Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Havuç Yer Mi, Nasıl Yer? [Nasıl Hazırlanmalı?]
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Havuç Yer Mi, Nasıl Yer? [Nasıl Hazırlanmalı?]

Sultan papağanının havuç yemesi mümkündür. Sultan papağanı havuç yiyebilir ve bu durum uygun bir şekilde gerçekleşirse hayvanın sağlığına olumlu etkide bulunur.

Ancak, havuç yüksek miktarda şeker içerdiği için, sultan papağanlarına aşırı miktarda verilmemelidir.

Ayrıca, havuçlar küçük parçalara kesilmeli veya rendelenmelidir, çünkü sultan papağanları büyük parçaları çiğnemekte zorlanabilirler.

Sultan Papağanları Pişmiş Havuç Yer Mi?

Sultan papağanlarının pişmiş havuç yemesi mümkündür. Pişirme, havuçtaki bazı besin maddelerini kaybetse de sultan papağanlarına pişmiş havuç vermek güvenlidir.

Pişmiş havuç, sultan papağanlarının sindirim sistemine daha kolay adapte olabilir ve daha kolay çiğneyebilirler.

Ancak, söz konusu olan pişmiş havucun baharatlı ya da aşırı yağlı olmaması gerekir. Baharat ve yağ obezite ile ishal gibi ciddi problemlere neden olarak kuşunuzun sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden sultan papağanınıza pişmiş havuç verecekseniz yağsız ve baharatsız bir şekilde vermeniz gerekir.

Sultan Papağanlarına Havuç Nasıl Verilmelidir?

Sultan papağanlarına havuç verme konusunda oldukça dikkatli olmanız gerekir. Sultan papağanlarına havuç verirken dikkatli olmanız gereken en önemli konu, kuşunuzun boğulma ihtimalidir.

Havuç, sert bir besin maddesi olduğu için sultan papağanları için boğulmaya sebebiyet verebilir. Ancak, bu durumun engellenebilmesi için vereceğiniz havucu ince ince rendeleyebilirsiniz. Buna ek olarak havucu haşlamak da havucun yumuşamasına neden olacağı için boğulma ihtimalini ortadan kaldırabilir.

Sultan papağanına havuç da dahil olmak üzere verilecek herhangi bir besin maddesinin yıkanarak hijyenik bir şekilde verilmesi oldukça önemlidir.

Sultan papağanı havuç yiyecekse iyice yıkanmış bir havuç yemelidir. Yıkanmamış havucun üzerinde bulunan çeşitli maddeler kuşun sağlığına zarar verebilir.