Muhabbet kuşunun bu tür faktörler yüzünden zehirlenme riski vardır. Perde ağırlıklarında kurşunlu ve vitray camlarda, balık oltası ağırlıklarında ve çeşitli ziynet eşyalarında bulunan kurşun muhabbet kuşunu zehirleyebilir.

Kurşun gibi ağır metal cisimlerle temasa geçen muhabbet kuşunda ölümle sonuçlanan zehirlenme vakaları görülebilir.

Muhabbet Kuşu Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

Muhabbet kuşu zehirlenmesine iyi gelen şeyler veteriner hekim tarafından belirtilen ilaçlardır. Muhabbet kuşunuz çeşitli kimyasal maddeler veya temizlik ürünleri ile temas ettiyse zehirlenme belirtilerine bakılmalıdır.

Kuşun genel sağlığını tehdit eden problemler görüldüğü zaman vakit kaybetmeden kanatlı veteriner hekime başvurulması gerekir. Muhabbet kuşu zehirlenme vakalarında genellikle zehrin vücuttan hızla atılmasını sağlayacak ilaçlar kullanılır.

Muhabbet kuşunun suluğuna damlatılan ilaçlar dışında uzman veteriner hekimler iğne yaparak da kuşun sağlığına kavuşması mümkündür.

Muhabbet Kuşu Metal Zehirlenmesi

Muhabbet kuşu metal zehirlenmesi adından da anlaşılacağı üzere ağır metal içeren ürünlerle kuşun temas etmesinden kaynaklanır. Metalden zehirlenen muhabbet kuşunda temas eden bölgedeki değişimler takip edilmelidir.

Ağır metal bir cisimle temas eden muhabbet kuşunda hayati risk yaşanmaması için bir an önce veteriner hekime başvurulması tavsiye edilir.

Muhabbet Kuşu Metal Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu metal zehirlenmesi belirtileri kuşun hem fiziki görünümünde hem de davranışlarında görülebilir. Muhabbet kuşunun sağlığını kaybetmesine yol açan metal zehirlenmesi belirtileri genellikle şunlardır:

 • Muhabbet kuşunun tünekte duramaması.
 • Denge problemleri.
 • Halsizlik ve isteksizlik.
 • Hırıltı ve solunum güçlüğü.
 • Hızlı nefes alıp verme. 

Muhabbet Kuşu Metal Zehirlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşu metal zehirlenme tedavisi konusunda öncelikle veteriner hekime başvurulması tavsiye edilir. Çünkü her ağır metalin muhabbet kuşunda farklı zehirlenmelere yol açtığı bilinir.

Ağır metal cisimlere maruz kalan muhabbet kuşunda zehirlenme seviyesinin ne kadar olduğunu tespit etmek ve sorunu tanımlamak için kanatlı alanında uzman veteriner hekime gidilmelidir.

Veterinerler metalden zehirlenen muhabbet kuşunu tedavi etmek için ilaçlı yöntemler veya iğne ya da serum uygulamak durumunda kalabilir.

Muhabbet Kuşu Bitki Zehirlenmesi

Muhabbet kuşu bitki zehirlenmesi genellikle zararlı bitkilerin tüketiminden kaynaklanır. Özellikle ev ortamında bulunan çeşitli çiçekler ve bitkiler muhabbet kuşunu cezbedebilir. Bu tür bitkileri ısırıp yemeye kalkan muhabbet kuşlarında bitki zehirlenmesi sık görülen problemlerdendir.

Muhabbet kuşunun bitkiden zehirlenmesi halinde öncelikle bazı belirtilere ve davranış değişikliklerine odaklanmak gerekir.

Muhabbet Kuşu Bitki Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşunda bitki zehirlenmesi belirtileri, kuşu zehirleyen bitkiye göre değişiklik gösterir. En çok dikkat çeken bitki zehirlenmelerinde muhabbet kuşu davranışları şu şekilde değişir:

 • Denge ve uçma problemleri 
 • Aşırı stres ve yüksek ateş
 • Deride kabarmalar
 • Göz çevresinde sulanma ve kabarcıklar 
 • Hızlı solunum ve kusma 
 • Kas zayıflaması ve kas seğirmesi 

Muhabbet Kuşu Bitki Zehirlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşunda bitki zehirlenmesi tedavi sürecinde uzman veteriner hekimin belirtmiş olduğu yöntemler uygulanır. Zehirlenme seviyesinin hafif olduğu durumlarda muhabbet kuşunun suyuna ilaç ve temizleyici damlalar atılarak zehirlenme tedavisi yapılabilir. En güvenilir tedavi yöntemini uygulamak için veteriner tarafından verilen ilaçlar kullanılmalıdır. 

