Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu & Aynalı Salıncak [Yararları & Zararları Nelerdir?]
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu & Aynalı Salıncak [Yararları & Zararları Nelerdir?]

Muhabbet kuşu aynalı salıncak yararları ve zararları kapsamlı şekilde irdelenmesi gereken bir konudur. Hemen hemen her pet shop, aynalı salıncak satışı yapar. Ancak bu ürünün her yerde satılması kullanımının doğru olduğu anlamına gelmez.

Muhabbet kuşları doğaları gereği sosyal canlılardır. Bu nedenle yalnız yaşamak onlara uygun değildir.

Bunu bilen bazı evcil hayvan sahipleri, muhabbet kuşu aynalı salıncak yararları ve zararlarını gözetmeden hareket edebilir. Böyle bir ürün almadan önce detaylı bir araştırma yapmakta fayda vardır.

Muhabbet Kuşu Aynalı Salıncak Yararları Nelerdir?

Muhabbet kuşu aynalı salıncak yararlarından bahsetmek mümkün değildir. Ancak sadece salıncak kısmının faydasından bahsedilebilir.

Salıncakta sallanan sevimli dostunuz kendini mutlu hisseder. Öte yandan ayna için bir faydadan söz etmek mümkün değildir.

Yeterince ilgilenemeyeceğiniz bir muhabbet kuşunun elbette canı sıkılır. Fakat gösteremediğiniz ilgiyi ve sevgiyi ayna da sağlayamaz.

Bu nedenle kafes içerisinde aynalı salıncak kullanmamalısınız. Bunun yerine ona bir arkadaş alabilirsiniz. Sizin kısıtlı zamanınız olsa bile iki muhabbet kuşu sıkılmadan vakit geçirebilir.

Muhabbet Kuşu Aynalı Salıncak Zararları Nelerdir?

Muhabbet kuşu aynalı salıncak zararları arasında en ciddi sorun kursak iltihabı riskinin olmasıdır. Özellikle erkek kuşlarda bu risk daha fazladır. Aynadaki yansımasını bir eş gibi algılayan sevimli canlılar, onu beslemek için kusar.

Kusmuk kalıntıları ayna üzerinde kalır ve tekrar kuş tarafından yutulur. Bu sürecin sürekli tekrarlanması neticesinde kursakta tahriş meydana gelir.

Sonuç olarak kuşunuz kendi besin ihtiyacını bile karşılamakta zorlanır. Oluşan iltihap nedeniyle bir süre sonra zararlı bakteriler çoğalmaya başlar. Muhabbet kuşu aynalı salıncak yararları ve zararları arasında özellikle bu tür detayları bilmelisiniz. Aynı zamanda şu tür olumsuz durumlardan da bahsetmek mümkündür:

  • Aynayı sahiplenen kuşunuz onu, sizden kıskanabilir.
  • Her ne kadar eğitim vermeye çalışsanız da size alışması güçleşir.
  • Kapısını açsanız da dışarı çıkmak istemez.
  • Yanına yeni kuş alsanız bile sevimli dostunuz ona karşı da ilgisiz kalabilir.
  • Aynadaki yansımasından beklediği tepkiyi alamayan kuşlar, psikolojik olarak kendini kötü hisseder.

Muhabbet Kuşu Aynalı Salıncak Gerekli Mi?

Muhabbet kuşu aynalı salıncak gerekliliği olmayan bir üründür. Bunun yerine ahşap malzemeden üretilmiş doğal yapıda olan aynasız salıncakları tercih edebilirsiniz. Sadece ayna değil kendi yansımasını göreceği her şeyi kuşunuzdan uzak tutmalısınız.

Baştan aynalı salıncak kullanıp sonradan çıkarmak strese yol açabilir. Bu nedenle hiç takmamak en mantıklısıdır.

Ayna kullanımına alışkın kuşları bundan mahrum bıraktığınız takdirde tüy olma gibi sorunlar meydana gelebilir. Böyle sorunları önlemek için başka oyuncaklar kullanılabilir.

Muhabbet Kuşu Ayna Olunca Konuşur Mu?

Muhabbet kuşunun ayna olunca konuşması mümkündür. Aynanın konuşma üzerinde olumsuz bir etkisinden söz etmek mümkün değildir.

Konuşma tamamen kuşunuza gösterdiğiniz ilgiyle alakalıdır. Kelimeleri tekrarlayarak kuşunuza konuşmayı öğretebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Neden Aynaya Vurur?

Muhabbet kuşunun aynaya vurması, karşısında farklı bir kuşun olduğunu düşünmesinden kaynaklanır. Besleme, oyun oynama güdüsüyle kuşlar aynaya vurur.

Bu süreçte genellikle kuşunuz neşelidir. Ancak karşılık alamadıkça strese girmeye başlayabilir.

Ayna yerine muhabbet kuşuna anlaşabileceği bir eş almalısınız. Mümkünse yeni arkadaşını kuşunuzla beraber seçmelisiniz.

Muhabbet kuşu aynalı salıncak yararları ve zararlarını göz önünde bulundurarak en baştan iki kuşu beraber satın almanızda fayda vardır.