Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşumun Beni Sevdiğini, Bana Güvendiğini Nasıl Anlarım?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşumun Beni Sevdiğini, Bana Güvendiğini Nasıl Anlarım?

Muhabbet kuşunun sevdiğini anlamak için bazı davranışlarına dikkat etmek yeterlidir. Muhabbet kuşları hassas yapıda olmalarına rağmen çok cana yakın ve sevecen hayvanlardır.

Sahibinin davranışına sevgiyle karşılık veren muhabbet kuşu hareketleri ile sevgisini ve güven duyduğunu belli edebilir.

Muhabbet kuşunuzun sizinle ilgilenip sizi sevdiğini anlamanın en kolay yolu doğal ortamındaki hareketlerine dikkat etmektedir. Muhabbet kuşunun sevgi göstergesi her kuşta farklı karakter olduğu için farklı şekillerde gözlemlenebilir.

Muhabbet Kuşu Sizinle İlgilenip İlgilenmediğini Kontrol Edin?

Muhabbet kuşunun sizinle ilgilendiğini anlamak için hareketlerine bakmak yeterlidir. Kafes içinde olsa bile odaya siz geldiğinizde ötüp size yaklaşmak istiyorsa muhabbet kuşu sizinle ilgileniyor demektir.

Muhabbet kuşunun kafes teline tutup size yakın olması ve elinizi uzattığınızda sizden kaçmaması ilgilendiğini gösterir.

Bunun aksine muhabbet kuşu siz odada yokmuş gibi davranıyor ve kafese yaklaştığınızda kafesin diğer ucuna kaçıyorsa, size karşı ilgi duymadığını göstermektedir.

Muhabbet Kuşunuz Sürekli Yanınızda Olmak İstiyor Mu?

Muhabbet kuşunun yanınızda olması onun size güvendiğini gösterir. Gerek kafes içinde gerekse de dışarıdayken yakınınızda olmaya çalıştığını fark ediyorsanız muhabbet kuşunuz sizi seviyordur.

Örneğin kafese yüzünüzü veya elinizi yaklaştırdığınızda tellere gelip sizinle oynuyor ve ötüyorsa muhabbet kuşunuz yanınızda olmak istiyor demektir. Kuşu kafesten çıkardığınızda bir süre uçtuktan sonra yanınıza geliyorsa da sizi sevip güvendiği anlamını çıkartabilirsiniz.

Muhabbet kuşu size doğru ötüyor veya öğrendiği kelimeleri konuşuyorsa sizinle oynamak istiyordur.

Muhabbet Kuşunuz Kafanıza Ve Omuzunuza Korkmadan Konuyor Mu?

Muhabbet kuşunun omzunuza konması onun güvenini kazandığınız anlamına gelir. Sosyal canlılar olan muhabbet kuşları teması çok sevmese de güvendikleri kişinin yanında olması severler. Bu yüzden muhabbet kuşunu kafesten çıkardığınızda kendi kendine kafanıza veya omzunuza konuyorsa sizi sevmeye başlamış demektir.

Muhabbet kuşu sevdiği kişinin yakında olur ve onun omzunda veya kafasında gezmekten hoşlanır. Bu tür davranışlarda bulunan muhabbet kuşunuzu ürkütmeden sevmeli ve onun hoşuna gitmeyecek hareketlerden kaçınmanız gerekir. Aksi halde muhabbet kuşu omzunuza veya başınıza konmaktan vazgeçebilir.

Muhabbet Kuşunuz Siz Yakınlarda İken Konuşmaya, Şarkı Söylemeye Ve Islık Çalmaya Çalışıyor Mu?

Muhabbet kuşunun konuşması en çok dikkat çeken sevgi gösterilerinden biridir. Muhabbet kuşları sevecen olduğu kadar akıllı ve hafızası güçlü kuşlardır.

Muhabbet kuşuna öğrettiğiniz kelimeleri sizinle birlikte söylemesi en güzel oyunlardan biridir. Muhabbet kuşunun sevgi gösterme biçimi olan kelimeleri konuşması dışında ıslık çalması da önemlidir.

Muhabbet kuşunuz kafesindeyken odaya girdiğinizde bile ıslık çalıp şarkı söylemeye başlıyorsa sizinle ilgileniyor demektir. Bununla birlikte kafesten çıkardığınız muhabbet kuşunuz omzunuza ya da kafanıza konup ıslık çalıyorsa ortamdan çok memnun olduğunu anlamanız gerekir.

Muhabbet kuşları genellikle en sağlıklı ve keyifli oldukları zaman şakımaya ve ötmeye başlarlar. Muhabbet kuşunuzun bu tür davranışlarına dikkat ederek sizi ne kadar çok sevdiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşunuz Gagasıyla Isırmadan Size Sürekli Dokunuyor Mu?

