Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Sağlıklı Yavru & Yetişkin Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sağlıklı Yavru & Yetişkin Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı yavru & yetişkin muhabbet kuşunu anlamak oldukça kolaydır. Muhabbet kuşları, dişi ya da erkek oldukları fark etmeksizin her zaman hareketli bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda sık sık mutlu bir şekilde ötmeleri de günlük hayatlarının önemli bir parçasıdır.

Sağlıklı yavru & yetişkin muhabbet kuşunu anlamak için ilk önce onu iyi tanımak gerekir. İlk aldığınız sıralarda ortama yabancı olduğu için kuşunuz çok hareketsiz olabilir. Bu durum geçicidir ve zamanla hareketlenmeye başlar.

Sağlıklı bir kuşun hareketlerinde yavaşlama, ötmesinde azalma söz konusudur. Hastalıklara bağlı olarak davranışlarda değişme meydana gelir. Öte yandan fiziksel farklılıklar da meydana gelebilir.

Sağlıklı Yetişkin Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı yetişkin muhabbet kuşunu anlamak için bir süre gözlemlemek ve vücudunu incelemek gerekir. Vücudunda yara, şişkinlik ya da farklı lekeler yoksa iç organlarda problem olabilir. Psikolojik sorunlar da kuşların sağlıksız görünmesine neden olur.

Yetişkin kuşlar; yalnız kaldıklarında, ilgi görmediklerinde strese girebilir. Stresli kuşlarda saldırgan davranışlar ortaya çıkar. Bunun yanı sıra aşırı durgunluk hali de görülür.

Fiziksel bir hastalık sonucunda da benzer belirtiler ortaya çıkabilir. Sürekli uyku hali, olduğu yerde sallanma sağlıksız bir kuşta ortaya çıkan diğer özelliklerdir.

Sağlıklı Yavru Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı yavru muhabbet kuşunun anlaşılması için tüylere ve davranışlara dikkat edilmesi gerekir. Sağlıklı yavru & muhabbet kuşunu anlamak için ilk etapta tüylere dikkat edilmelidir.

Yavruların tüyleri parlak bir yapıya sahip olmalıdır. Pet shoplarda genelde çok sayıda muhabbet kuşu bir arada tutulur. Baktığınızda eğer muhabbet kuşu diğer kuşlarla oynamıyorsa ve bir köşede tek başına duruyorsa muhtemelen hastadır.

Tüylerde dağınıklık ve eksiklik de sağlık sorunlarına işaret eder. Bir yavru kuşu sahiplenmeden önce ayaklarına, ceresine bakmak gerekir. Cere deliklerinde akıntı, ayaklarda şişlik, morarma varsa önemli bir hastalık söz konusu olabilir.

Sağlıklı Erkek Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı erkek muhabbet kuşunun anlaşılması için dışkıya, davranışlarına, iştahına dikkat etmek gerekir. Dışkının çok sıvı olması ishal belirtisidir. Bu duruma halsizlik de eşlik eder.

Erkek muhabbet kuşları hareketli ve oyuncudur. Çok daha cana yakın oldukları için genelde daha kolay sahiplendirilirler. Davranışlarında tam tersi bir durum söz konusu olması halinde hastalık ya da stres söz konusu olabilir.

Sağlıklı Dişi Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı dişi muhabbet kuşunun anlaşılması erkek kuşlarla aynıdır. Herhangi bir hastalık ya da stres mevcutsa hareketlerde azalma ve iştah kaybı ortaya çıkabilir. Aşırı dışkılama, nefes almakta zorlanma, sürekli uyku hali; olumsuz belirtiler arasındadır.

Sağlıksız muhabbet kuşları için ortam ve beslenme şartları düzenlenmelidir. Aşırı soğuk ya da sıcak yerlerde kuşunuz hasta olabilir.

Öte yandan yeşillik, meyve, tahıl gibi ekstra gıdalar beslenme sürecine dâhil edilmelidir. Sağlıklı yavru & yetişkin muhabbet kuşunu anlamak için tüm detaylara dikkat ederek ileride yaşayacağınız sorunların önüne geçebilirsiniz.