Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Neden Öksürür? [Tüm Nedenler]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Neden Öksürür? [Tüm Nedenler]

Muhabbet kuşu hırıltı ve hapşırma gibi belirtilere sahipse hemen uygun şekilde tedavilerin yapılması gerekir. Son derece hassas bir yapıya sahip muhabbet kuşları, bağışıklık sistemlerinin zayıflaması ile çok sık hata olabilirler. 

Muhabbet kuşunun öksürmesine neden olan en temel unsur kuşun hava akımında kalması, soğuk yemesi gibi unsurlar olabilir. Muhabbet kuşu öksürmesi farklı rahatsızlıkların belirtisi olarak değerlendirilebilir. 

Muhabbet Kuşunun Öksürme Nedenleri Nelerdir?

Muhabbet kuşu öksürme sesi ve hırıltı gibi belirtilerin aynı anda görülmesi muhabbet kuşunuzun ciddi rahatsızlıklarının olduğuna işaret edecektir.

Birçok farklı nedene bağlı olarak muhabbet kuşunuz öksürebilir. Muhabbet kuşu öksürmesinin başlıca nedenleri şunlardır:

  • Soğuk algınlığı,
  • Grip,
  • Cereyanda kalma,
  • Diğer hatalıklar. 

Kuşlarda da insanlarda olduğu gibi soğuk algınlığı sorunları benzer nedenler ile ortaya çıkacaktır. Bu nedenlerin yanı sıra bazı iç hastalıklar ve yaşa bağlı olarak gelişen sorunlar da öksürme gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Muhabbet kuşu öksürmesi nedenlerinin veteriner hekim tarafından tespit edilerek en uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir.  

Muhabbet Kuşu Öksürmesine Ne İyi Gelir?

Muhabbet kuşu sürekli tıksırıyor ve öksürüyor diyenler için muhabbet kuşlarının eski sağlığına kavuşması için birçok farklı tedavi yöntemi bulunuyor. Muhabbet kuşlarında yaygın olarak görülmektedir.

Tedavi için muhabbet kuşlarına özel formüle sahip ilaçların tercih edilmesi gerekecektir. Ayrıca muhabbet kuşunun ideal sıcaklığa sahip bir ortamda bulunması ve hava akımlarına karşı korunması da önemli bir faktördür. 

Muhabbet kuşlarının öksürme ve hapşırma gibi belirtilerinin ortadan kaldırılmasını sağlamak ve önlemek almak için vitamin takviyelerinin de kullanılması gerekmektedir.

Bilindiği üzere muhabbet kuşları son derece hassas canlılardır. Bu nedenle korumalı bir alanda bulunmaları ve hastalıklara karşı da vitamin takviyeleri ile desteklenmeleri önemlidir.  

Öksüren Muhabbet Kuşuna Antibiyotik Verilir Mi?

Kuşum art arda hapşırıyor ve öksürüyor diyenlerin en kısa sürede uzman bir veteriner hekimden yardım alarak en uygun tedavi yöntemlerinden faydalanması mümkündür.

Kuşların bünyeleri son derece hassas olduğu için antibiyotik kullanımı sadece uygun dozlarda ve veteriner hekim tavsiyesine göre yapılmalıdır. 

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da iyileşme sürecinin desteklenmesi için mutlaka ilaç tedavisine başvurulması gerekmektedir.

Soğuk algınlığı belirtileri çok sık muhabbet kuşlarında da görüldüğü için bu alanda farklı tür tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir.

Muhabbet kuşu öksürmesi tedavisi kapsamında farklı birçok özel ilaç türü kullanılabilir. Normal dönemde vitamin takviyeleri ile kuşunuzun bağışıklık sistemini de güçlendirmeniz tavsiye edilmektedir.