Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet kuşu neden aniden hızlıca kanat çırpar?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet kuşu neden aniden hızlıca kanat çırpar?

Muhabbet kuşu neden aniden hızlı kanat çırpar konusu sürekli olarak merak edilir. Korku, heyecan ya da stres altında olan muhabbet kuşları kanat çırpmaya başlayabilir. Bazı durumlarda çiftleşmek isteyen muhabbet kuşunun da kanat çırparak bu istediğini gösterdiği bilinir. Muhabbet kuşunun kanat çırpması çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşebilir.

Muhabbet kuşum neden olduğu yerde kanat çırpıyor ama uçmuyor, uçamıyor?

Muhabbet kuşları kafes dışına bırakıldığı zaman sürekli olarak uçup aktif hareket halinde olabilirler. Bunun yanı sıra muhabbet kuşunun kanat çırpması fakat uçamamasının nedeni şöyledir:

  • Kuşların günlük rutinlerinde belirli bir süre kafes dışında uçmaları gerekir. Bazı hallerde kafesin kapağını açsanız da kuş hareketsiz kalır. Kafes içerisinde kalmaya devam eder.
  • Kuşun uçmak istemediği hallerde onu zorlamamak ve sabırlı olmak gerekir. Zorlanan kuş sağa sola çarparak çok ilerlemeden düşebilir. Bu kimi zaman sert bir düşüş de olabilir. Sonucunda kuş ağır darbeler alabilir. Bu yüzden böyle durumlarda dikkatli olunması gerekir.
  • Kuşun şişmanlaması uçmasına engel bir durumdur. Yağlanıp şişmanlayan bir kuş rahat hareket edemez hale gelir. Sorunun kilodan kaynaklı olduğunu tespit ettiğiniz zaman kuşunuzun kilo vermesi için diyet uygulayabilirsiniz.
  • Daha önceki deneyimlerinde bir yere çarpmış, düşmüş, darbe almış olabilir. Bu tip olumsuz geçmiş kuşu halen daha etkisi altına alabilir.
  • Kuşun zayıf ya da bir hastalığının olması kaslarını güçsüzleştirmiş olabilir. Kasları güçsüzleşen kuş uçmakta zorluk çeker.
  • Kuşlar kimi zaman enerji harcamayarak tembel hareket etmek ister. Bu da uçamamaları konusunda öne çıkan nedenler arasında yer alır.
  • Kuşun görme yeteneği zayıflamış ise bir diğer neden olarak da bu gözlenebilir.

Kuşlar son derece hassas ve narin yapılı canlılardır.

Bakımlarında özenli olmak düzenli olarak veterinere götürmek problemlerinin tespiti için ideal olabilir.

Muhabbet kuşunun kanat çırpması ama uçamaması beyin fonksiyonlarının iyi çalışmadığının bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

Bu gibi durumlarda sizin teşhis koymanız son derece güç bir durumdur. Bu yüzden herhangi bir şüphenizde veterinere gitmeniz etkili olur.