Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Daha Hızlı Konuşması İçin Ne Yapmalıyım?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Daha Hızlı Konuşması İçin Ne Yapmalıyım?

Sultan papağanın daha hızlı konuşması için uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır:

 • Kelimeleri tekrar ederken yavaş ses tonuyla ona yakın söylemelisiniz. 
 • Olumlu, sevgi dili kullanmanız kelimeleri kolayca öğrenmesini sağlar.  
 • Kelimeyi tekrarladığında sevdiği yiyecek ile ödüllendirerek öğrenme sürecini hızlandırabilirsiniz. 
 • Papağanınızın daha hızlı konuşmasını sağlamak için eğitim sürecinde özverili, sabırlı davranmanız gerekir. 
 • Kuşunuzu evinizde en çok vakit geçirdiğiniz yere koyarak sürekli sizinle iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede sizden duyduğu kelimeleri taklit yeteneği ile rahatlıkla öğrenebilir.  

Sultan Papağanın Daha Hızlı Konuşması İçin Neler Yapılabilir?

Sultan papağanın daha hızlı konuşması için şu adımları izleyebilirsiniz: 

 • Öncelikle Sultan papağanınızın istediğiniz kelimeleri hızlı ve doğru şekilde konuşması için eğitim sürecinde sabırlı, olumlu, eğitici bir dul kullanmalısınız. Eğitime başlarken öncelikle basit kelimeleri seçmeli; öğretmek istediğiniz sözcükleri sakin ses tonu ile yaklaşarak söylemelisiniz. 
 • Babacık, kuş, cici kuş kızım, oğlum, merhaba gibi basit kelimeleri kullanarak kafasının karışmasını önleyebilirsiniz. 
 • Seçtiğiniz kelimeleri belirli aralıklarla gün içinde sık sık tekrar ederek ezberlemesini sağlamalısınız. 
 • Kelimeleri öğretme sürecinde kuşunuzu sıkmadan onunla oyunlar oynamanız öğrenmeyi daha keyifli ve kalıcı hale getirir. 
 • Papağanınız kelimeyi öğrendikten sonra bir diğer kelimeye geçebilir, öğrendiği kelimeyi tekrar ederek ezberlediği kelimeleri unutmasını önleyebilirsiniz. 
 • Kelimeleri net, olumlu ses tonuyla yaklaşarak söylemeniz Sultan papağanın daha hızlı konuşması öğrenmenin daha etkin ve pratik hale gelmesine yardım eder. Papağanınız kelimeyi tekrarladığında sevdiği yiyecek ile ödüllendirerek hızlı tekrar yapmasını sağlayabilirsiniz.

Sultan Papağanın Daha Hızlı Konuşması İçin Hangi Kelimeler Öğretilmelidir?

Sultan papağanın daha hızlı konuşması için tercih edebileceğiniz kelimelerden bazıları şunlardır: Su, aç, gel, canım, baba, abi, mama, bebe.

Yukarıda belirtilen kelimelerin yanı sıra daha pek çok kısa sözcük papağan konuşma eğitimi sonrasında kuşunuzun kısa sürede sizinle zahmetsiz, rahat, pratik şekilde iletişim kurmasını sağlar.

Konuşma yeteneğine sahip olan sultan papağanları ilk kelimeyi ezberledikten sonra bir dahaki kelime için sizi dikkatlice dinleyerek öğrenme hızını artıracaktır.

Papağanınızın her yanından geçtiğinizde öğretmek istediğiniz kelimeleri ve isminizi söyleyerek hızlı öğrenme sürecine katkıda bulunabilirsiniz.

Günümüzde ses kaydedici gibi pratik yöntemler tercih edilse de üst üste tekrar edilen isim ve kelimeler bazen kuşlarınızın sinirlerini bozarak agresif tavırlar sergilemelerini neden olabilir.

Sultan papağanın daha hızlı konuşması için sözcükleri ona kendiniz tek tek söyleyerek isminizi ya da kelimeleri kısa sürede rahatlıkla ezberletebilirsiniz.