Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşum Kaşınıyor Ve Tüy Döküyor Ne Yapmalıyım? 
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşum Kaşınıyor Ve Tüy Döküyor Ne Yapmalıyım? 

Muhabbet kuşunun kaşınması ve tüy dökmesi durumunda yapılması gerekenler sorunun kaynağına göre değişir. Kuşların tüy dökmesi bazı dönemlerde normal kabul edilir. Bu tür dökülmeler fizyolojik olarak adlandırılır. Sorun bir hastalıktan dolayı meydana geliyorsa patolojik tüy dökülmesinden bahsedilebilir.

Muhabbet kuşlarında farklı özelliklere sahip tüyler bulunur. Bunlardan kimi kalın kimi ince yapıya sahiptir. Muhabbet kuşlarının yılda iki defa tüy dökmesi normal olarak kabul edilir. Bu dönemler mevsim değişikliklerine denk gelir.

Muhabbet kuşunun kaşınması ve tüy dökmesi durumunda farklı belirtiler de ortaya çıkabilir. Bu nedenle sevimli dostunuzu yakından gözlemleyerek altında yatan farklı bir sebep olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşlarında Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

Muhabbet kuşlarında kaşıntının nedenleri arasında mantar ve parazit hastalığı vardır. Mantar hastalığı genellikle kuşun strese girmesinden kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra yem hijyenine dikkat edilmemesi, hatalı besleme durumunda da mantar belirtileri ortaya çıkabilir.

Kafes temizliğine dikkat edilmemesi halinde de mantara bağlı kaşıntı ortaya çıkabilir. Bunların dışında da mantar hastalığının pek çok sebebi olabilir. Diğer sebepler şu şekilde sıralanabilir:

  • Virüsler nedeniyle ortaya çıkan mantarlar
  • Uzun süreli antibiyotik kullanımı
  • Kuşun yanında sigara içilmesi
  • Hava sıcaklığının ve nem oranının fazla olması

Muhabbet kuşunun kaşınması ve tüy dökmesi ihmale gelmemesi gereken bir konudur. Sevimli dostunuzu veteriner kontrolüne götürerek tedavisini yaptırabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşu kaşıntı tedavisi sorunun neden kaynaklandığına göre farklılık gösterir. Kaşıntıya parazitler sebebiyet verdiyse damla ve sprey tedavisi tercih edilir. Uyuz hastalığı varsa buna özel bir ilaç kullanılması gerekir. Mantar durumunda da veteriner tavsiyesine uygun ilaç tercih edilmelidir.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme Nedenleri Nelerdir?

Muhabbet kuşu tüy dökme nedenleri oldukça çeşitlidir. Kafes temizliğini düzenli yapmıyorsanız muhtemelen sorunun kaynağı budur. Öte yandan yılın belirli zamanlarında meydana gelen tüy dökme süreci de söz konusu olabilir.

Tüy dökmenin en sık rastlanan nedeni parazitlerdir. Dış parazitler ciddi bir kaşıntı ortaya çıkarabilir. Sorunun sebebini doğru tespit etmek için veteriner desteğine başvurulması gerekir. Gereksiz ve uygun olmayan ilaçların kullanımı daha fazla zarara yol açabilir.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşu tüy dökme tedavisi için veterinerinizin tavsiyesine göre ilaç kullanmanız gerekir. Tedavi sürecinde genellikle B vitamini kullanılır. B vitamini su ile karıştırılarak kullanılır. Su kabına yaklaşık 10 damla eklemeniz yeterlidir.

Yumurta tüketimi bu süreçte faydalı olabilir. Havuç, yumurta, bebe bisküvisi, irmik karışımıyla bir mama hazırlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra strese yol açacak nedenleri ortadan kaldırmanız da önemlidir. Beslenme düzenine azami derecede dikkat ederek tüy dökülmesini engelleyebilirsiniz.

Muhabbet kuşunun kaşınması ve tüy dökmesi için gerekenleri yaptığınız takdirde daha sağlıklı şekilde sevimli dostunuzu yetiştirebilirsiniz.