Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Yavru Muhabbet Kuşu Kaç Günde, Ne Zaman Yeme Düşer?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Yavru Muhabbet Kuşu Kaç Günde, Ne Zaman Yeme Düşer?

Yavru muhabbet kuşunun yemi yemeye başlaması anne ve babasının yem vermeyi kestiği zaman gerçekleşir. Bu süreç içinde büyük ihtimalle anne muhabbet kuşu yeni yavru yapma dönemine girmiş olabilir. Böyle bir durumda anne ve yavrunun ayrılması doğru olan karardır.

Bu dönem içinde yavru muhabbet kuşunun yeme düşmesi uygun olur. Eğer yavru muhabbet kuşu bir sebepten ötürü yem yemezse kısa bir süre içinde ölür. Bu nedenle yeme düşecek olan yavru muhabbet kuşu için uğraş vermek hayati önem taşır.

Yavru kuşun ilk zamanları için yumurta gibi kolay sindirilebilecek yemler eklemek büyük önem taşır.

Yavru muhabbet kuşları yemleri kıramadığı için uzun bir süre yetişkin yemleri yemekte güçlük çeker. Bu nedenle yavru muhabbet kuşunun yem yemesi için yardımcı olmak hayatını devam ettirmesi için büyük önem taşır.

Yavru Muhabbet Kuşu Kaç Günde Yeme Düşer?

Yavru muhabbet kuşunda yem düşme süresi 27 ile 30 gün arasında değişiklik gösterir. Bu süreç içinde anne kuş, yavru muhabbet kuşunu yuvadan atar. Bu süreç içinde yavrunun tüyleri tamamen çıkmış olmalıdır.

Eğer yavru muhabbet kuşu yuvadan inmezse onu oradan almak gerekir. Bu süreç içinde kafesin tabanına yem serpiştirmek ve bu işlemi yüksekliği uzun olmaya noktalara da uygulamak büyük önem taşır. Bu yemlerin kolay bir şekilde sindirilmesi gerektiğinden bu yönde seçilmelidir. 4’te 1’ininin normal yem kalanın aspur olması önemlidir.

Yavru Muhabbet Kuşunun Yeme Düşme Zamanını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yeme düşme zamanının etkilenmesi yavru muhabbet kuşunun yuvayı terk ettiği zaman ile doğrudan ilişkilidir.

Yavru muhabbet kuşları son derece hassas bir vücut yapısına sahiptir. Cilt üzerinde hiç tüy olmadığı için ısı büyük bir soruna dönüşür. Bu zamanda anne kuş yavrunun üstünden kalkmayacağı için yeme düşme zamanı etkilenir.

Anne tarafından beslenen yavru muhabbet kuşu için ezilme ve ölme gibi pek çok tehlike bulunur. Anne kuşun beslemediği bazı durumlarda sahibin elini kullanarak yavru muhabbet kuşu beslemesini yapmalıdır.

Muhabbet Kuşu Türün Yeme Düşme Zamanını Etkiler Mi?

Muhabbet kuşunda yem zamanı üzerinde türün hiçbir önemi yoktur. Tüm muhabbet kuş türleri hemen hemen aynı zaman aralığında yeme düşer.

Yavru için yeme düşme süresi 27 ile 30 gün civarında değişir. Bu tüm muhabbet kuşu türleri için geçerli bir süredir. Bu nedenle beslenen yavru muhabbet kuşu cinsinden bağımsız olarak bu süre içinde yeme düşer.