Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu & Banyo [Yıkanır Mı?, Şampuan, Üşür Mü?]
Yeliz Özdemir:
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikleri görmek için buraya tıklayabilirsin.

Muhabbet Kuşu & Banyo [Yıkanır Mı?, Şampuan, Üşür Mü?]

Muhabbet kuşunu yıkamak isteyen kişiler, kuşun sağlığını kaybetmemesi için bazı kriterlere dikkat etmesi gerekir. Çok hassas yapıda olan muhabbet kuşları esasında suyu çok severler.

Muhabbet kuşunu banyo yapmaya alıştırmak sanıldığı kadar zor değildir. Suya alışan muhabbet kuşunu belirli aralıklarla banyo yaptırmak onun rahatlamasını ve hijyenik olmasını sağlar.

Aynı zamanda muhabbet kuşunun stresini atması ve eğlenmesi için de belirli aralıklarla banyo yaptırılması gerekir. Muhabbet kuşu banyo konusunda bilinmesi gereken en önemli detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Yıkanır Mı?

Muhabbet kuşu yıkamak her kuş sahibinin belirli aralıklarla yapması gereken bir işlemdir. Özellikle sıcak yaz günlerinde muhabbet kuşunun üşüyeceği ortam pek olmayacağı için, bol bol banyo yaptırılması tavsiye edilir.

Muhabbet kuşları suyu seven ve suyla oynayarak stres atan canlılardır. Bu sebeple belirli aralıklarla muhabbet kuşunu yıkamak sadece hijyenik olmasını sağlamakla kalmaz aynı zamanda ona moral ve mutluluk da verir.

Ancak muhabbet kuşunu yıkarken suyun sıcaklığına, ortamın rüzgarsız olmasına ve kuşun aşırı ıslanmamasına dikkat edilmelidir. 

Muhabbet kuşunu yıkarken 1 aylık, 2 aylık ve 40 günlük olmasına göre banyo koşullarını değiştirmek gerekir. Genellikle muhabbet kuşlarının 2 aylık olmadan banyo yaptırılmaması konusunda öneriler vardır.

Ancak 30 günlük olduktan sonra suya alışan muhabbet kuşunu çok sık olmamakla birlikte sıcak yaz günlerinde banyo yaptırmada bir sakınca yoktur.

Uzmanlara göre genellikle muhabbet kuşunu banyoya alıştırmak için 40 günlük olmasını beklemek gerekir. Vücut direnci artan ve çabuk hasta olmayacak gelişim seviyesini gösteren muhabbet kuşu, suya alıştırıldıktan sonra ılık ortamda rahatlıkla banyo yapıp yıkanabilir.

Muhabbet Kuşları Kaç Günde Bir (Ne Sıklıkla) Yıkanmalıdır?

Muhabbet kuşunun yıkanma sıklığı mevsim döngülerine göre değişir. İlkbahar ve özellikle yaz mevsiminde havalar sıcak olacağı için muhabbet kuşunun daha sık yıkanmasında bir sakınca yoktur.

Özellikle sıcaktan bunalan muhabbet kuşlarının temizlenip rahatlaması için 15 günde bir yıkanması tavsiye edilir. Ancak mevsim yaz olsa bile sıcak havalarda cereyanda kalmaması için muhabbet kuşunu güvenli bir ortamda banyo yaptırmaya dikkat edilmelidir.

Kış mevsiminde ise havalar soğuyacağı için muhabbet kuşunun üşütme riski daha fazladır. Bu yüzden uzmanlar kış mevsimi ve soğuk havalarda muhabbet kuşunu 30 günde bir yıkamanın daha ideal olacağını söylemektedir. 

Muhabbet Kuşları İçin Banyo Ne Kadar Sürmelidir?

Muhabbet kuşu banyo süresi, kuşun aşırı ıslanmaması için önemlidir. Bazı kuşlar suyu çok sevdiği ve oyun oynadığı için banyoyu bir türlü sonlandırmak istemez. Bunun neticesinde kuşun her bir tüyü aşırı ıslandığı için kuruması da uzun sürebilir.

