Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşum Neden Sürekli Kendini Temizliyor?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşum Neden Sürekli Kendini Temizliyor?

Muhabbet kuşunun sürekli kendini temizlemesi bir hastalıktan ileri gelebilir.

Muhabbet kuşlarının belirli aralıklarla kendini temizlemesini normaldir. Bu sevimli canlılar kendi bakımlarına azami derece özen gösterirler. Bu sayede her zaman canlı ve parlak tüylere sahip olurlar.

Muhabbet Kuşunun Sürekli Kendini Temizlemesine Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Muhabbet kuşunun sürekli kendini temizlemesi halinde bunun bakım için olduğunu söylemek güçleşir. Parazit, mantar gibi çeşitli hastalıklardan dolayı kaşıntı söz konusu olabilir. Bu nedenle doğru teşhis ve tedavi le hastalığın iyileştirilmesi şarttır.

Muhabbet kuşunuzun davranışlarını her zaman yakından takip ederek herhangi bir hastalığı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Tüy dökme zamanı, muhabbet kuşunun kendini temizlemesi normaldir. Bitlenme, bir diğer kaşıntı nedeni olabilir. Sürekli tekrar eden bir kaşıntı durumunda veterinere danışmanızda fayda vardır.

Muhabbet Kuşu Neden Kabarır Ve Kaşınır?

Muhabbet kuşunun kabarması ve kaşınması halinde bir problem olduğunu düşünebilirsiniz. Bu iki durum ayrı ayrı da meydana gelebilir. Tüylerini kabartarak tüneklerinde duran kuşların amacı vücut ısısını kontrol altında tutmak olabilir. Tüyleri kabardığında havayı tüylerin altına hapsederler. Bu sayede ısınırlar.

Oda sıcaklığının düşük olması halinde sıcaklığı artırarak tüy kabartma sorununu çözebilirsiniz. Öte yandan sorunun nedeni hastalık da olabilir. Bit, tüy dökümü, parazit gibi durumlar ise kaşıntının sebepleri arasındadır.

Muhabbet kuşunun kabarması ve kaşınması durumunda veteriner kontrolünde ilaç tedavisine başlanabilir. Bunun yanı sıra sprey kullanımı da gerekebilir. Sprey formunda olan ilaçların kullanımı sırasında muhabbet kuşunun ağız, burun ve göz kısmına gelmemesine dikkat edilmelidir.

Çok şiddetli bitlenme ve parazit vakalarında kaşıntının şiddeti fazladır. Sevimli dostunuz sürekli kaşınarak kendine de zarar verebilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden tedavi sürecine başlanmalıdır.

Muhabbet Kuşu Kaşınmasını Engellemede Sirke İşe Yarar Mı?

Muhabbet kuşu kaşınmasını engellemede sirkenin işe yaraması mümkündür. Banyo suyuna bir iki damla sirke katarak bit ve parazitlerin önlenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu noktada miktarı doğru ayarlamanız son derece önemlidir. Aşırı miktarda sirke kullanımı, kuşunuza zarar verebilir.

Sirkenin yanı sıra bit, parazit ve mantar gibi hastalıkların önlenmesi için kafes hijyenine dikkat etmelisiniz. Düzenli temizlenmeyen kafesler, mantar hastalığının temel sebebidir. Düzenli temizlik sayesinde kuşunuzun her zaman sağlıklı bir ortamda yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Tüy dökme dönemlerinin daha rahat geçmesi için beslenme sürecine özen göstermelisiniz. Yemin yanı sıra mama, meyve ve sebze ile dengeli beslenme olanaklarını sağlamanız önemlidir.

Muhabbet kuşunun sürekli kendini temizlemesinin altında hangi nedenin yattığını doğru anladığınız takdirde gereken müdahaleyi zaman kaybetmeden sağlayabilirsiniz.