Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Neden Ötmüyor, Yem Yemiyor, Su İçmiyor? [Ne Yapmalı?]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Neden Ötmüyor, Yem Yemiyor, Su İçmiyor? [Ne Yapmalı?]

Muhabbet kuşunun ötmemesi, yem yememesi ve su içmemesi gibi durumlar fiziksel ya da psikolojik bir hastalığa işaret eder. Bu tarz belirtilerin kaynağı büyük oranda strestir.

Narin bir yapıya sahip olan muhabbet kuşları çevresinde olup bitenlerden kolay bir şekilde etkilenir. Bu nedenle gürültülü bir ortamda stres altına girebilir.

Yeni alınan muhabbet kuşlarında bu olay sık bir şekilde görülür. Bazı zamanlarda sadece yalnız kalmak istiyor olabilir. Tıpkı insanlar gibi muhabbet kuşu da yalnız kalmak isteyebileceği için kafesi sessiz yere almak gerekir.

Muhabbet Kuşu Ötmüyor Nedenleri Neler Olabilir?

Muhabbet kuşunun ötmeme nedeni büyük ihtimalle stres altında hissediyor olmasıdır. Stresin ortaya çıkma nedeni kuşun yabancı bir ortama girmesi ve yabancı insanlar ile karşı karşıya kalması olabilir.

Korkan muhabbet kuşu böyle zamanlarda ötmeyi bırakır. Eğer bu muhabbet kuşu yavruysa ötmemesi normal olarak karşılanabilir. Bunun nedeni içgüdüsel olarak kendilerine yırtıcıları çekmemek içindir.

Ergenlik çağına girince ötmeye başlar. Son derece duygusal olan bu kuşlar yalnız kalmak, ilgi isteği gibi sebeplerle de ötmeyi kesebilir.

Ötmeyen Muhabbet Kuşu İçin Neler Yapılabilir?

Ötmeyen muhabbet kuşunda yapılacaklar ilk olarak ötmeme nedenini kesin olarak tespit etmektir. Eğer ötmeyen muhabbet kuşu bulunduğu ortamda yeniyse doğal bir süreç yaşıyor demektir. Bu durumdaki kuşlar 2 hafta içinde ötmeye başlar.

Ortamda tanımadığı insan ve hayvanlar varsa onlardan uzak bir noktaya koymak gerekir. Muhabbet kuşunun düzenli olarak temiz hava ve güneşten yararlanmasına dikkat edilmelidir.

Hasta ise veterinere görünmelidir. Muhabbet kuşu duygusal olarak bir boşluktaysa sahibi olarak onunla ilgilenmek önemlidir.

Muhabbet Kuşu Yem Yemiyor Nedenleri Neler Olabilir?

Muhabbet kuşunun yem yememesi bazı fiziksel rahatsızlıklara işaret ediyor olabilir. Gaga kısmı bir nedenden dolayı hasar görmüşse yem yeme konusunda sıkıntı çekebilir. İştah kesilmesi bazı hastalıklarda bir belirti olarak kendini gösterebilir.

Böyle bir ihtimal şüphesi varsa yakın zamanda veterinere görünmek gerekir. Muhabbet kuşları duygusal olarak hassas bir yapıya sahip olduğu için korkmaları ya da stres altında hissetmeleri yem yememelerine yol açabilir.

Sert bir davranışa maruz kalan muhabbet kuşları küsme belirtileri gösterir.

Yem Yemeyen Muhabbet Kuşu İçin Neler Yapılabilir?

Muhabbet kuşunun yem yemesi için ona ufak bir zaman tanımak gerekir. Muhabbet kuşu yem yemeden yaklaşık olarak 3 gün kadar yaşayabilir. Bu nedenle eğer psikolojik bir kaynak varsa kısa bir süre içinde yem yemeye geri dönecektir.

3 günün sonunda hala yem yemediği görülürse zaman kaybetmeden bir veterinere görünmesi gerekir. Yem yememe sebebi bir hastalık ise tıbbi müdahale yapılır.

Veterinerin yaptığı muayene sonucu durumun aslı ortaya çıkar. Bu sayede uygun bir tedavi yöntemi izlenir ve muhabbet kuşu yem yemeye başlar.

Muhabbet Kuşu Su İçmiyor Nedenleri Neler Olabilir?

Muhabbet kuşunun su içmemesi uyum sürecinde sıklıkla görülen bir durumdur. Normal zamanlarda da çok su içmeyen muhabbet kuşu baskı, stres ve korku durumlarında su içmeyi tamamen bırakabilir.

Özellikle yeni alınan ve eve alışma sürecinde olan muhabbet kuşlarında bu durum sıklıkla görülür. Su içmediği durumlarda muhabbet kuşunun sağlığı tehdit altına girmez.

Yüksek miktarda su ihtiyacı olmadığı için uzun süre boyunca su içmeden yaşayabilir. Susadığı zamanlar kendi isteği ile su içecektir.

Su İçmeyen Muhabbet Kuşu İçin Neler Yapılabilir?

Muhabbet kuşunun su içmesi için fazladan bir çaba harcamaya gerek yoktur. Düşük su ihtiyacı bulunun muhabbet kuşu günlük küçük bir miktarla yetinir.

Stres ve korku nedeniyle su içmeyen muhabbet kuşunu sessiz bir ortama almak çözüm olabilir. Muhabbet kuşu kendini rahat hissettiği zaman su içmeye başlar.

Öte yandan su içmese bile her gün suyu yenilemek son derece önemlidir. Muhabbet kuşu eğer su içmek istese bile bayat su içmek istemeyeceği için susuz kalabilir.