Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet kuşu yavrusu yuvadan ne zaman çıkar? Kaç günde büyür? Ne zaman anneden ayrılır?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet kuşu yavrusu yuvadan ne zaman çıkar? Kaç günde büyür? Ne zaman anneden ayrılır?

Hayvan sevgisi insanları evde bakım yapmaya yöneltir. Evde beslemek için en uygun kuş türleri; muhabbet kuşu, sultan papağanı, cennet papağanı ve kanaryadır. Uzun ve sabırlı bir uğraş sonunda birkaç kelimeyle de olsa konuşmayı öğrenen muhabbet kuşları, sahiplerinin en yakın dostlarıdır.

Yeni yavruların yumurtadan çıktığı anlara şahitlik etmek belki da hayatın en heyecan verici anları arasında gösterilebilir. Muhabbet kuşu yavrusunun yuvadan ayrılması ortalama 1 aydır.

Muhabbet kuşu yavrusu kaç günde büyür?

Yumurta anneden çıktıktan sonra 18.günde yavrular dışarıya çıkmaya başlarlar. Sırayla yumurtadan çıkan yavrular özenli bakıldıklarında tüylenerek ele avuca gelmeleri 30 gün sürer.

Muhabbet kuşu yavrusu ne zaman yeme düşer?

İlk ayın sonunda muhabbet kuşu yavrusu yeme düşer. Bu aşamadan önce gerekli hazırlıkların tamamlanması son derece önemlidir. Muhabbet kuşunun sağlıklı gelişebilmesi için;

  1. Isı ve nem dengesi korunmalıdır.
  2. Filizlenmiş tohum ve özel kuluçka yemleri yavrular için idealdir.
  3. Yuvalar kuş olmadığından kontrol edilmelidir.
  4. Yumurtadan kalan kabuklar yuva dışına alınmalıdır.
  5. İyi beslenmeyen yavrular gelişimlerini tamamlayamayacakları için kursaklarına düzenli olarak bakılmalıdır.
  6. Kuluçka döneminde şırıngayla besleme yapılabilir.

Yavrular yumurtadan çıktıklarında 2-3 gram civarındadır. İlk 5 gün gözle kapalı, sırt üstü pozisyonda anneden beslenirler.

Muhabbet kuşu yavrusu kaç günlükken anneden ayrılır?

Hayata geldiği ilk günlerde son derece savunmasız olan muhabbet kuşu yavruları, bu süreçte ebeveyn korumasına muhtaçtır. Yuvadan ve anneden ayrılmaları yaklaşık 30 gündür.

Muhabbet kuşu yavrusu kaç günde uçar?

Kanat, kuyruk ve tüylerin gelişimi 5-6 haftada tamamlanır. Bu sürede muhabbet kuşu yavrusu uçmaya ve kendi başına beslenmeye başlar.

Muhabbet kuşu yavrusu ne zaman ergenliğe girer?

Muhabbet kuşlarının ergenlik dönemi 6-12 ay arasında başlar. 6.aydan sonra kuşların hemen çiftleştirmeye çalışılmaması gerekir. Cinsel olgunluğa erişmiş bir kuş 10-24 aylıktır. 10 ayın sonunda eş aranabilir. Erken çiftleşmede hastalık geçirme riski vardır. Kafa sallama, dişilere yem ikram etme ve şakıma kur yapma yeteneğinin geliştiğini gösterir.