Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet kuşu dışkısı insanlar, evcil hayvanlar için tehlikeli mi?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet kuşu dışkısı insanlar, evcil hayvanlar için tehlikeli mi?

Bir muhabbet kuşu günde 40-50 kez veya her 10-20 dakikada bir kaka yapabilir.

Muhabbet kuşu kakası (dışkıları), belirli koşullar oluştuğunda tehlikelidir.

Muhabbet kuşunun kakası bir süre temizlenmeden bırakılırsa bakteri, mantar popülasyonu hızla artar. Ancak bu, taze muhabbet kuşunun kakasında bakteri veya mantar olmadığı anlamına gelmez.

İnsanlar ve diğer evcil hayvanlar, bakteri ve mantar popülasyonu nedeniyle hem kuru hem de nemli muhabbet kuşlarının dışkısından hastalanabilirler. Bakteri ve mantar popülasyonları, insanlar ve diğer evcil hayvanlar için toksiktir.

İnsanlar ve diğer evcil hayvanlar, kuru veya nemli muhabbet kuşunun dışkısından mikroskobik mantar, toz ve bakteri (Chlamydia psittaci) içeren havayı soluyarak kriptokokoz, histoplazmoz ve psittakoz kapabilir.

İnsanlar muhabbet kuşlarının kakasından hangi hastalıkları kapabilir?

İnsanlar, muhabbet kuşlarının dışkıları nedeniyle kriptokokoz, histoplazmoz ve psittakoz (ornitoz) gibi hastalıklara yakalanabilir.

Çocuklar kuş kakası yerse ne olur?

Çocuklar muhabbet kuşu kakası yerse, mide bulantısı, yorgunluk, kas kontrolünün kaybı, kusma, ishal, ateş, geçici gibi belirti ve semptomlar görülebilir.

Bir çocuk kaka yediğinde, Salmonella en tehlikeli tehdittir. Salmonella beyne, omuriliğe, gözlere ve diğer organlara zarar verebilir.

Muhabbet kuşu kakası ile fiziksel etkileşimin neden olduğu yaygın salmonella semptomları mide bulantısı, yorgunluk, kas kontrolünün kaybı, körlük, koma olarak sıralanır.

Kurutulmuş veya nemli muhabbet kuşu kakasına dokunmak hasta eder mi?

İnsanlar ve diğer evcil hayvanlar, kriptokokoz, histoplazmoz ve psittakoz (ornitoz), salmonella gibi hastalıkları, kuru veya nemli muhabbet kuşu kakalarına dokunarak kapabilirler.

Muhabbet kuşu kakası insanlarda solunum (akciğer) sorunlarına neden olur mu?

Evet, muhabbet kuşu kakası solunum (akciğer) sorunlarına ve kriptokokoz, histoplazmoz ve psittakoz (ornitoz) gibi hastalıklara neden olur.

Muhabbet kuşu kakası insanları kör edebilir mi?

Muhabbet kuşu kakası, salmonella hastalığına neden olan salmonella bakterileri içerebilir.

Salmonella hastalığı, hastalığın bir semptomu olarak körlüğe neden olabilir.

Salmonella bakterisi ile kontamine olan muhabbet kuşu kakası ile etkileşim, enfeksiyonun ilk haftasında görülebilen körlüğe neden olabilir.

Muhabbet kuşu kakası kedilere hangi hastalıkları bulaştırır?

Ev kedileri ve sokak kedileri, kriptokokoz, histoplazmoz ve psittakoz (ornitoz), salmonella gibi muhabbet kuşu kakalarından hastalıklara yakalanabilir.

Muhabbet kuşu kakası köpeklere hangi hastalıkları bulaştırır?

Ev köpekleri ve sokak köpekleri, kriptokokoz, histoplazmoz ve psittakoz (ornitoz), salmonella gibi muhabbet kuşu kakalarından hastalıklara yakalanabilir.

Tüm muhabbet kuşlarının kakalarında histoplazmoz var mı?

Tüm muhabbet kuşlarının kakalarında her zaman histoplazmoz yoktur. Muhabbet kuşunun histoplazmoz hastalığı olan kakaları yapması için “Histoplasma capsulatum” adlı bir mantar bulaşmış olmalıdır.

Muhabbet kuşu kakası elektrikli süpürge ile alınabilir mi?

Hayır, muhabbet kuşu kakası elektrikli süpürge ile alınmamalıdır. Elektrikli süpürgelerin hava sirkülasyonu, vakumlanan kakaların çabuk kurumasına neden olur.

Elektrikli süpürge makinelerinin hava tahliyesi, insanların ve diğer evcil hayvanların soluduğu havanın kriptokokoz, histoplazmoz ve psittakoz (ornitoz) gibi hastalıkları yapan bakteri ve mantarlarla kolayca kirlenmesine neden olur.

Her tür muhabbet kuşu kakası insanlar ve diğer evcil hayvanlar için tehlikeli midir?

Sulu, kuru, farklı renklerde (sarı, yeşil, gri, kırmızı, beyaz, siyah gibi) muhabbet kuşu kakası, insanlar ve diğer evcil hayvanlar için tehlikeli olabilecek mantar ve bakterileri içerebilir

Kaynaklar:

  1. https://www.cdc.gov/healthypets/pets/birds.html
  2. https://www.vet.cornell.edu/departments-centers-and-institutes/cornell-feline-health-center/health-information/feline-health-topics/histoplasmosis
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5189140/
  4. https://www.ehs.iastate.edu/sites/default/files/uploads/publications/factsheets/birddropping.pdf