Muhabbet kuşunun gagasıyla dokunması en önemli sevgi göstergelerinden biridir. Muhabbet kuşları hassas yapıda ancak çok sevecen canlılardır. Bu kuşlar evcilleştirildiğinde teması sever hale gelebilirler.

Muhabbet kuşlarının cisimleri tanıma ve onlarla oynama konusunda kullandıkları önemli organı gagadır. Muhabbet kuşu gagası sayesinde cisimleri tanır ve onlara temasta bulunur. Eğer muhabbet kuşunuz gagasıyla size dokunuyor ve aynı zamanda ötüyorsa sizinle oynamak istiyordur.

Kafeste bulunan muhabbet kuşuna uzattığınız parmağınızı gagasıyla ısırmadan dürtüyorsa sizi seviyor ve sizinle ilgileniyor demektir.

Muhabbet Kuşunuz Sizi Gördüğünde Kanat Çırpıyor Ve Kuyruk Sallıyor Mu?

Muhabbet kuşunun kanat çırpması iki farklı şekilde anlaşılabilir. Eğer muhabbet kuşunuz sizi gördüğü zaman kısa bir kanat çırpıp kuyruk sallıyorsa sizinle aynı ortamda bulunduğundan dolayı memnun olduğunu göstermektedir.

Özellikle muhabbet kuşu kuyruğunu hızlı biçimde çırptığında heyecanlanmış ve sizinle oyun oynamak istiyor olabilir. Öte yandan muhabbet kuşunun can havliyle kanat çırpıp kafes içinde veya dışında farklı yönlere kaçınmaya çalışması farklı bir anlama gelir.

Genellikle travma geçiren muhabbet kuşları yabancı cisimlerden veya çeşitli stres kaynaklarından dolayı kaçınarak çırpınma davranışı gösterirler.

Muhabbet Kuşunuz Elinizden Yem Yiyor Mu?

Muhabbet kuşunun elden yem yemesi, en önemli güven göstergelerinden biridir. Yapısı gereği sevecen ve cana yakın canlılar olan muhabbet kuşlarının büyük bir çoğunluğu elle kavranmak istemezler. Bu yüzden insan eline karşı her zaman ön yargılı olan muhabbet kuşunun elden yem yemesi önemli bir güven göstergesidir.

Muhabbet kuşu sizi tanıyıp sevdiğinde ve size koşulsuz güvendiğinde ancak elinizden yem yeme davranışı gösterir. Aksi halde muhabbet kuşu çok aç olduğu zamanlar dışında gelip bir insanın elinden yem yemek istemez.

Kuşunuzu elinize alıştırmak ve onun güvenini kazanmak için tatlı bir dille onunla konuşurken yem vermeye çalışabilirsiniz.

Muhabbet Kuşunuz Onun Tüylerini Kaşımanıza İzin Veriyor Mu?

Muhabbet kuşunun tüy kaşıtması en sevilen güven göstergelerinden biridir. Muhabbet kuşları sevecen canlılar olmasına rağmen fiziksel teması sevmezler. Ancak yavruluk döneminden itibaren alıştırılan kuşlar özellikle boyun çevresindeki tüylerinin kaşınmasına izin verilebilir.

Parmakla kuşun başı ve boyun çevresindeki tüylerin kaşınması size alışmış muhabbet kuşunun çok hoşuna gidecektir. Kendi doğasında bu hareketi genellikle eşleri ile yapan muhabbet kuşu tek kaldığında sizinle ilgilenip bu tür fiziksel temas kurmanızdan memnun kalabilir.

Muhabbet Kuşunuz Siz Yakınlarınızda İken Baş Aşağı Duruyor Mu?

Muhabbet kuşunun baş aşağı durması en çok dikkat çeken sevgi gösterilerinden biridir. Oyuncu ve hareketli canlılar olan muhabbet kuşu kafeste baş aşağı durup size bakıyorsa sizi seviyor ve dikkatinizi çekmek istiyor demektir.

Eğer muhabbet kuşunuz sizi gördüğünde kanat çırpıyorsa onu korkutmamak ve ona dostça bir yaklaşım benimseyerek gönlünü almanız gerekir.

Muhabbet Kuşunuz Size Doğru Bakarak Dil Çıkarıyor, Gaga Ve Kafa Hareketleri Yapıyor Mu?

Muhabbet kuşu kafa sallıyorsa sizinle ilgilenip oynamak istiyor demektir. Bazı muhabbet kuşları kafeslerinde baş aşağı durup kafasını geriye doğru savurur. Bazıları ise kafasını ileri geri oynatarak sizin dikkatinizi çekmek isteyebilir. Muhabbet kuşunun sevgigöstergesi farklı karakterdeki kuşlarda farklı davranışlarla gözlemlenebilir.