Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Elma, Elma Kabuğu, Çekirdeği Yer Mi?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Elma, Elma Kabuğu, Çekirdeği Yer Mi?

Sultan papağanlarının elma yemeleri mümkündür. Çoğu Sultan papağanı sahibi sultan papağanının elma yemesi duruma şahit olmuştur. Bu durumun sebebi sultan papağanlarının elma da dahil olmak üzere birçok meyve çeşidini çok sevmeleridir.

Sultan Papağanı Elma Kabuğu Yer Mi?

Sultan papağanın elma kabuğu yemesi dikkatli olunması gereken bir durumdur. Sultan papağanları elma kabuğu yiyebilirler ancak özellikle organik olmayan elmaların kabuklarında zararlı kimyasallar olabileceğinden, kabukları önceden yıkamak ve mümkünse soyarak vermek daha sağlıklı olacaktır.

Elma kabuğu, diğer meyve kabukları gibi, lif bakımından zengindir ve sultan papağanları gibi tohum yiyen kuşlar için sindirim sistemi sağlığına yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, sultan papağanlarına elma kabuğu vermek zararlı değildir fakat sultan papağanının elma yemesi durumunda kabukları yıkamak ve mümkünse soyarak vermek daha sağlıklıdır.

Sultan Papağanı Elma Çekirdeği Yer Mi?

Sultan papağanın elma çekirdeği yemesi oldukça tehlikeli bir durumdur. Sultan papağanları elma çekirdeği yememelidir. Elma çekirdeği, kuşlar için toksik olan bir madde olan siyanür içerir.

Siyanür, yüksek dozlarda tüketildiğinde hayvanlar için ölümcül olabilir. Bu nedenle, sultan papağanının diyetinde elma çekirdeği yerine, elmanın doğranmış dilimleri ya da kabuğu soyulmuş küp şeklinde parçaları gibi daha güvenli seçenekler tercih edilmelidir.

Sultan papağanının elma yemesi konusunda çekirdeğe dikkat edilmesi gerekmesinin bir diğer sebebi solunum yoluna kaçabilme ihtimalidir. Bazı elma çekirdekleri çok küçüktür ve kuşunuz yutmaya çalışırken solunum yollarına kaçabilir.