Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Nasıl Mutlu Edilir? [Mutlu Olduğunu Nasıl Anlarız?]
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Nasıl Mutlu Edilir? [Mutlu Olduğunu Nasıl Anlarız?]

Muhabbet kuşunun mutlu olması için ona ihtiyacı olan şeyleri vermelisiniz. Öncelikli ihtiyaçları yeterli sevgidir. Bunun yanı sıra beslenme, bakım, eğlence, uyku ve ısınma gibi detaylara da önem verilmelidir.

Muhabbet kuşunun mutlu olması yaşam koşullarının iyi olması ile alakalıdır. Ortam şartlarından memnun olan kuşlar kolayca anlaşılır. Size karşı gayet ilgili ve etrafına neşe saçan kuşların tüm ihtiyaçları karşılanıyor demektir. Daha durgun ve sessiz kuşlar içinse yolunda gitmeyen bir şeyler olabilir.

Muhabbet Kuşunu Mutlu Etmenin Yolları Nelerdir?

Muhabbet kuşunu mutlu etmenin yolları onun doğasına uygun şekilde hareket etmekten geçer. Öncelikle muhabbet kuşlarının sosyal varlıklar olduğunu bilmeniz gerekir. Bu nedenle onları yalnızlığa mahkûm etmek doğru değildir.

Ancak sevimli dostunuzla ilgilenmeyi seviyor ve onu asla yalnız bırakmıyorsanız bir eş almadan da yaşamını sürdürmesini sağlayabilirsiniz.

Kaliteli Yemler Ve Taze Ek Besinler

Kaliteli yemler ve taze ek besinler, muhabbet kuşunuza enerji vererek daha sağlıklı olmasını sağlar. Kaliteli yemlerin içerisinde çeşitli tahıllar, vitamin ve mineraller yer alır. Ek besinler ise meyve, sebze, tahıllar gibi çeşitli yiyecekleri kapsar.

Yumurta, havuç, irmik, bulgur gibi çeşitli yiyecekler yeme ek olarak verilebilir.

Dal darı, kuşlara en sık verilen besinler arasındadır. Hiçbir kuşun hayır diyemediği dal darı sarı ve kırmızı renklerde olabilir.

Geniş Kafes

Geniş kafes, muhabbet kuşunun rahat bir şekilde hareket etmesine ve kanatlarını çırpmasına imkân verir.

Çok dar kafeslerde kanat açmakta ve hareket etmekte zorlanan kuşlar depresyon belirtileri gösterebilir. Geniş kafesin içerisinde hareketi kolaylaştıran tünekler, oyuncaklar bulunabilir.

Kafesin genişliğinin yanı sıra boyasız olmasına da dikkat edilmelidir. Boyalı kafesler kuşlar tarafından kemirildiğinde sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle boyasız ve geniş kafeslere yönelmeniz daha doğru olur.

Kaliteli Ve Kesilmeyen Uyku

Kaliteli ve kesilmeyen uyku mutluluğu elde etme noktasında önem arz eder. Kuşların günlük 10-12 saati uykuda geçer. Ancak derin uyku halleri olmadığı için dış uyaranlardan oldukça kolay bir şekilde etkilenirler.

Muhabbet kuşlarının uyku saatlerinde etraflarında çok fazla ses olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer ışığı kapatma olanağınız yoksa üzerlerini hava almalarını engellemeyecek şekilde örtebilirsiniz.

Gün doğumuyla beraber uyanan kuşlar saate aldırmadan ötmeye başlayacağı için onlarla aynı odada uyumamanızda fayda vardır.

Temiz Bir Kafes

Muhabbet kuşunun mutlu olması için temiz bir kafese sahip olması önemlidir. Kirli bir kafes nedeniyle kuşunuzda mantar gibi farklı hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu hastalıkları bertaraf etmenin yolu düzenli şekilde temizliktir.

Kafes temizliğini günlük, haftalık ve aylık periyotlarda yapmanız gerekir. Günlük olarak su ve yem kapları temizlenmeli; tabanda kullanılan kâğıt gibi malzemeler değiştirilmelidir. Haftalık ve aylık temizlikte ise kafes içerisinde bulunan tüm araç ve gereçler temizlenmelidir.

