Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşuna Aspirin Verilir Mi? [Hastalık, Grip, İshal]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşuna Aspirin Verilir Mi? [Hastalık, Grip, İshal]

Muhabbet kuşu aspirin tedavisi, özellikle halk arasında çok yaygındır. Ancak son derece hassas canlılar olan muhabbet kuşuna aspirin verilmesi doğru değildir.

Kuş veterineri tarafından yapılan muayenelerde muhabbet kuşunun grip ve ishal gibi hastalık belirtileri gözlemlenmişse buna uygun ilaçlı tedaviler yapılmalıdır.

Bu nedenle muhabbet kuşuna aspirin verilmesi uzman veteriner hekimler tarafından doğru görülmemektedir.

Hasta Olan Muhabbet Kuşuna Aspirin Verilir Mi?

Hasta muhabbet kuşuna aspirin vermek halk arasında yaygın bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir. Hastalanan muhabbet kuşu tüylerini kabartarak çeşitli belirtiler gösterir.

Kuş veterineri fiziki muayene yaparak muhabbet kuşunun grip veya ishal gibi hastalıklara yakalandığını tespit edebilir. Bu tür durumlarda muhabbet kuşunun sağlığına geri kavuşması için aspirin ile müdahale edilmesi doğru değildir.

Hasta kuşlar yemek yemediği için hem iştah açıcı hem de tedavi edici serumlarla tedavi edilmesi tavsiye edilir. Muhabbet kuşunun grip veya soğuk algınlığı gibi hastalıkları ağır şekilde geçirdikleri bilinir.

Her ne kadar ciddi bir hastalık olarak görülmese de muhabbet kuşlarında soğuk algınlığı ciddi riskler doğurabilir. Yapı bakımından hassas yapıda olan muhabbet kuşlarına aspirin vererek tedavi etmek doğru değildir.

Hangi Hastalıklarda Muhabbet Kuşuna Aspirin Verilebilir?

Muhabbet kuşuna aspirin tedavisi bazı durumlarda işe yaradığı için halk arasında sık sık uygulanmaktadır.

Muhabbet kuşunun üşütmesi ve grip olması durumunda bağışıklığını güçlendirmek için aspirin tedavisi uygulanmaktadır. Bu tür tedaviler ilk etapta başarılı sonuç veriyor gibi gözükse de genel anlamda muhabbet kuşunun sağlığını bozabilir.

Dolayısıyla muhabbet kuşu grip olmuşsa aspirin verilerek tedavi edilebilir. Fakat bu tedavinin tam anlamıyla başarılı olmayabileceği ihtimali unutulmamalı ve muhabbet kuşunda hastalık halinde veterinere gidilmelidir.

Grip Ve Soğuk Almış Olan Muhabbet Kuşuna Aspirin Verilir Mi?

Muhabbet kuşu grip ve soğuk algınlığı tedavisi uzman veteriner hekimin tavsiye etmiş olduğu tedavi yöntemlerine göre uygulanmalıdır.

Halk arasında grip olmuş ve soğuk almış muhabbet kuşuna aspirin verildiği sık sık görülmektedir. Ancak bu tür tedavi yöntemi uzman veteriner hekimlerin tavsiye ettiği bir yaklaşım değildir.

Grip olmuş muhabbet kuşunun daha kapsamlı tedavi edilebilmesi için veteriner hekimlerin tavsiye ettiği tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Bu tedavi yöntemlerinde muhabbet kuşu aşıları ve serumları gibi özel olarak kuşlar için hazırlanmış ilaçların kullanımı öne çıkmaktadır.

Ölmek Üzere Olan Muhabbet Kuşuna Ölmemesi İçin Aspirin Verilir Mi?

Ölüm döşeğindeki kuşa aspirin vermek ölüme çare değildir. Ölmek üzere olan muhabbet kuşunu tedavi etmek için son anda aspirin verilmesinin faydası yoktur.

Hastalığı ilerlemiş ve ölmek üzere olan muhabbet kuşu aspirin tedavisine de yanıt vermeyecektir. Halk arasında yaygın şekilde uygulanan aspirin ile tedavi yöntemi istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Aspirin yetişkin insanların soğuk algınlığını tedavi ederken kullandıkları destekleyici ilaçlardan biridir. Aspirinlerin içeriği muhabbet kuşu için yüksek risk barındırabilir. Bu nedenle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları olan muhabbet kuşunun uzman veteriner hekim desteği ile ilaç tedavisi alması daha doğru olacaktır.

İshal Olan Muhabbet Kuşuna Aspirin Verilir Mi?

İshal muhabbet kuşu tedavisi sırasında bağışıklık sistemini güçlendirici ve vitamin takviyesi gibi ilaçlar verilmektedir.

Uzman veteriner hekimler ishal olan muhabbet kuşun tedavisinde C vitamini ağırlıklı bir tedavi yönteminin benimsenmesi gerektiğini hatırlatmaktadır. Bu yüzden ishal muhabbet kuşuna aspirin vermek yerine bağırsak düzenleyici ilaçlar kullanılması tavsiye edilir.

Muhabbet Kuşuna Aspirin Nasıl Verilebilir?

Muhabbet kuşuna aspirin vermek genellikle hastalıklar için tek çözüm olmasa bile bazı kuş sahipleri bu yöntemin faydalı olduğunu iddia etmektedir.

Grip ve soğuk algınlığı durumunda muhabbet kuşunun tedavi olması için aspirin uygulaması verilebilir. Bir tablet aspirin toz haline getirilerek muhabbet kuşunun suyuna ilave edilir ve iyice homojen olana kadar karıştırılır.

Muhabbet Kuşuna Bebek Aspirini Verilebilir Mi?

Muhabbet kuşuna bebek aspirini vermek bazı durumlarda tedaviyi destekleyici olabilir. Grip ve soğuk almış olan muhabbet kuşunun kısa sürede bağışıklık sistemini güçlendirmek için bebek aspirini toz haline getirip suyuna katılabilir.

Muhabbet kuşunun hastalanması durumunda mutlaka deneyimli bir kuş veterinerine gidilmesi gerekir. Veteriner çeşitli muayeneler yaparak kuşun sağlık durumunu gözlemlemeli ve bunun sonucunda da çeşitli tedavi yöntemleri tavsiye etmelidir. Muhabbet kuşuna aspirin verilmesi yerine en verimli tedavi yöntemlerinin başında vitamin ve ilaç takviyesi gelmektedir.