Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı, Grip, Üşütme, Nezle [İlaç, Tedavi]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı, Grip, Üşütme, Nezle [İlaç, Tedavi]

Muhabbet kuşlarında soğuk algınlığı, grip ve nezle tedavisi için öncelikle kuşun uzman veteriner hekime muayene edilmesi gerekir. Öncelikle muhabbet kuşunda bazı hastalık belirtileri olup olmadığına bakılır.

Eğer muhabbet kuşu üşütmüşse bu belirtilerden yola çıkarak tedavi için veterinere götürülmelidir. Muhabbet kuşu soğuk algınlığı tedavisinde ilaçlı uygulama yapılarak kuşun en kısa sürede sağlığına kavuşması amaçlanır. 

Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı, Grip, Üşütme, Nezle Belirtileri Nelerdir?

Muhabbet kuşu soğuk algınlığı, grip, üşütme ve nezle belirtileri fiziksel ve davranışsal olarak 2 farklı şekilde incelenebilir. Soğukta üşüyen muhabbet kuşlarında hastalık belirtisinde şu detaylara dikkat edilmelidir:

 • Muhabbet kuşunun sürekli uyku halinde olması
 • Halsizlik ve iştahsızlık 
 • Aşırı tüy dökme 
 • Muhabbet kuşunun nefes alışında hırıltı sesi 
 • Solunum güçlüğü 
 • Ayaklarda ve gaga çevresinde yüksek ateş
 • Muhabbet kuşunun tüylerini kabartıp hareketsiz beklemesi 
 • Gözlerini sürekli kapalı tutması ve açmada güçlük çekmesi 

Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı, Grip, Üşütme, Nezle Nedenleri Nelerdir?

Muhabbet kuşu soğuk algınlığı, grip, üşütme ve nezle hastalık nedenleri başında soğuk ortamlarda bulunması gelir.

Muhabbet kuşunun içinde bulunduğu ortam ideal oda sıcaklığında değilse, hassas yapıda olan kuşlar kısa sürede soğuk algınlığı kapabilir.

Ayrıca sürekli rüzgar alan ve cereyanda kalan yerlerde muhabbet kuşu kafesi konursa da rüzgar çarpması yüzünden grip meydana gelebilir. Muhabbet kuşunda üşütme sorunu insanlardaki zatürreye benzer.

Yeterince havalandırılmayan ortamlarda hasta kuşlarla temas halinde olan muhabbet kuşunda grip ve nezle gibi hastalıklar görülebilir. 

Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı, Grip, Üşütme, Nezle Tedavisi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşunda soğuk algınlığı, grip, üşütme ve nezle tedavisi için öncelikle uzman veteriner hekime gidilmesi gerekir. Veteriner hekim kanatlılar konusunda tecrübeli olmalı ve muhabbet kuşu hastalıklarına ne şekilde müdahale edileceğini iyi bilmelidir.

Deneyimli veteriner hekim, muhabbet kuşunun nezlede hangi seviyede olduğuna bakarak ilaçlı tedavi tavsiye edebilir. Bu süreçte muhabbet kuşuna belirli aralıklarla verilmesi gereken sıvı ilaçlarla takviye yapılarak kuşun tedavisine başlanır.

Ayrıca hastalığı ilerlemiş seviyede olan muhabbet kuşlarına grip tedavisinde aşı ve serum vurulabilir. Uzman veteriner hekimin gözetiminde yapılması gereken tedavilerde muhabbet kuşunun sağlıklı bir ortamda dinlenmesine özen gösterilmelidir.

Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı, Grip, Üşütme, Nezle Tedavisi İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Muhabbet kuşu soğuk algınlığı, grip, üşütme ve nezle tedavisinde doğal teknikler uygulanarak hastalığın ortadan kalkması sağlanabilir.

Veterinere gitmeden muhabbet kuşunu tedavi etmek pek sağlıklı olmasa da zorunlu durumlarda evde bulunan ürünlerle muhabbet kuşu tedavisi yapılabilir.

Özellikle limon, C vitamini bakımından zengin olması ve kış mevsimindeki soğuk algınlığına karşı iyi gelmesi sebebiyle kuşun suluğuna damlatılarak kullanılabilir. Kuşun suyuna limon dışında birkaç damla pekmez veya bal damlatmak da vücut direncini arttıran doğal destek sağlar.

Muhabbet kuşunun nezle ve soğuk algınlığını atlatması için kullanılan doğal malzemelerden biri de elma sirkesidir. Elma sirkesi kuşların içme suyunda ve kafes temizliğinde kullanıldığında kısa sürede etkisini gösterir.

Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı, Grip, Üşütme, Nezle Tedavisi İçin Hangi İlaçlar Kullanılır?

Muhabbet kuşu soğuk algınlığı, grip, nezle tedavisinde kullanılan ilaçlar, veteriner hekimin gözetiminde verilmelidir. Muhabbet kuşunun üşümesi halinde suyuna katılacak ilaçlardan bazıları şunlardır:

 • C vitamini desteği 
 • Soğuk algınlığı muhabbet kuşu ilacı
 • Vitaform
 • Sera vitamin plus 
 • Apex Acvisol
 • Hipradoxi 

Bu tür ilaçlar muhabbet kuşunda soğuk algınlığı belirtilerini ortadan kaldırır ve kuşun kısa sürede eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olur. Muhabbet kuşu soğuk algınlığı tedavisinde bu ilaçların kullanım dozu veteriner tarafından belirlenmelidir.