Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Portakal Suyu İçer Mi, Portakal Ve Kabuğu Yer Mi?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Portakal Suyu İçer Mi, Portakal Ve Kabuğu Yer Mi?

Muhabbet kuşunun portakal yemesi, suyunu içmesi mümkündür. Ancak kabuk kısımları muhabbet kuşlarının tüketimi için uygun değildir.

Portakal, C vitamini yönünden besleyici ve enerji verici bir meyvedir. Bu nedenle muhabbet kuşlarının beslenme sürecine bu lezzetli meyveyi dâhil edebilirsiniz.

Muhabbet kuşunun portakal yemesi, suyunu içmesi için bazı detayları bilmenizde fayda vardır. Bu detayların başında portakalın ve suyun nasıl verilmesi gerektiği gelir.

Öte yandan ne sıklıkla böyle bir beslenme programı uygulanması gerektiği de önemlidir.

Muhabbet Kuşu Portakal Yer Mi?

Muhabbet kuşunun portakal yemesinin önünde herhangi bir engel yoktur ancak tüketim şekline dikkat edilmelidir.

Portakalı kuşunuza vermeden önce liflerinden arındırmalısınız. Bunun yanı sıra çekirdekleri de ayıklamanız gerekir. Portakalı kabuklarını soyduktan sonra kuşunuza vermelisiniz.

Haftada bir ya da iki kez olacak şekilde sevimli dostunuza portakal yedirebilirsiniz. Portakalın doğal yapıda olması bu noktada dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. İlaçlar genellikle kabuk kısmında kaldığı için iç tarafa ulaşmaz. Bu nedenle sadece içini muhabbet kuşunuza yedirmelisiniz.

Portakalı kafese koyduysanız bir gün sonra almalısınız. Açıkta kalan portakalların yapısında bozulma meydana gelir. Bozulma sonrası tüketim ise zararlıdır. Herhangi bir olumsuz etkiyi önlemek için her defasında taze şekilde portakal verilmelidir.

Muhabbet kuşları portakal yerken lifli parçaları yutmakta zorlanabilir. Bu durum boğulma riskini beraberinde getirir.

Portakal yedikten sonra kusma ya da tüyleri kabartma gibi hareketler, lifin kuşun boğazına takılmasından kaynaklanabilir. Bu gibi tehlikelerle karşılaşmamak için portakalın liflerini itinalı bir şekilde çıkarmalısınız.

Muhabbet Kuşu Portakal Suyu İçer Mi?

Muhabbet kuşunun portakal suyu içmesinde bir sakınca yoktur. Ancak burada da tüketim şekli ve türüne dikkat edilmelidir. Öncelikle asla paket halinde satılan portakal sularından kuşlarınıza vermemelisiniz. Muhabbet kuşunun portakal yemesi, suyunu içmesi için doğal meyveler tercih edilmelidir.

Portakal suyu 5-6 damla olacak şekilde haftada iki-üç gün sulukta bulunan suya eklenebilir. Taze hazırlanan bu karışım, bir gün sonra alınmalıdır. Aksi takdirde portakal suyunun yapısı bozulabilir. Portakal yerine suya limon da katılabilir.

Muhabbet Kuşu Portakal Kabuğu Yer Mi?

Muhabbet kuşunun portakal kabuğu yemesi sakıncalıdır. Portakal kabukları asidik bir yapıya sahiptir.

Kimyasallar, yetiştirme sırasında kullanılan ilaçlar kabukta birikir. Aynı zamanda bazı satıcılar daha parlak bir görüntü için kabuk kısmında boya da kullanır. Bu gibi nedenlerle muhabbet kuşunuza portakal kabuğu vermekten kaçınmalısınız.

Muhabbet Kuşu Portakal Çekirdeği Yer Mi?

Muhabbet kuşunun portakal çekirdeği yemesi çok zararlıdır. Aslında hemen hemen tüm meyve çekirdeklerinin muhabbet kuşları için zararlı olduğundan bahsedilebilir. Bu nedenle çekirdeklerini çıkardıktan sonra meyveleri sevimli dostunuzla paylaşmalısınız.

Muhabbet kuşunun portakal yemesi, suyunu içmesi doğru yöntemlerle sağlandığı takdirde oldukça faydalıdır.