Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Çay İçer Mi, Verilir Mi? [Yararları & Zararları]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Çay İçer Mi, Verilir Mi? [Yararları & Zararları]

Muhabbet kuşunun çay içmesi olağan bir durum değildir. Yine de muhabbet kuşunun çay içmesini sağlayan bazı kuş sahipleri bulunur.

Bazı muhabbet kuşu sahipleri özellikle bitki çayı ile kuşu besler. Bu alışkanlığın kuş sağlığı açısından yararlı olduğu gibi görüşler mevcuttur. Yine de doğada kuşların çay içtiği gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu nedenle muhabbet kuşu çay içmese bile kaybedeceği hiçbir şey olmaz. Yine de kontrollü bir şekilde sağlandığı zamanlarda muhabbet kuşu herhangi bir yan etki görmeden çay içebilir.

Çayın Muhabbet Kuşlarına Ne Gibi Yararları Olabilir?

Muhabbet kuşuna çayın yararı bazı hastalıkları karşı iyileştirme etkisi yüzünden olabilir. İyileşme evresindeki muhabbet kuşu yüksek derecede bir enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle çaydan ihtiyaç duyduğu bu yüksek enerjiyi temin eder.

Çaydan enerji etme durumu zayıf olan muhabbet kuşları için geçerlidir. Dolayısıyla kilolu muhabbet kuşlarının böyle bir yola başvurması için herhangi bir neden yoktur. Çayın besleyici bir içeceğe dönüşmesi için içine dekstroz ya da bal ilave etmek mümkündür. 

Çayın Muhabbet Kuşlarına Ne Gibi Zararları Olabilir?

Muhabbet kuşuna çayın zararı mide bölgesine olabilir. Kontrolsüz bir şekilde çay için kuşlar karın ağrısı ve kabızlık gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir. Özellikle çayın kuşlar üzerinde dışkılama problemine yol açacağı yüksek ihtimalle meydana gelebilecek bir durumdur.

Kabız olma eğilim gösteren kuşların bu neden çay tüketmemesi gerekir. Çayın başka bir zararı da uykusuzluğa yol açmasıdır.

Bazı çay türleri doğal yapıları nedeniyle uyku kaçırma özelliğine sahiptir. Bu nedenle çay içen muhabbet kuşu uyku düzeni bozulduğu için agresif olabilir.

Muhabbet Kuşlarına Şekerli Çay Verilir Mi?

Muhabbet kuşuna şekerli çay içirmek tavsiye edilmeyen bir durumdur. Şeker kendi başına insanlar için bile sağlıklı değildir.

Muhabbet kuşu zayıf bir bünyeye sahip olduğu için şekerin olumsuz etkilerinden daha fazla etkilenir. Bu nedenle muhabbet kuşuna çay verilecekse bile şekersiz olmasına dikkat etmek gerekir.

Muhabbet Kuşlarına Hangi Bitki Çayları Verilebilir?

Muhabbet kuşuna bitki çayları verildiğinde bazı çeşitler öne çıkar. Yapıları nedeniyle kuşlara zarar verme ihtimali az olan çay çeşitleri mevcuttur. Muhabbet kuşu için uygun olan bitki çayları şu şekilde listelenir:

  • Anason Çayı: Kabız olan kuşlara suyun yanında bir içecek olarak vermek mümkündür. Aynı zamanda sara hastalıklarına karşı da olumlu etkileri bulunur.
  • Isırgan Otu Çayı: Zehir giderici bir içeriği vardır. Böbrek problemlerini gidermesinin yanı sıra vitaminli içeriği nedeniyle yem olarak da kullanılabilir.
  • Rezene Çayı: Sara hastalıklarına karşı şifalı bir etkisi bulunur. Aynı zamanda kabızlık ve gaz sorunlarına da doğal bir ilaçtır.
  • Papatya Çayı: İltihap önleyici bir özelliği mevcuttur. Bunun yanı sıra sağlıklı bir içeriğe sahip olduğu için pek çok hastalığa iyi gelir.