Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Domates, Domates Kabuğu, Çekirdeği Yer Mi?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Domates, Domates Kabuğu, Çekirdeği Yer Mi?

Sultan papağanlarının domates yemesi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Sultan papağanının domates yemesi çok normaldir çünkü sultan papağanları domates de başta olmak üzere birçok sebzeyi çok beğenirler.

Ancak, domatesin fazla miktarda asit içermesi nedeniyle, bazı sultan papağanları için sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, domatesi sultan papağanınıza vermeden önce miktarını ve sıklığını sınırlamanız önerilir.

Sultan papağanının beslenmesinde çeşitlilik önemlidir. Yani, sadece domatesle beslenmek yerine farklı türde meyve ve sebzelerle de beslemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Ayrıca, herhangi bir besin değişikliği yapmadan önce veteriner hekiminiz ile konuşmanız faydalı olacaktır.

Sultan Papağanı Domates Kabuğu Yer Mi?

Sultan papağanın domates kabuğu yemesi mümkündür. Ancak, domates kabuğunda bulunan pestisit gibi maddeler sultan papağanına zararlıdır. Bu nedenle sultan papağanlarının domates kabuğu yemesi önerilmez.

Buna ek olarak meyve ya da sebze kabukları sultan papağanlarının mideleri tarafından sindirilemediği için çeşitli sindirim problemlerine yol açabilir. Özetle sultan papağanının domates yemesi konusunda kabuklara dikkat etmeniz gerekir.

Sultan Papağanı Domates Çekirdeği Yer Mi?

Sultan papağanının domates çekirdeği yemesi mümkündür. Domates çekirdeği ya da tohumu olarak bilinen madde sultan papağanlarının çok sevdiği bir besin maddesidir.

Ancak, sultan papağanlarının bu besin maddesini sevmeleri sağlıklarına faydalı olduğu anlamına gelmez. Sultan papağanları, domates çekirdeğini sindirmekte zorlanırlar. Bu zorlanma durumu sultan papağanlarında çeşitli sindirim problemlerine yol açabilir.

Çeşitli sebzelerin çekirdekleri ya da diğer isimleri ile tohumları sultan papağanları gibi bazı hayvanlar için zehirleyici etkiye sahip olabilirler. Bu durumla ilgili net bir bilgi olmadığı için sultan papağanlarını domates çekirdeğinden uzak tutmak faydalı olabilir.

Özetle sultan papağanı domates yemesi konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer şey çekirdek konusudur.