Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Neden Gözlerini Kapatır? [Tek Göz, Çift Göz Kapatma]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Neden Gözlerini Kapatır? [Tek Göz, Çift Göz Kapatma]

Muhabbet kuşunun gözlerini kapatması bazı sağlık problemlerine işaret edebilir. Genellikle muhabbet kuşları henüz yavruyken gözlerini sık sık açıp kapatma davranışını gösterebilir.

Yavru muhabbet kuşları 7-8 aylık olana kadar çabuk yoruldukları için tüneklerinde gözlerini kapatıp açarak dinlenirler.

Ancak muhabbet kuşunun gözünü kapatması davranışına ek olarak titreme, tüyleri kabartma veya uzun süre gözünü açmama gibi belirtiler varsa ciddi bir sağlık problemi olabilir. Muhabbet kuşunun göz hareketleriyle ilgili bilinmesi gereken detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Muhabbet Kuşum Neden Tek Gözünü Uzun Süre Kapalı Tutuyor?

Muhabbet kuşunun tek gözünü uzun süre kapalı tutması durumunda gözünde enfeksiyon meydana gelmiş olabilir.

Muhabbet kuşu gözünün mikrop kapması halinde enfeksiyon olur ve bu durumda muhabbet kuşu uzun süre tek gözünü kapalı tutabilir.

Özellikle yeterli bakımı yapılmayan ve temizlenmeyen kafeslerde mikroba bağlı hastalıkların görülme olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden muhabbet kuşunun kafesini sık sık temizlemeye özen gösterilmesi gerekir.

Eğer enfeksiyona bağlı bir kapanma varsa mutlaka en kısa sürede veteriner hekime gösterilmesi tavsiye edilir. Veteriner kuşu muayene ettikten sonra iyileşmesi için en gerekli tedavi yöntemini belirleyecektir.

Muhabbet Kuşum Tek Gözü Kapalı Uyuyabilir Mi?

Muhabbet kuşunun tek gözü kapalı uyuması normal değildir ve kapalı olan gözünde bir problem olduğunu gösterir.

Çeşitli sebeplerden dolayı muhabbet kuşunun gözünde mikroba bağlı enfeksiyon gelişebilir. Bu durumda muhabbet kuşu gözünü kırparak ve sürekli kapalı tutarak iyileşmesini bekler.

Ancak muhabbet kuşları için özel geliştirilen göz damlaları ve hijyenik bakım ürünleri kullanılarak kuşun yeniden gözünü açması sağlanabilir.

Muhabbet kuşu genellikle iki gözü kapalı uyuduğu için tek gözünü kapattığında uyku durumunda olmadığı bilinmelidir.

Muhabbet Kuşum Uyumadığı Halde Neden İki Gözünü Uzun Süre Kapalı Tutuyor?

Muhabbet kuşu uyumadığı zaman iki gözünü uzun süre kapatıyorsa ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir.

Muhabbet kuşunda ödem ve kist gibi iç hastalıkları varsa kuş iki gözünü birden kapatıp dinlenme modunda kalabilir. İç hastalıkları dışında paraziti olan ve halsizlik sorunu bulunan muhabbet kuşları da hareketsiz biçimde iki gözünü kapatıp tüylerini kabartabilirler.

Eğer muhabbet kuşunuz uzun zamandır bu şekilde davranıyorsa ciddi sağlık sorunu yaşıyor olabilir. Bu tür durumlarda mutlaka kanatlı canlılar alanında uzman veteriner hekime başvurulması gerekir.

Uyumadığı halde bir muhabbet kuşunun gözünü kapatması canının sıkkın olduğunu ve sağlık sorunu yaşadığını gösterir.