Üşütme riskine karşı muhabbet kuşunun banyo süresi yaz mevsiminde 10 dakikayı kışın ise 3-4 dakikayı geçmemelidir. Muhabbet kuşunun aşırı ıslanmamasına özen gösterilmeli ve kuruturken de gerekirse en az 1 metre uzaktan saç kurutma makinesi çalıştırarak üşütmeden kurumasına yardımcı olunmalıdır. 

Muhabbet Kuşları Banyoya Nasıl Alışır? İlk Banyo Nasıl Yaptırılır?

Muhabbet kuşunu banyoya alıştırmak için çeşitli teknikler kullanılabilir. Öncelikle yayvan bir kap seçilmeli ve muhabbet kuşunun iki ayağı ile daldığında tamamen suya gömülmeyeceği sığlıkta su seviyesi olmalıdır.

Kafes dışına çıkmaya alışkın olan muhabbet kuşunu bu kaba yakınlaştırarak suyu tanıması sağlanır. Parmaklarla suya dokunarak ses çıkarıp suyu dalgalandırmanız ilgisini çekecektir.

Yavaş yavaş suya yaklaşan ve oynamaya başlayan kuşun üzerine avucunuza aldığınız suyu damlalar şeklinde dökebilir ve ona sudan korkulmayacağını öğretebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda bu kabı kısık açtığınız çeşmenin altına koyarak muhabbet kuşunun doğrudan akan sudan yıkanmasını sağlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşları Şampuanla, Bebek Şampuanıyla, Sabunla Yıkanır Mı?

Muhabbet kuşunu şampuanla yıkamak uzmanlara göre doğru değildir. Özellikle insanların banyoda kullandığı yetişkin şampuanlarının içeriğindeki kimyasallar muhabbet kuşunun tenine, gözlerine ve yutması halinde midesine zarar verebilir.

Bebek şampuanı ve doğal sabun her ne kadar kimyasal içermese de muhabbet kuşunun banyosunda önerilmez. Muhabbet kuşunu duru ve ılık suda yıkamak hijyenik olması için yeterlidir. 

Muhabbet Kuşunun Banyo Yüzünden Üşümemesi İçin Ne Yapılmalıdır? Banyo Suyu Sıcaklığı Ne Olmalıdır?

Muhabbet kuşu banyoda üşümemesi için suyun sıcaklığı ılık seviyede olmalıdır. El yakacak kadar sıcak su olmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle sıcak günlerde bile muhabbet kuşunun soğuk çeşme suyu altında yıkanmasına müsaade edilmemelidir.

Çeşme suyun ılık olması için hafifçe ısıtılması veya bir süre güneş ışığı altında bekletildikten sonra muhabbet kuşuna verilmesi yeterlidir. Banyo sonrası üşümemesi için odada hava akımı olmaması önemlidir.

Çok ıslanan muhabbet kuşunun tüylerini kısa sürede kurutabilmek için en az 1 metre uzaktan saç kurutma makinesi çalıştırıp kuşa doğru sıcak hava tutulabilir.

Muhabbet Kuşu Banyo Kabı Nasıl Olmalıdır? Banyo Kabına Gerek Var Mı?

Muhabbet kuşu banyo kabı çok derin olmamalı ve sığ yapısı sayesinde kuşun rahatlıkla girip çıkabileceği özelliklere sahip olmalıdır. Pet shop mağazalarda satılan banyo kabı muhabbet kuşunun rahatlıkla banyo yapabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır.

Ancak kuşunuzun yıkanmaya alışabilmesi için banyo kabını kullanmak şart değildir. Yayvan yapıda olan ve muhabbet kuşunu strese sokmayacak renklerde herhangi bir kap muhabbet kuşubanyo işlemi için yeterlidir.