Muhabbet Kuşu İlaç Zehirlenmesi

Muhabbet kuşunda ilaç zehirlenmesi de sık görülen problemlerden biridir. Özellikle yanlış veya son kullanma tarihi geçmiş ilaç kullanımı durumunda muhabbet kuşu zehirlenebilir.

Muhabbet kuşunu zehirleyen ilaçların içeriğindeki etken maddesine bağlı olarak ölümcül sonuçlara neden olabilir. Muhabbet kuşunun zehirlenmesi halinde hemen elinizdeki ilaçla birlikte veteriner hekime başvurmanız tavsiye edilir.

Muhabbet Kuşu İlaç Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu ilaç zehirlenmesinin belirtileri arasında baygınlık, nefes almada zorluk ve denge kaybı görülebilir. Muhabbet kuşunun temel yaşam fonksiyonlarını olumsuz etkileyen ilaç zehirlenmesi çok hızlı şekilde yayılım gösterebilir. En çok dikkat çeken muhabbet kuşu zehirlenme belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • Hızlı kalp atımı
 • Solunum güçlüğü
 • Koma ya da kalp durması 
 • Huzursuz davranışlar
 • Kızartı ver ödem
 • Deride görülen tahriş izleri

Muhabbet Kuşu İlaç Zehirlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşunda ilaç zehirlenmesi tedavisi yapılırken dikkat edilmesi gereken tüm noktalar veteriner hekim tarafından belirlenir. İlacın içeriğini dikkate alan veterinerler muhabbet kuşundaki hayati riski atlatabilmek için ilaçlı tedavi önerebilir.

İlaçlı tedaviler muhabbet kuşu suyuna damlatılan ilaçlar veya doğrudan iğne yaparak da uygulanabilir. Muhabbet kuşunu kısa sürede sağlığına kavuşturmak için bu tür zehirlenme olaylarında işlemleri sakin biçimde yapmak gerekir.

Böcek İlacı Muhabbet Kuşunu Zehirler Mi?

Muhabbet kuşu böcek ilacı zehirlenmesi nadir de olsa görülen bir durumdur. Bazı böcek ilaçlarının içeriğindeki kimyasal maddeler doğrudan temas halinde muhabbet kuşunun sağlığını bozabilir.

Bu nedenle katı, sıvı veya gaz fark etmeksizin tüm böcek ilaçlarının kullanımında ortamda muhabbet kuşunun olmamasına dikkat edilmelidir.

Hassas yapıda olan muhabbet kuşu böcek ilacını yerse veya deri yoluyla temas ederse zehirlenme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Muhabbet Kuşu Zehirli Çiçek Yerse Ne Olur?

Muhabbet kuşu zehirli çiçek yemesi durumunda hastalanabilir ve hayati risk atlatabilir. Adından da anlaşılacağı üzere zehirli çiçek muhabbet kuşunun hassas yapısını alt üst ederek sağlığını bozabilir.

Zehirlenme vakalarının büyük bir çoğunluğu bitkilerden kaynaklanmaktadır.

Muhabbet kuşu aynı ortamda bulunan bitkileri yiyecek olup olmadıkları konusunda denemek için ısırabilir. İşte bu tür durumlarda zehirli olduğu bilinen bir bitki ile temas eden muhabbet kuşu zehirlenebilir. 

Çamaşır Suyu Muhabbet Kuşuna Zarar Verir Mi?

Muhabbet kuşuna çamaşır suyu değdirmek veya içmesine yol açmak ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Çamaşır suyu bilindiği üzere insanlar için de çok ciddi kimyasallar içeren bir sıvıdır.

Çamaşır suyunun deriden teması yoluyla etkilenmese de içilmesi halinde insanlarda bile ölüme yol açabilir. Bu yüzden çamaşır suyu hassas bünyesi olan muhabbet kuşuna zarar verebilir.

Bu tür şüpheli durumlarda muhabbet kuşu zehirlenme belirtilerini fark eder etmez veterinere gidilmesi gerekir.