Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Hamileliği Kaç Gün Sürer? Çiftleştikten Kaç Gün Sonra Yumurta Yapar?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Hamileliği Kaç Gün Sürer? Çiftleştikten Kaç Gün Sonra Yumurta Yapar?

Muhabbet kuşu yumurtlama dönemi beslenmesi başta olmak üzere bakımı ve ilgisinin asla eksik edilmemesi gerekmektedir.

Ortalama olarak çiftleşmenin gerçekleşmesinin ardından 12 – 15 gün sonrasında muhabbet kuşu tarafından 4 – 6 arası yumurta yapılacaktır. Bu yumurtaların yapılması için kafes içinde mutlaka uygun yuvanın hazırlanması gerekmektedir.

İlk yumurtlama sonrasında kuluçkaya yatarak yavruların yumurtadan çıkması beklenecektir. Uygun alan sağlandıktan sonra yumurtlayan muhabbet kuşlarının yumurtaları 18 – 19 gün arasında tam olgunluğa ulaşmaktadır.

Muhabbet kuşu hamiliği süresi kapsamında sağlıklı bir ortamın oluşturulması hem kuşunuz hem de yavruları için son derece önemlidir.

Muhabbet Kuşu Hamilelik Süresi Kısaltılabilir Mi?

Muhabbet kuşu hamilelik süresi tamamen doğal sürece göre işlemektedir. Bu nedenle bu sürelere müdahale etmek mümkün değildir.

Muhabbet kuşu çiftleştikten sonra eğer uygun bir yuva ortamı yapılırsa bu süreç daha kolay ve rahat bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Kuşunuza yeterlim ilgiyi göstermeniz halinde bu sürelerin daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanacaktır.

Muhabbet kuşları çiftleşme ve yumurtlama döneminde farklı aşamalardan geçmektedir. Kendilerini rahat ve güvenli hissedecek bir yuva hazırlama istediği ise son derece önemlidir.

Kuşa bu dönemde fırsat vererek uygun alanı yaratmak ve kendisi için uygun bir yuvada yumurtlaması desteklenmelidir.

Muhabbet kuşu hamileliği süresi içinde kuşunuzun beslenmesine de dikkat ederek sürecin daha kolay ve sağlıklı şekilde atlatılması sağlanabilir.  

Muhabbet Kuşu Hamilelik Süresi Nelere Bağlıdır?

Muhabbet kuşu kuluçka süresi de dahil olmak üzere çiftleşmeden yavruların yumurtadan çıkmasına kadar olan süreç birçok etkenden olumsuz etkilenebilir.

Muhabbet kuşunun hamilelik süresi birçok farklı etkene bağlanabilir. Bu etkenler arasında stres de dahil olmak üzere kuşun rahat etmesi ve beslenmesi önemlidir.

Muhabbet kuşunun kızgınlık döneminin ortaya çıkmasının ardından uygun eş seçimi ile çiftleşme süreci en başından takip edilmelidir.

Zaman zaman ilk çiftleşme sonrasında yavrulama gerçekleşmeyebilir. Bu tür durumlarda eş seçimi, çiftleşme ortamı, stres ve beslenme de dahil olmak üzere tüm sürecin en iyi şekilde planlanması ve sadece uygun ortamın sağlanması yeterlidir.  

Muhabbet kuşu Yumurta Kaç Günde Oluşur?

Muhabbet kuşu yumurtlama süresi ortalama olarak 12 – 15 gün olarak belirlenmiştir. Yumurtaların tam olgunluğa gelmeleri ise ortalama olarak 18 – 19 gün arasında gerçekleşmektedir.

Muhabbet kuşu hamileliği süresi kapsamında kuluçka süresi de ortalama 18 gün olarak belirlenmiştir. Bu süre sonunda yavrular yumurtadan çıkmaktadır.