Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Uygun Ve Sağlıklı Ev Ortamı (Oda) Nasıl Olmalı?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Uygun Ve Sağlıklı Ev Ortamı (Oda) Nasıl Olmalı?

Muhabbet kuşu için ideal ev ortamı oluşturmak önemlidir. Son derece hassas yapıda canlılar olan muhabbet kuşları içinde bulundukları ortam koşullarından doğrudan etkilenir.

Muhabbet kuşunun hastalanmaması ve uzun bir ömür sürmesi için ev ortamının özel olarak hazırlanması gerekir. Muhabbet kuşu sağlıklı ev ortamı sağlamak için oda sıcaklığı ve kafes konumuna dikkat edilmelidir.

Muhabbet Kuşu İçin Evdeki En Uygun Oda Sıcaklığı (Uygun Sıcaklık) Ne Kadar Olmalıdır?

Muhabbet kuşu için oda sıcaklığı ayarlarken ideal seviye olan 21-24 derece arasını tercih etmek gerekir. Yaz mevsimi kuşları olan muhabbet kuşları, kışları aşırı soğuk geçen yerlerde özenle korunmalıdır.

Muhabbet kuşunun yapısı gereği bulunduğu odadaki sıcaklığın 16 dereceden düşük olmaması gerekir. Aynı zamanda oda sıcaklığında ani düşüş olması durumunda muhabbet kuşunun hastalanması kaçınılmazdır.

Muhabbet Kuşu İçin Nem Oranı Ne Olmalıdır?

Muhabbet kuşu odasının nem oranı, düşük seviyede tutulmamalıdır. Nemin çok az olması da odanın kuru bir havaya bürünmesine neden olduğunda bu da muhabbet kuşu için solunum problemleri yaratmaktadır.

Oda sıcaklığında olduğu gibi muhabbet kuşunun yaşamı için en ideal nem oranı da yüzde 40 ila yüzde 60 seviyesi arasındadır. Örneğin bir muhabbet kuşu için odanın 22 derece ve bağıl nemin yüzde 50 olduğu ortamlar en sağlıklı ve yaşanabilir koşullardır.

Muhabbet Kuşunun Kafesi İçin Evdeki En Uygun Konum Nerelerdir?

Muhabbet kuşu kafes konumu, hassas yapıda olan bu canlıların hastalıklara kolay kolay yakalanmaması için önemlidir. Kuş kafesi çok yüksek veya çok alçak konumda olmamalıdır.

Muhabbet kuşu çok oyuncu bir canlı olduğu için kafesin insanları göreceği bir yerde konulmasına dikkat edilmelidir.

Pencere önü gibi gece gündüz ısı farklılıklarının çok yaşandığı yerlerden uzak tutulmalıdır. Mutfakta da yemek piştiğinde aşırı sıcak ve havasız bir ortam olacağı için muhabbet kuşları için uygun değildir. Aynı zamanda banyo ve tuvalet gibi yoğun su sesinin olduğu yerler de muhabbet kuşlarını korkutacağı için kafes bu tür odalara konulmamalıdır.

Muhabbet Kuşunun Kafesi İçin Uygun Işık Nasıl Ayarlanmalıdır?

Muhabbet kuşu kafesi için uygun ışık ayarlarken hayvanı rahatsız edecek veya korkutacak ışıklandırma cihazlarından kaçınılması gerekir.

Tamamen karanlık ortamda uyumaya alışan muhabbet kuşları için onları strese sokacak ışık kaynakları kafesten uzak tutulmalıdır. Bazı muhabbet kuşları ise loş ışık altında uyumayı sevdikleri için kafeslerinin biraz uzağında rahatsızlık çıkarmayacak seviyede gece lambası tercih edilebilir.

Ancak uzmanlar muhabbet kuşunun yabancı ışıklardan uzakta ve karanlık bir ortamda uyumalarını, sabahları ise gün ışığını görecekleri bir konumda tutulmalarını tavsiye etmektedir.

Muhabbet Kuşunun Ortamdan Rahatsız Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Muhabbet kuşunun rahatsızlık belirtileri kuşun karakterine göre farklılık gösterebilir. Her muhabbet kuşu farklı genetik ve karakteristik özelliklere sahip olduğu için ortamdan rahatsız olduklarında bunu farklı şekillerde belirtirler.

Ancak muhabbet kuşu için bir ortamın aşırı gürültülü, korkutucu, sıcak veya havasız olduğu zaman bazı belirtiler vardır.

Muhabbet kuşunun bu tür stresli ortamlarda kanatlarını iki yana açarak vücutlarını incelttikleri bilinir. Öte yandan iç mekandaki hava aşırı soğuksa muhabbet kuşu kendini kabartarak hareketsiz biçimde bekleyebilir.

Bazı muhabbet kuşları stres yaşadıkları ortamda hızla kanat çırparak kendini kafesin içinde oradan oraya atabilir. Bu tür davranışları gördüğünüzde muhabbet kuşunun bulunduğu ortamdan rahatsız olduğunu anlayabilirsiniz.

Çift Muhabbet Kuşları İçin Uygun Ve Sağlıklı Ev Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Çift muhabbet kuşları için sağlıklı ev ortamı 22 derece sıcaklıkta ve yüzde 60 nem oranında herhangi bir oda olabilir. Bu oda içinde muhabbet kuşunu strese sokacak ısı ve ses kaynakları olmamalıdır.

Gürültüsüz ve özellikle geceleri muhabbet kuşunu rahatsız etmeyecek ışıklandırması olan odalarda sağlıklı bir şekilde yaşayabilirler. Uzmanlar muhabbet kuşu sağlıklı ev ortamı ayarlarken çift kuşlar için büyük boyutlu kafes seçilmesi gerektiğini hatırlatmaktadır.