Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet kuşu neden ağzını açıp açıp kapatır? [DETAYLI!]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet kuşu neden ağzını açıp açıp kapatır? [DETAYLI!]

“Kuşlar neden ağzını açar kapatır?” sorusuna birbirinden farklı cevaplar verilebilir.

Kuşun ağız açıp kapatması, yaygın bir susama belirtisidir.

Muhabbet kuşunuz ağzını sürekli açıp kapatıyorsa suluğu kontrol etmeniz faydalı olur.

Suluk içerisinde yeteri kadar su olmasına rağmen aynı durumun devam etmesi mümkündür.

Susamış olmayan bir kuşun ağız açıp kapatmasındaki başlıca sebepler şunlardır:

  • Uzun süre uçtuktan sonra kan dolaşımının hızlanması: Kuşların kafesten çıkarılması ve bir müddet ev içerisinde uçmasıyla, vücutlarındaki kan dolaşımı hızlanır. Kas liflerine yoğun olarak kan pompalanması kuşlarda ağız açıp kapatma refleksini ortaya çıkarabilir. Vücut ısısı yükselen kuşlar, vücutlarına temiz oksijen alarak ideal ısıyı temin etmek isterler. Böyle bir durumda kuşunuza su içirmeye çalışmanız gerekmez. İhtiyaç duyması halinde, yeteri kadar su içebilmesi için suluğunu dolu tutmanız yeterlidir.
  • Yaşam tarzından kaynaklanan stres: Stres faktörü, insanlarda olduğu kadar hayvanlar üzerinde de kötü etkiler ortaya çıkarır. Düzenli rutinlerle kafesinden çıkarılıp ev içinde uçmasına müsaade edilmeyen, kafes yeri değiştirilmeyen, ilgi görmeyen ya da bulunduğu odanın sıcaklığına adapte olamayan kuşlar strese kapılabilir. Muhabbet kuşu ağız açıp kapatma refleksini sık tekrarlıyorsa, evcil hayvanınız ile aranızdaki ilişkiye göz atmalısınız. Eğer kuşun temel ihtiyaçları ile ilgilenmek sizin için zor olmaya başladıysa, onu kuş yuvalarına emanet etmeyi düşünebilirsiniz. Aksi halde kuşun hayat kalitesi düşmeye devam edecektir.
  • Rahatsız edici sesler: Kuşların çeşitli sesler karşısında gösterdiği duyarlılık seviyesi değişkendir. Sizin için yüksek olmayan bir ses, kuşunuzu çok rahatsız edebilir. Televizyon sesi, süpürge sesi, bilgisayar kaynaklı sesler veya konuşma sesleri yüksek olduğunda muhabbet kuşunuz ürker. Bunu belli etmek için ağzını açıp kapatabilir.
  • Akciğer hastalıkları: Kuşların ağız açıp kapatması, akciğer keseciklerine yeteri kadar hava ulaşmamasıyla alakalı olabilir. Fizyolojik bozulmalar sebebiyle kalbin aşırı büyümesi ve ciğerlere baskı uygulaması bunun temel sebebidir. Kuşunuz yeterli su tüketmesine, uçtuktan sonra dinlenmesine ve uygun bir ortamda bulunmasına rağmen ağız açıp kapatıyorsa veteriner desteği alabilirsiniz.
  • Yeni kafes arkadaşları: Bir süre kafeste yalnız yaşamış olan kuşlar, yeni bir partnerle bir araya geldiklerinde ağız açıp kapatabilir. Bunun sebebi diğer kuşu korkutma ve kafesin kime ait olduğunu hatırlatma isteğidir. Çünkü muhabbet kuşları, gagalarını kullanarak kendilerinin korurlar.