Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı & Banyo [Yıkanır Mı? Sever Mi? Şampuan, Sabun, Sirke]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı & Banyo [Yıkanır Mı? Sever Mi? Şampuan, Sabun, Sirke]

Sultan papağanı banyo yaptırma kuşunuzun derisini nemlendirerek daha canlı, sağlıklı ve estetik görünmesine yardım eder.

Kuru ve yağlı cilt yapısına sahip olan papağanlar banyo sonucunda daha sağlıklı ve fresh görünür.

Kuru cildi olan papağanlar sağlıklı tüy çıkarma dönemi, nem ihtiyacını karşılamak için banyoya ihtiyaç duyar.

Yağlı cilde sahip olan papağanlar yağ bezelerinin sağlığı için yeterli nem kapasitesine sahip olur. Kuşunuzun düzenli olarak banyoda bakım ve temizlik sürecinden geçmesi kaşıntı ve çeşitli hastalıkları önleyerek sağlıklı gelişimine katkıda bulunur.

Kuşunuzda deri kuruluğu dolayısıyla kaşıntı, alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu gibi cilt problemlerinin oluşması banyoya ihtiyaç duymalarına neden olur. Suyu seven canlılar oldukları için banyo sırasında sizlere herhangi bir sorun yaşatmazlar. 

Kafesin tabanına koyacağınız kafesin boyutları için ideal olan su kapları banyo ihtiyacının karşılanması için yeterlidir. Koyacağınız banyonun geniş yapılı, kuşunuzun yeterli, konforlu bir alana sahip olması gerekir.

Yıkanmaktan son derece keyif alan sultan papağanları için banyo kabındaki su miktarı da ideal, doğru şekilde ayarlanmalıdır. Banyo kabındaki su derinliği ideal seviyede bırakılarak su sıcaklığı ılık olmalıdır.

Ayrıca banyo ortamının da çok soğuk ya da sıcak olmaması kuşunuzun cilt, tüy ve vücut yapısı için ideal sıcaklıkta olması gerekir. Papağınızı yıkarken dikkatli, özenli ve hassas davranmalısınız.

Sultan Papağanı Yıkanır Mı? Banyo Sever Mi?

Sultan papağanının yıkanması cildinin neme ihtiyaç duymasından kaynaklanır. Kuşunuzu musluk altına sokup çamaşır yıkar gibi çitlememeniz ona oldukça hassas, özenli şekilde davranmanız gerekir.

Kuşlarının kulağına su kaçmaması için papağanınızı musluk altına sokarak ya da leğende yıkamamalısınız. Saç kremi ve şampuan gibi ürünleri de kullanmamanız cilt sağlığı açısından önemlidir.

Şampuan ve saç kremleri kuşunuzun cildine zarar vererek zehirlenmesine sebep olabilir.

Sultan Papağanına Nasıl Banyo Yaptırılır?

Sultan papağanına banyo yaptırırken kuşunuzun narin cilt yapısına uygun olacak şekilde hassas davranmalısınız. Sultan papağanları insanlar gibi terli ve kokulu canlılar olmadığı için kirlendiğinde ılık suyla ıslatarak pamukla kirli bölgeyi silmeniz yeterli gelecektir.

Kendine has kokusu olan kuşların sağlıklı ve hijyenik olması için banyoya ihtiyacı vardır.

Özellikle kuru ciltli sultan papağanları banyo yapmaktan çok hoşlanır. Evcil kuşunuzu banyo yaptırırken aşamalı bir süreçten geçmelisiniz. Papağanınızı suyla çok hızlı tanıştırmak onun banyodan korkmasına, hırçın tavırlar sergilemesine neden olabilir.

Musluk altında yıkadığınız sırada papağanınız sessiz bir şekilde duruyorsa hemen hoşuna gitti sonucunu çıkarmamalısınız. Sessiz kalması bazen mutsuz olduğu anlamına gelir.

Sultan Papağanı Banyo Suyuna Neler Koyulabilir?

Sultan papağanı banyo suyu içine şampuan, sabun, sirkeli su gibi ürünler katılabilir. Kuşunuzun cilt yapısına uygun olan ürünleri veteriner hekiminize danışarak kullanabilirsiniz.

