Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Kalp Krizi Geçirir Mi? [Belirtileri, Kalp Masajı]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Kalp Krizi Geçirir Mi? [Belirtileri, Kalp Masajı]

Muhabbet kuşunun kalp krizi belirtileri kuşun kalp sağlığı hakkında önemli ipuçları vermektedir. Kuşlarda kalp krizi belirtileri ani gelişebilir veya yıkıcı etkiler ortaya koyabilir.

Uzmanlara göre muhabbet kuşunun ilerlemiş yaşlarda olması ve fazla kilolu olması kalp krizi riskini arttırmaktadır.

Dişi muhabbet kuşları da erkek muhabbet kuşlarına göre daha fazla kalp krizi geçirmeleriyle bilinir.

Muhabbet kuşu kalp krizi birçok belirtiye sahip olduğu için teşhis etmek zordur. Muhabbet kuşunun sahibi olarak kuşunuzun kalp krizi geçirmesinden şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden kanatlı canlılar alanında uzman veteriner hekime müracaat etmeniz yeterlidir.

Muhabbet Kuşu Kalp Krizi Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Muhabbet kuşunda kalp krizi belirtisi ve nedenleri çeşitlilik gösterebilir. Her muhabbet kuşunda kalp krizi sebebi birbirinden farklı nedenlere dayanabilir.

Yapılan araştırmalara göre şişman, hareketsiz ve yaşı ilerlemiş dişi kuşlarda kalp krizi geçirme riskinin arttığı ortaya çıkmıştır.

Muhabbet kuşunuzun kalp krizi geçirdiğinden şüpheleniyor veya kalp krizi geçirebileceğinden endişe ediyorsanız bazı belirtilere göz atmanızda fayda vardır. 

Uyuşukluk Ve Halsizlik

Muhabbet kuşunda uyuşukluk ve halsizlik, kalp kiriz riski için önemli göstergelerdir. Ancak muhabbet kuşunun uyuşuk ve halsiz olması çeşitli enfeksiyon hastalıklarına yakalandığını da gösterebilir.

Muhabbet kuşunuz uzun zamandır uçmaya yeltenmiyor ve gün içinde yeterince hareket etmiyorsa kalp krizi geçirmiş olabilir. Muhabbet kuşunda herhangi bir hastalık belirtisi olmadan aniden başlayan uyuşukluk ve halsizlik kalp krizi belirtileri arasında yer alır.

Ciltte Renk Değişmesi

Muhabbet kuşunun renginin değişmesi kalp krizinden sonra dikkat edilmesi gereken en önemli detaydır. Kalp kiriz riski arttıkça düşük kan oksijen seviyesi yüzünden kuşun cildinde renk solması başlar.

Kalp vücuda kan verme konusunda ciddi problem yaşamaya başladığında muhabbet kuşlarında siyanoz adı verilen durum meydana gelir. Siyanoz, muhabbet kuşu derisinin renginde solma meydana gelmesidir ve kalp krizi dışında zehirlenmelerde görülebilir.

Şişik Karın

Muhabbet kuşunun karnındaki şişik, kalp krizi belirtisi olarak görülebilir. Esasında pek çok sebebi olan şişik karın muhabbet kuşunun ciddi sağlık sorunu yaşadığının belirtisidir.

Tümör, yumurta bağlama ve organ genişlemesi gibi durumlar şişik karına yol açabileceği gibi kalp krizi de açabilir. Kuşun karnındaki ödem ne kadar büyürse, kalp krizi riski de o kadar artacağı için bir an öne veterinere götürülüp tedavi edilmesi gerekir.

Şişmanlık ve Obezite

Muhabbet kuşunda şişmanlık kalp krizine yol açabilecek sorunlardan biridir. Muhabbet kuşunda aşırı yağ depolanması egzersiz intoleransına yani hareketsizliğe yol açar.

Muhabbet kuşunun yeterince hareket etmemesi kalp gelişimine ve performansına olumsuz etki eder.

Şişmanlayan ve hücrelerine daha fazla kan pompalanması gereken muhabbet kuşu en ufak hareketinde bile kalbin aşırı çalışmasına neden olur. İşte bu durum da muhabbet kuşunda kalp krizi riskini tetikleyebilir.

Muhabbet Kuşu Nasıl Kalp Krizi Geçirir?

Muhabbet kuşu kalp krizi aniden meydana gelir ve kuşun vücudunda kas gerilimi oluşacağı için kaskatı kesilebilir.

Muhabbet kuşu özellikle gece vaktinde uykudayken bir anda ötmeye başlıyor ve vücudunun kasıldığı görülüyorsa muhtemelen kalp krizi geçiriyordur.

Bu durumda muhabbet kuşunda ayak ve kanatlarda kas sıkışması meydan gelir ve hareketsizlik baş gösterir. Ayrıca kalp krizi anında muhabbet kuşu tünekte dengede durmakta zorlanır ve kafesin altına düşebilir.

Muhabbet Kuşu Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşu kalp masajı yaparken çok hassas hareket etmek gerekir. Kuşun iç organlarına zarar vermeden göğüsün alt bölgesine parmak ucuyla ritmik basınç uygulayarak kuşu hayata döndürmek mümkün olabilir.

Kalp krizi geçiren ve hareketsiz yatan muhabbet kuşunun gagasına üflemek kalp masajının etkisini arttırabilir. Muhabbet kuşuna kalp masajı yapılışı ile ilgili uzman veterinerlerin tavsiyelerine uyulması önemlidir.

Muhabbet Kuşu Korku Yüzünden Kalp Krizi Geçirir Mi?

Muhabbet kuşunun korkup kalp krizi geçirmesi de yaygın görülen bir olaydır. Hassas ve ince yapılı canlılar olan muhabbet kuşları aynı zamanda tez canlıdır.

Muhabbet kuşunu aşırı strese sokacak ve korkutacak durumlarda kalp atışında değişiklik meydana gelir.

Muhabbet kuşunun korku yüzünden çırpınıp can havliyle kaçmaya çalışması hassas kalpleri üzerinde aşırı yüklenme yaratabilir. Bu nedenle muhabbet kuşu kalp krizi geçirerek ciddi bir nöbet yaşayabilir.