Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşları Kaç Günde Bir Yumurta Yapar? Her Gün Yumurtlar Mı?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşları Kaç Günde Bir Yumurta Yapar? Her Gün Yumurtlar Mı?

Muhabbet kuşu yumurtlama belirtileri görülmeye başladıktan sonra belirli bir süre de kuluçka süresi geçmesi gerekecektir.

Dişi kuş tarafından ilk yumurta bırakıldıktan sonra devamında 2’şer gün arayla yumurtlama yapılmaktadır.

Muhabbet kuşları genelde 2 – 9 yumurta yapabilir. Bazı dişiler ilk yumurtanın üzerine hemen otururken bazıları ise takip eden ikinci veya üçüncü yumurtadan sonra oturmaktadır.

Muhabbet kuşları her gün yumurtlamaz. Çiftleşme sonrasında yumurtlama yaparak yavruların çıkması için ortalama 18 günlük bir sürede yumurtaların üzerinde yatacaktır.

Muhabbet kuşları her gün yumurtlar mı sorusuna bu nedenle olumsuz yanıt verilmektedir. Genelde muhabbet kuşlarının 1 ve 4 yaşları arasında yumurtladıkları görülmektedir. Ancak her gün yumurtlama gerçekleştirmezler.

Muhabbet Kuşu Her Gün Yumurtlayabilir Mi?

Muhabbet kuşu yumurtlama dönemi beslenmesi ve bakımları ihmal edilmediği takdirde ilk yumurtadan sonra ikişer gün arayla yumurtlama yapacaktır.

Her gün yumurta verdikleri durumlar nadir olarak görülmektedir. Genelde 2 ile 9 yumurta yapabilmektedir. Bazı dişiler doğrudan ilk yumurtanın hemen ardından yumurtanın üzerine oturma eğilimi gösterse de diğer yumurtalardan sonra da oturdukları görülmektedir.

Muhabbet kuşları her gün yumurtlamayacakları gibi en az 4 – 6 arasında yumurta yapacaktır. Yumurtaların her biri dolu olmayabilir.

Zaman zaman muhabbet kuşlarının boş yumurta yaptıkları da görülmektedir. Muhabbet kuşları her gün yumurtlar mı sorusuna bu nedenle kesin bir yanıt verilmesi mümkündür.  

Muhabbet Kuşunun Her Gün Yumurtlayabilmesi Mümkün Mü?

Tek dişi muhabbet kuşunun yumurtlaması mümkündür. Zaman zaman dişi muhabbet kuşları her hangi bir çiftleşme olmasa da boş yumurtlama yapabilmektedir. Bu tür durumlarda da yumurtaları kafesten almamak önemlidir.

Kuşunuzun strese girmesine neden olabilirisiniz. Yine de muhabbet kuşları her gün yumurtlamayacaktır. Belirli aralıklarla muhabbet kuşları yumurtlayacaktır.

Her gün yumurtlaması çoğu zaman mümkün olmasa da bazı kuşların her gün yumurtlayabildikleri görülmektedir.

Muhabbet kuşunun yumurtlama sürecini desteklemek ve kolaylaştırmak için bazı yöntemler uygulanabilir. Özellikle kalsiyum takviyesi ve D vitamini gibi ihtiyaçlarının karşılanması son derece önemlidir. 

Muhabbet Kuşu Bir Günde En Az Kaç Yumurtlayabilir?

Muhabbet kuşu en az kaç yumurta yapar sorusuna farklı yanıtlar verilebilir. En az 4 – 6 arasında yumurtladıkları görülmektedir. Bu sayı 2 – 9 arasında da olabilir.

Ortalama olarak kuşun türüne ve diğer koşullara göre yumurtlama sayısı değişecektir. Muhabbet kuşları her gün yumurtlar mı sorusuna da bu kapsamda yanıt verilebilir.