Sürekli Olarak Banyo Yapabilmek

Sürekli olarak banyo yapabilmek kuşların en çok arzuladıkları aktivitelerden biridir. Soğuk havalarda haftada bir, sıcak havalarda ise 2-3 güne bir banyo yaptırabilirsiniz. Muhabbet kuşunuzun banyoluğuna ılık su ekleyerek kendi kendine yıkanmasını sağlayabilirsiniz. Kuşlar kanatlarını açarak banyo suyunun keyfini çıkarır.

Banyo sonrası kendi kendilerine kururlar. Banyo sırasında oda sıcaklığı düşük olmamalıdır. Aksi takdirde soğuk algınlığı riski ortaya çıkar. Banyo suyuna bir iki damla sirke de ekleyebilirsiniz. Böylece kuşunuzda kaşıntı ve bitlenme gibi sorunlar varsa sirke sayesinde iyileşme sağlanabilir.

Oyuncaklar

Oyuncaklar, kuşların en önemli eğlence araçlarıdır. Kafes içine koyulabilecek oyuncakların yanı sıra kafes dışı oyuncaklar da kullanabilirsiniz. Oyuncakların sağlığa zararlı olmamasına ve fiziksel zarara yol açacak yapıda olmamasına dikkat etmeniz önemlidir.

Uygun Ortam Sıcaklığı

Ortam sıcaklığı her daim mutlu bir muhabbet kuşunuz olması için dikkat etmeniz gereken konulardan biridir. Aşırı sıcak ya da soğuk bir ortamda kuşlar kolayca hastalanır. Bu nedenle sıcaklığı sabit ve uygun bir seviyede tutmalısınız.

İstendiğinde Kafesten Çıkabilmek

İstediğinde kafesten çıkabilmek muhabbet kuşlarının sevdiği bir aktivitedir. Dışarıda özgürce uçabildikleri için muhabbet kuşları, genellikle kafese girmek istemez. Her gün olmasa da haftada birkaç gün kuşlarınızın serbest şekilde evde dolaşmasına izin vermelisiniz. Ancak yeni alınan kuşlar, eve alışana kadar serbest bırakılmamalıdır.

Gaga, Tüy Ve Ayak Bakımı

Gaga, tüy ve ayak bakımı açısından bazı detayları bilmeniz gerekir. Gaga için gaga taşı ya da kalamar kemiği kullanabilirsiniz. Tüyler için banyo sıklığını doğru ayarlamanız ve kuşunuzun kaşıntı durumunu doğru takip etmeniz önemlidir. Ayak bakımı için muhabbet kuşunuzun tırnaklarını düzenli olarak kesmelisiniz.

Bağ Kurduğu İnsanın, İnsanların İlgisi

Bağ kurduğu insanın, insanların ilgisi mutlu bir muhabbet kuşu için son derece önemlidir. Ona ne kadar ilgi gösterirseniz kendini o kadar mutlu hisseder. Böylece hastalıkların en büyük ilacı olan sevginin gücünden yararlanır.

Muhabbet Kuşunun Mutlu Olduğunu Nasıl Anlarız?

Muhabbet kuşunun mutlu olduğunu anlamak için ötüşüne, hareketlerine dikkat etmelisiniz. Sürekli neşeli şekilde öten ve hareket eden kuşlar, son derece mutludur. Gereken her şeyi yaptığınız takdirde bu mutluluğu kalıcı hale getirebilirsiniz.

Mutlu bir muhabbet kuşu sizinle oyunlar oynar. Aynı zamanda mutlu kuşları eğitmek de daha kolaydır. Size karşı sevgi dolu olan kuşunuz kelimeleri daha kolay öğrenir. Muhabbet kuşunu mutlu etmek çok da zor değildir. İlginizi ve sevginizi eksik etmemek, bakımını aksatmamak sevimli dostunuzun mutluluğu için yeterlidir.