Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Anne Muhabbet Kuşu Yeni Doğan Yavrusunu Neden Döver, Öldürür?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Anne Muhabbet Kuşu Yeni Doğan Yavrusunu Neden Döver, Öldürür?

Anne muhabbet kuşunun yavrusuna karşı şiddet göstermesi bazı durumlarda görülen bir olaydır. Yavrusunu döven anne muhabbet kuşu ölmesine sebep olabilir. Böyle durumların altında pek çok farklı neden yatabilir.

Yapılacak olan bir gözlem ile olayın nedeni ortaya çıkartılırsa yavru muhabbet kuşuna müdahale etmek sorunu çözer.

Bu yalnızca anne muhabbet kuşunun yeni doğan yavrusunu dövdüğü durumlar için geçerlidir. Anne muhabbet kuşu yeni doğan yavrusunu öldürdüyse geri dönüşü yoktur.

Anne Muhabbet Kuşu Yavrusunu Neden Döver?

Muhabbet kuşunun yavrusunu dövmesi farklı nedenlere dayanabilir.

Bunlardan ilki anne muhabbet kuşunun stres altında hissetmesidir. Stres olayı genellikle sıklıkla üreyen muhabbet kuşlarında görülür. Seri bir şekilde üreyen anne muhabbet kuşu stresini hafifletmek için en kolay hedef olan yavrusunu seçer.

Bir başka neden ise yavru kuşun zamanı geldiği halde yuva içinde kalmasıdır. Anne muhabbet kuşu bu yavruyu tehdit olarak gördüğü için onu döver. Böyle bir durumda yavruları ayrı kafeslere dağıtmak çözüm sağlar.

Anne Muhabbet Kuşu Yavrusunu Neden Öldürür?

Muhabbet kuşunun yavrusunu öldürmesi birden fazla noktaya bağlanabilir.

İlk olarak doğacak olan yavru dişi ise kıskançlıktan öldürebilir. Doğan muhabbet kuşu yavruları anne ve baba için potansiyel eş adayı olduğundan babanın yavruya kur yapması anne muhabbet kuşunun yavruyu öldürmesine neden olur.

Bir diğer neden ise yavru muhabbet kuşun ebeveynlerinin yerini işgal etmesidir. Yavrunun kafes içinde çok gezmesi, tüneği fazla kullanması, yem yemesi gibi bazı durumlar ebeveynleri kıskandırır. Bu nedenle yavru kuş öldürülür.

Çok sayıda yavrusu bulunan anne muhabbet kuşu stres altına girer. Özellikle yavruların bir ağızdan yemek istemesi durumunda sinirlerine hâkim olamayan anne muhabbet kuşu birkaçını öldürebilir.

Üreme dönemi için sıklıkla kullanılan muhabbet kuşu da benzer bir eğilim gösterir.

Ortam ışığı anne muhabbet kuşunun şiddet göstermesi için bir başka nedendir. Yetersiz ışıkta beslenme güçlüğü çeken muhabbet kuşu stres altında hisseder. Anne muhabbet kuşu böyle bir durumda yavrusunu öldürebilir.

Anne Muhabbet Kuşu Yavrusunu Neden Beslemez?

Muhabbet kuşunun yavrusunu beslememesi genel olarak strese dayalıdır. Tıpkı yavrusunu döven ya da öldüren anne muhabbet kuşunda olduğu gibi çeşitli nedenlerle stres altında hisseden kuş bazı tepkiler gösterir. Bu tepkilerden biri yavrusunu beslememektir.

Stresin yanı sıra kıskançlık hisseden anne muhabbet kuşu şiddet uygulamak yerine yavrusunu beslemeyi ihmal edebilir. Bazı durumlarda ise hastalıklı ya da sakat doğan yavrular anne tarafından beslenmeyip ölüme terk edilir.

Anne Muhabbet Kuşu Yumurtasını Neden Kırar?

Muhabbet kuşunun yumurtasını kırması genel olarak strese dayanır. Depresyon ve anksiyete de bu durumu tetikler.

Muhabbet kuşunun sahip olduğu bazı hastalıklar yine bu durumu tetikler.

Erkek muhabbet kuşu da yumurta kırılması konusunda bir etken olabilir. Anne muhabbet kuşu partneri yüzünden de yumurtalarını kırıp yiyebilir.