Yıkama sürecinde en çok suyun ılık olmasına, tazyikli olmamasına ve cildinde kaşıntı alerjik reaksiyon ve çeşitli tepkiler göstermeyen temizleme ürünlerinin kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Sultan Papağanı Şampuanla Yıkanır Mı? Hangi Tür Şampuanla Yıkanmalıdır?

Sultan papağanının şampuanla yıkanması genellikle tavsiye edilmez. Ciltleri için zararlı olan saç kremi ve şampuanlar kuşlarınızda zehirlenmelere neden olabilir. Tüy, gaga, vücut yapısına hasar vermeyen, kuşlar için özel olarak üretilen doğal, fresh, hoş kokulu, sağlıklı şampuanlar tercih edilebilir.

Sultan Papağanı Sabunla Yıkanır Mı? Hangi Tür Sabunla Yıkanmalıdır?

Sultan papağanını sabunla yıkanması kuşunuzun cildinin neme olan ihtiyacını karşılayan sağlık ve hijyen güvenliğinden geçirilen ürünlerden oluşur. Sultan papağanı banyo yaptırma sürecinde sabun kullanımı genellikle tavsiye edilmese de hekiminizin önerdiği sabun, şampuan ve bakım ürünlerini ideal ölçüde kullanabilirsiniz.

Sultan Papağanı Sirkeli Su İle Yıkanır Mı?

Sultan papağanının sirkeli su ile yıkanması mümkündür. Banyo suyuna karıştırdığınız 2 damla elma sirkesi kuşunuzun tüyleri arasındaki enfeksiyon ve parazitleri engelleyerek tüylerinin daha gür, sağlıklı, ışıltılı bir görünüm kazanmasına yardım eder.

Sirkeyi ideal ölçüde kullanmanız kuşunuzun sağlığı açısından önemlidir. Sultan kuşunuzun tüylerinin daha ışıltılı, gür, bakımlı ve canlı görünmesi sağlıklı gelişimi için için yukarıda belirtilen bakım ürünlerinin yanı sıra kuşunuzu belirli aralıklarda hekiminize muayene ettirmelisiniz.

Sultan Papağan Kabı, Banyoluğu Nedir, Nasıl Olmalıdır?

Sultan papağan kabı banyoluğu geniş boyutlu olmalıdır. Papağanınızın yeterli konforu sağlaması için büyük hacimli olan kaplar tercih edilmelidir. Bu sayede kuşunuz banyodan keyif alarak rahat hareket edebilir.

Su miktarı ve banyo kabı içindeki su derinliği ise ne çok az ne de fazla olmalıdır. Kullanılan suyun ılık olmasına, derinliğinin ideal seviyede olmasına dikkat edilmelidir.

Şampuan ve deterjan kullanımı önerilmemekte olup hekiminizin tavsiye ettiği bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Ayrıca papağanınızın banyo yaptığı ortamın da soğuk olmamasına, ılık sıcaklıkta olmasına dikkat etmelisiniz. Kış aylarında bulundukları ortam soğuk ise sık sık banyo yaptırılmamalıdır. Banyo sıcaklığının 30 derece olması idealdir.

Banyo rüzgarlı ya da cereyanlı hava akımının etkili olduğu yerlerde yaptırılmamalıdır. Soğuk ve rüzgârlı hava akımları kuşunuzun aniden hastalanmasına neden olabilir.

Sultan Papağanı Kaç Günde Bir Yıkanır?

Sultan papağanı günde düzenli olarak yıkanmalıdır. Diğer türlerin derileri doğal olarak yağlı olsa da sultan papağanının derisi oldukça kurudur. Bu yüzden neme ihtiyaç duyan papağanınızı muhakkak düzenli olarak yıkamalısınız.

Papağanınızı banyo sırasında kafasını okşayıp kendisine sevgi sözcükleri kurarak onu mutlu edebilir; banyodan keyif almasını sağlayabilirsiniz.

Sultan Papağanı Yıkanmak İstemiyorsa Ne Yapılır?

Sultan papağanı yıkanmak istemiyorsa onu zorla yıkamamalısınız. Çevresel etkilere karşı son derece hassas olan kuşlar etrafında çok fazla hareket algıladığında tedirgin, saldırgan davranışlar sergileyebilir.

