Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu & İshal [Belirti, Doğal Tedavi, İlaç, Ne Yemeli?]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu & İshal [Belirti, Doğal Tedavi, İlaç, Ne Yemeli?]

Muhabbet kuşu ishal belirtisi ve tedavisi, kuş sahiplerinin mutlaka bilgi sahibi olması gereken bir konudur. Çünkü pek çok kişi muhabbet kuşunun ishal olmasını önemsemediği için hastalığın ilerlemesine ve tedavi için çok geç kalınmasına neden olabilmektedir.

Muhabbet kuşunda ishal ve sulu kaka probleminin farklı nedenleri olabilir. Beslenme, stres, ortam koşulları, ortamın havası ve diğer nedenlerden dolayı muhabbet kuşunda ishal sorunu görülebilir.

Muhabbet Kuşu İshal Belirtileri Nelerdir?

Muhabbet kuşunda ishal belirtileri herkesin anlayacağı şekilde görülebilir. İlk defa muhabbet kuşu besleseniz bile kakasındaki sıvılaşmayı fark ettiğinizde muhabbet kuşunun ishal olduğunu anlayabilirsiniz.

Enfeksiyona bağlı ishal olan muhabbet kuşunun makat bölgesindeki tüyler dışkılı ve ıslak olur. Bu bölgedeki tüylerde kaka lekesi sık sık görülebilir. Aynı zamanda muhabbet kuşunun gagasında veya göz çevresinde sulanma varsa virüse bağlı hastalık sebebiyle kuş ishal olmuş olabilir.

Bunun dışında muhabbet kuşunuzu dışkılarken sulu kaka yaptığını gördüğünüzde de ishal olduğunu anlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu İshal Nasıl Tedavi Edilir?

Muhabbet kuşu ishal tedavisi sürecinde tek bir tedavi yöntemi yoktur. Bu süreçte muhabbet kuşunun beslenmesine dikkat edilmeli ve gerekli görülmesi halinde veteriner hekim tarafından yazılan ilaçlar kullanılmalıdır.

İshal olan muhabbet kuşları genellikle yanlış beslenmeden dolayı bu sorunu yaşadıklarında beslenme düzenini değiştirdiğiniz zaman ishal sorunu tedavi edilmiş olur. Ancak enfeksiyona bağlı yani hastalık kaynaklı ishal durumunda muhabbet kuşuna ilaç, C vitamini veya probiyotik verilmesi gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu İshalken Ne Tür Besinler Yemeli?

Muhabbet kuşu ishalinde beslenme kalitesi çok önemlidir. Yetersiz beslenme yüzünden ishal olan muhabbet kuşunun kaliteli ve dengeli beslenmesine dikkat edilmelidir. Bu süreçte vitamin ağırlıklı yemler, taze sebze ve meyveler vererek kuşun metabolizması güçlendirilmelidir.

Aynı zamanda muhabbet kuşunda sıvı eksikliği olduğu için bol bol su içmesini sağlayacak koşullar yaratılmalıdır.

Muhabbet kuşunun kafes suyu günlük olarak değiştirilmeli, içine C vitamini veya probiyotik takviyesi damlatılmalıdır. Aynı zamanda aşırı derecede ishal olan muhabbet kuşunun beslenmesinde pirinç suyu da faydalı sonuçlar vermektedir.

Muhabbet Kuşu İshalinde Hangi İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Muhabbet kuşu ishal ilaçları, uzman veteriner hekim tarafından verilen bazı damlalardan oluşur. İshal damlaları, kuşun bağırsak sistemini düzenler ve sulu kaka problemini kısa sürede ortadan kaldırır.

Muhabbet kuşuna verilen ishal ilaçları genellikle suluğa damlatılan C vitamini, bağırsak düzenleyici ve probiyotik ilaçlarından oluşmaktadır. Vitamin takviyesi ile birlikte kullanılan ishal ilaçları muhabbet kuşunun daha kısa sürede tedavi olmasına yardımcı olur.

Eğer mikroorganizma kaynaklı enfeksiyon durumu varsa yani muhabbet kuşu ateşli hastalık geçirdiği için ishal olmuşsa, bu durumda veterinerler antibiyotik ilaç yazabilir.

Antibiyotiklerin kullanımı ve faydaları konusunda veteriner hekimden bilgi alarak sadece belirli zamanlarda bu tür ishal ilaçlarını kullanabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu İshalinde Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Muhabbet kuşunda ishalin doğal tedavisi sürecinde beslenme ve ortam koşullarına dikkat edilmelidir. Bu süreçte muhabbet kuşunun kaliteli ve dengeli beslenmesi çok önemlidir. Muhabbet kuşunda ishali doğal yollarla tedavi etmek için şunlara dikkat etmekte fayda vardır:

  • Kuşun yem kalitesi güçlendirilmeli, besin takviyesi yapılmalı ve taze sebze meyvelerden verilmelidir. Kuş böylelikle halsiz olduğu dönemde bile besleyici yemler tüketerek eski sağlığına kolaylıkla ulaşabilir. 
  • Muhabbet kuşları hava akımına maruz bırakılmadan sabit bir yerde bulunan kafeste dinlenmeye bırakılmalıdır. 
  • İshal olan muhabbet kuşunu halsiz olduğu halde uçmaya zorlamak doğru değildir. 
  • Muhabbet kuşunun kafes suyu her daim temiz olmalı ve suyun kalitesine önem verilmelidir.
  • Pirinç suyu gibi takviyeler yapılabilir. 
  • Strese çok duyarlı canlılar olan muhabbet kuşunu kafes içinde olsa dahi strese sokacak çevresel faktörler ortadan kaldırılmalıdır. 

Muhabbet Kuşu İshalinde Pirinç Suyu Nasıl Yapılır Ne İşe Yarar?

Muhabbet kuşu ishalinde pirinç suyu doğal tedavi amaçlı kullanılan ürünlerden biridir. Pirinci haşladığınız suyu muhabbet kuşunun suyuna ilave ederek bundan faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Haşlanmış patates ve pirinç lapasının suyu muhabbet kuşunda bağırsakları güçlendirici etki yaratır. Bu sayede vücut direnci artan muhabbet kuşu ishal sorununu daha kısa sürede yenebilir.

Muhabbet kuşunda ishal sorunu enfeksiyona bağlı değilse, antibiyotik ve ilaç kullanmadan da tedavi edilebilir.