Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu İç Ve Dış Parazitleri İnsana Bulaşır Mı? Öldürür Mü?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu İç Ve Dış Parazitleri İnsana Bulaşır Mı? Öldürür Mü?

Muhabbet kuşları narin hayvanlar oldukları için kolay bir şekilde hastalık kapar. Bu hastalıkların başında iç ve dış parazitler gelir.

Pek çok türü bulunan bu iç ve dış parazitler muhabbet kuşları için ölümcül olabilecek bazı sonuçlara yol açabilir. Bu sonuçlar ile başı derde girsin istemeyen muhabbet kuşu sahipleri gerekli hijyen tedbirlerini almalıdır. İç ve dış parazitler, kafes ve muhabbet kuşu için yeterli temizlik sağlanırsa ortaya çıkmaz.

Muhabbet Kuşu İç Ve Dış Parazitleri İnsana Bulaşır Mı?

Kuştaki parazitlerin insana bulaşması gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun temel nedeni muhabbet kuşu ve insanda bulunan vücut ısısının birbirinden çok farklı değerlere sahip olmasıdır. Bu nedenle kuşun vücudunda yaşayan bir parazit insan bedeninde kolay bir şekilde yaşayamaz.

Hasta olan kuştan korkmak için bir neden yoktur. Muhabbet kuşu iç ve dış parazitleri daha çok içinde parazit yumurtaları bulunan gıdalar tüketerek bünyesine alır. Ağız yoluyla alınabilen bu parazitler başka bir kuşun dışkısından da kolay bir şekilde geçer.

Muhabbet Kuşu İç Ve Dış Parazitleri İnsanlara Hastalık Bulaştırır Mı?

Parazitlerin insana hastalık bulaştırması gibi durumlar nadiren olsa da görülür. Daha çok cilt, solunum yolu ve sindirim yolu hastalıkları muhabbet kuşundan insana geçer.

Bu hastalıklara aracılık yapan şey ise iç ve dış parazitlerdir. İnsanların bu hastalıkları kapması hijyen olarak yeteri özeni göstermediklerinden kaynaklanır.

Hasta olan kuşa ne olursa olsun bir eldivenle temas etmek önemlidir. Bu şekilde olası hastalıkların önüne kolay bir şekilde geçmek son derece mümkün olur. Aksi takdirde iç ve dış parazitler insanlarda hastalığa neden olur.

Muhabbet Kuşu İç Ve Dış Parazitleri İnsanları Öldürür Mü?

Parazitlerin insanları öldürmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Her ne kadar bazı muhabbet kuşu hastalıkları insana geçme eğilimi gösterse de can kaybına neden olacak kadar ciddi bir boyutta değildir.

Gerekli tedavi ile bu hastalıkların üstesinden gelmek olası bir durum olarak kabul edilir. Hasta kuşa ya da dışkısına temas ettikten sonra bir sağlık kontrolünden geçmek yararlı olur. Bu sayede hastalığa daha ilk zamanlardan önlem alınabilir. İç ve dış parazitler insanlarda muhabbet kuşu kadar etki edemeyeceği için korkmaya gerek yoktur.