Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Gaga, Tırnak, Kanat Kesilir Mi Nasıl, Neden Kesilir?
Yeliz Özdemir:
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikleri görmek için buraya tıklayabilirsin.

Muhabbet Kuşu Gaga, Tırnak, Kanat Kesilir Mi Nasıl, Neden Kesilir?

Muhabbet kuşu gaga, tırnak ve kanat kesimi konusunda evcil hayvan sahiplerine büyük sorumluluklar düşmektedir.

Tıpkı diğer evcil hayvanların bakımında olduğu gibi muhabbet kuşu bakımında da bazı önemli detaylar vardır. İlk kez muhabbet kuşu sahibi olan kişiler, en çok muhabbet kuşu gaga, tırnak ve kanat kesimi hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir.

Kuşun uzun yıllar boyunca sağlıklı ve yüksek yaşam kalitesi sürdürebilmesi için bu tür bakım uygulamalarında bazı detaylara dikkat etmek gerekir.

Muhabbet Kuşu Tırnağı Kesilir Mi? Neden Kesilir?

Muhabbet kuşu tırnak kesimi, kuşun yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen en önemli hususlardan biridir. Çünkü muhabbet kuşunun tırnakları zamanında kesilmediğinde çok uzayacağı için bazı sağlık problemlerine neden olabilir. Eğer muhabbet kuşu tırnağı zamanında kesilmezse, hem kafes içinde hem de kafes dışında çeşitli kumaşlara takılabilir.

Ayrıca tırnaklar fazla uzadığı zaman yamulma eğilimi gösterir. Şekil bozukluğu ortaya çıktığında tırnaklar muhabbet kuşunun ayağına veya vücuduna batabilir. Bu sebeple kıvrılan muhabbet kuşu tırnaklarını zamanında kesmek gerekir. Fakat bu noktada muhabbet kuşu tırnağını keserken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Muhabbet Kuşu Tırnağı Nasıl Kesilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Muhabbet kuşu tırnağı keserken dikkat edilmesi gerekenler sayesinde sağlıklı ve ideal bir bakım uygulaması yapılabilir. Muhabbet kuşunun tırnakları, sağlıklı bir uçuş için hayvanın en çok dikkat ettiği uzuvlarından biridir.

Tırnaklarda damar olması nedeniyle tırnak kesimi sırasında şu detaylara dikkat etmekte fayda vardır:

 • Muhabbet kuşunun sakin olduğu ve stres yapmadığı bir zamanda tırnak kesimi yapılmalıdır.
 • Tırnak kesiminde kullanılacak tırnak makasının çok ufak veya büyük olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Muhabbet kuşunu strese sokmadan doğrudan elle veya bir havlu ile kavramaya özen gösterilmelidir.
 • Tırnak kesimi sırasında kuş fazla sıkılmamalıdır.
 • Tırnak makası düz bir açıda tutulmalı ve tırnakların biçimli kesilmesine dikkat edilmelidir.
 • Tırnaklarda damarların olduğu bölümler kırmızı renklidir. Bu yüzden damara denk gelmemek için tırnakta kırmızı bölgenin altından ufak ufak kesim yapılmalıdır.
 • Muhabbet kuşu tırnak kesimi sonrasında tırnakların uzunluğu ortalama 4-5 mm olması yeterlidir.

Görüldüğü üzere muhabbet kuşlarında tırnak kesimi sırasında dikkatli ve özenli hareket edilmelidir. Muhabbet kuşu tırnaklarında damarların geçtiği unutulmamalı ve rastgele kesim yapılmamalıdır.

Öte yandan muhabbet kuşunuzun tırnağını birkaç sefer bu detaylara dikkat ederek yaptığınız takdirde kuşunuz bu bakım sürecine alışacağı için bir sonraki seferde zorluk yaşatmayacaktır.

Fakat yanlış kesim yapar veya tırnak bakımında kuşunuzu strese sokarsanız, hırçınlaşıp tepki göstermesi kaçınılmazdır.

Muhabbet Kuşları Kendi Tırnaklarını Keser Mi?

Muhabbet kuşunun tırnak kesimi konusunda yeterli tecrübesi olmayan kişiler, genellikle tırnak törpüleyen tünekleri kullanmayı tercih ederler.

Piyasada muhabbet kuşunun tırnaklarını kendi kendine törpüleyen tünek adıyla bazı kuş bakım ürünleri satılmaktadır. Buna göre muhabbet kuşu tünekte hareket ettikçe tırnakları bu tüneğe temas ederek törpülenip uzaması engelleneceği iddia edilmektedir.

Ancak bu tür muhabbet kuşu kafes ürünlerinin sağlıklı olmadığı ve gerçek anlamda tırnak kesimi etkisi yaratmadığı bilinmelidir.

Uzman veteriner hekimler de muhabbet kuşu tırnak bakımında en iyi yöntemin özenli ve dikkatli biçimde kesim yapılması olduğunu belirtmektedir.

Muhabbet Kuşunun Tırnakları Kesilmezse Ne Olur?

Muhabbet kuşunun tırnakları kesilmezse karşılaşılan problemlerden bazıları şunlardır:

 • Gereğinden fazla uzayan tırnaklar muhabbet kuşunun vücudunda yaralanmalara yol açabilir.
 • Uzadıkça biçimsizleşen tırnaklar geriye doğru kıvrılarak muhabbet kuşunun kendi ayağına batar.
 • Muhabbet kuşu temizlenirken ayaklarını kullandığı için kaşındığı sırada uzayan tırnakları vücuduna zarar verip canını yakabilir.
 • Muhabbet kuşunun uçma yeteneğinde önemli bir yere sahip olan tırnaklar çok uzun olduğunda bir yere tutunma konusunda problem yaratabilir.
 • Kafes tülü veya dış mekanda çeşitli kumaşlara takılan tırnaklar muhabbet kuşunun uçmasına engel olacağı için hayati risk yaşamasına sebep olabilir.