Ayrıca suyu ve yıkanmayı sevseler dahi dönem dönem yıkanmaktan kaçınabilirler. Papağanınızın yıkanmadan kaçtığını gözlemlediğinizde onu zorlamayarak sabırla beklemeli onu strese sokmadan güvenini kazanmalısınız.

Sakin olduğu, korkmadığında ani hareketlerden kaçınmalısınız. Spreyli şişeyi doldurduğunuz su ile yavaş yavaş hassas hareketlerle yıkayabilirsiniz. Papağanınızın tüylerini hafifçe suyla ıslatmanız dahi banyo ihtiyacını karşılayacaktır.

Sultan Papağanı Banyo Sonrası Titreme Tehlikeli Midir?

Sultan papağanı banyo sonrası titreme hali geçmiyorsa kuşunuzu vakit kaybetmeden veteriner hekiminize muayene ettirmelisiniz. Banyo sonrası kuşunuzu rüzgar almayan sıcak bir yerde tutmanız gerekir. Cereyan yapan, rüzgarlı alanlarda papağanınız titreyerek tehlikeli, hayati risk taşıyan hastalıklara yakalanabilir. 

Sultan Papağanı Kışın Yıkanır Mı?

Sultan papağanının kışın yıkanması soğuğa karşı dayanıklı yapıda olmadıkları için tavsiye edilmez. Sağlığı için ortam 10-15 derece olmalıdır.

Her ne kadar tüyleri olsa da hassas, narin yapıya sahip olan Sultan papağanları 15 derece altı soğuklara pek dayanamaz. Bu sebeple kuşunuzun cildinin su kaybetmemesi için zorunda kalmadıkça soğuk havalarda banyo yaptırmamalısınız.

Sultan Papağanı Kendi Yıkanır Mı?

Sultan papağanının kendini yıkaması mümkündür. İdeal banyo malzemelerini hazırladığınız, kafasına su tuttuğunuz takdirde hareket ederek, kanatlarını çırparak kendi kendini yıkayabilir.

Banyo sırasında sevgi sözcükleri kullanmanız, bağırmadan kaçınarak olumlu davranışlar sergilemeniz oldukça eğlenceli, rahat ve sorunsuz bir banyo aşamasından geçmesine yardım eder. 

Sultan Papağanı Ne Kadar Süre Banyo Yapmalıdır?

Sultan papağanı banyo yapma sıklığı düzenli olmalıdır. Derileri kuru yapıda olduğu için neme çok fazla ihtiyaç duyarlar. Genellikle su sevdiklerinden banyo yaptırırken herhangi bir sorun yaşatmazlar.

Kuşunuz için uygun banyo ortamı oluşturarak diğer işlemleri ona bırakmalısınız. Suyun altına elinizi sokup zorlamamalısınız. Banyo yapabileceği genişlikte bir kaba su alarak bu kabı kafesine ya da bulunduğu bölgeye koymanız yeterli olacaktır. 

Sultan Papağanı Yıkandıktan Sonra Nasıl Kurutulur?

Sultan papağanı yıkandıktan sonra kurutma işlemi özellikle kurutma makinesi ile yapılmamalıdır. Bu işlem onun psikolojisini bozarak strese sokabilir. Ayrıca çığlıklar atarak korkup ısırma davranışı gösterebilir.

Kuşunuzu havluya alıp onu özellikle güneşli, sıcak olan bir yere götürerek doğal akışında kurumasını sağlamalısınız.

Sultan papağanınızı banyo sonrasında kesinlikle ıslak bırakmamalısınız. Onu kurutmanın en iyi yolu ise fazla suyunu bir havlu ya da bez yardımıyla almaktır.

Sıcak ve rüzgâr almayan bir odada kuruması için serbest kuşunuzu bırakmalısınız Sultan papağanı banyo yaptırma sonrasında kuşunuz uçarak kendi kendini kurutur.

Çoğu zaman saç kurutma makinesi gibi uygulamalar kullanılsa da kuşunuzu korkutan strese sokan bu yöntemi kesinlikle tercih etmemelisiniz.