Muhabbet Kuşunun Tırnağı Kanadı Ne Yapmalıyım?

Muhabbet kuşunun tırnak ve kanat bakımı konusunda uzman veteriner hekimlerin tavsiye ettiği bakım yöntemleri uygulanmalıdır.

Eğer ilk defa muhabbet kuşu sahiplendiyseniz, evcil hayvanınızın bakımı konusunda bazı sorumluluklara sahip olduğunuzu unutmamanız gerekir.

Muhabbet kuşunun hem tırnağı hem de kanadı onun ideal biçimde uçmasını sağlayan en önemli uzuvlarıdır. Bu yüzden tırnak ve kanat bakımında yeterli tecrübeye sahip değilseniz, en yakın uzman veteriner hekime danışarak bu konuda hem hizmet hem de detaylı bilgi alabilirsiniz.

Muhabbet Kuşunun Tırnağı Kanarsa Ölür Mü?

Muhabbet kuşunda tırnak kanaması, genellikle olması gerektiğinden daha derinden tırnak kesimi yapıldığında meydana gelir.

Tecrübesiz kişiler, muhabbet kuşu tırnağını keserken daha derine girerek tırnaktaki damarlara zarar verebilir. Eğer muhabbet kuşunuzun tırnaklarını keserken gerekli özeni göstermezseniz bu durumda tırnağında kanamaya neden olabilirsiniz.

Genellikle çok ciddi olmayan bu tür kanamalar belirli bir süre içinde kendiliğinden duracağı için ölümcül değildir. Ancak uzun süreli kanama görüldüğü zaman vakit kaybetmeden veterinere başvurmak gereklidir.

Muhabbet Kuşunun Tırnağı Koparsa Ne Olur?

Muhabbet kuşunda tırnak kopması pek sık rastlanan bir durum değildir. Gereğinden fazla uzayan tırnaklara sahip muhabbet kuşlarında bu tür problemler görülebilir.

Tırnak çok uzun olduğu için çeşitli yerlere takılır ve muhabbet kuşunun uçmasına engel olduğunda tırnak kopabilir. Bu tür durumlar ölümcül olmasa bile kuşun uçma yeteneklerini kısıtlayıcı etkiye sahiptir.

Bu nedenle kuşun hayat kalitesini olumsuz etkilememek için tırnak kesiminin zamanında yapılmasına ve tırnak kopması durumunda veteriner hekime gidilmesine önem verilmelidir.

Muhabbet Kuşu Gagası Kesilir Mi? Neden Kesilir?

Muhabbet kuşu gaga kesimi, kuşun sağlıklı bir yaşam sürmesi için gereklidir. Diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi kuş bakımında gaganın zamanında ve uygun tekniklerle kesilmesi önemlidir.

Muhabbet kuşu gagası zamanla uzar ve ucu keskinleşir. Muhabbet kuşunun zamanla sivrileşen gagası ile hem kendisine hem de çevresine zarar vermemesi için gaga kesimine özen gösterilmesi gerekir.

Acemi kişiler için gaga kesiminde dikkat edilecek bazı hususlar vardır.

Muhabbet Kuşu Gagası Nasıl Kesilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Muhabbet kuşu gagasını keserken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Öncelikle kesim için muhabbet kuşunuzun sakin olduğu ve stres yapmadığı bir zaman seçilmelidir.
 • Muhabbet kuşunuzu doğrudan elle veya yumuşak bir bezle kavrayarak çok sıkmadan tutmanız önemlidir.
 • Gaga kesimi sırasında muhabbet kuşunun kafasını çok hareket ettirmemesi için doğru açıda tutulması önemlidir.
 • Gaganın sivrileşen en uç kısmından çok derine gitmeyecek şekilde kesim yapılmalıdır.
 • Muhabbet kuşunun gagasında damarlara denk gelmemek için ayrı bir bölümde uzayan gaga ucundan kesim yapılmasına özen gösterilmelidir
 • Muhabbet kuşu gaga kesiminde tırnak makası veya özel kesim ekipmanları kullanılabilir.

Muhabbet Kuşu Kanadı Kesilir Mi? Neden Kesilir?

Muhabbet kuşu kanat kesimi, eğer sağlık açısından bir gerekçe yoksa asla yapılmaması gereken işlemlerden biridir.

Genellikle bazı muhabbet kuşu sahipleri, yeni aldıkları yavru kuşların kanatlarını ucundan keserek uçmalarını geciktirerek kendilerine daha çok alışmasını sağlamaya çalışır.

Bu yöntem kuşun sağlıklı gelişimi ve yaşam kalitesi bakımından çok zararlıdır. Eğer herhangi bir sağlık problemi yoksa muhabbet kuşu kanadının kesilmesi doğru değildir.

Muhabbet Kuşu Kanadı Nasıl Kesilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Muhabbet kuşu kanat kesiminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda uzman veteriner hekime danışılması doğru olacaktır. Eğer kuşun kanadında veya tüylerinde herhangi bir sağlık sorunu yoksa kanat kesimi yapılmamalıdır.

Muhabbet kuşuna eğitim amaçlı kanat kesilmesi kuşu strese sokup travma yaratacağı için doğru değildir. Muhabbet kuşu gaga, tırnak ve kanat kesimi sürecinde canını acıtmadan en ideal yöntemler tercih edilmelidir.