Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı İle Muhabbet Kuşu Aynı Kafeste Yaşar Mı?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı İle Muhabbet Kuşu Aynı Kafeste Yaşar Mı?

Sultan papağanıyla muhabbet kuşu aynı kafeste yaşar mı sorusu için iki farklı bakış açısı yer alır.

Bunlardan ilki iki türün gerekli şartlar sağlandığı taktirde aynı kafes içinde yaşayabilecek olmaları yönündedir. Bu görüşün en büyük argümanı sultan papağan ve muhabbet kuşu için büyük bir uyumun olduğu yönündedir.

İkinci görüş ise bu iki kuş türü için bir arada yaşamın olmayacağı yönündedir. Bu argümanın temeli sultan papağanın agresif olabilme potansiyeline dayanmasıdır.

Sultan papağanı ve muhabbet kuşunun birlikte yaşaması şartlara bağlıdır.

Sultan Papağanı Ve Muhabbet Kuşu Birlikte Ama Farklı Kafeslerde Yaşar Mı?

Farklı kafeslerde yaşamaları muhabbet kuşu ve sultan papağan için en uygun çözüm yollarından biridir.

Aynı kafeste yaşasalar bile kızgınlık dönemlerinde kafesleri ayrı tutmak yarar sağlayabilir. Kızgınlık dönemleri geçtikten sonra tekrar aynı kafese alınabilir.

Sürekli olarak ayrı kafeslerde tutulan sultan papağanı ve muhabbet kuşu hiçbir sorun çıkarmadan aynı ortam içinde yaşayabilir.

Kuşlar aynı anda uçmaları için oda içinde salınabilir. Birlikte neşe ve mutluluk içinde uçup iyi zaman geçirmeleri için herhangi bir engel yoktur.

Sultan Papağanı Ve Muhabbet Kuşu Aynı Kafeste Birlikte Yaşayacaksa Ne Kadar Büyük Bir Kafes Gerekir?

Birlikte yaşanacak kafesin büyüklüğü her iki kuşa yetecek genişlikte olmalıdır.

Geniş bir kafes alındıktan sonra sultan papağanı ve muhabbet kuşu uyum içinde aynı kafeste yaşayabilir. Bu nedenle seçilecek olan kafes yaşam kaliteleri için büyük önem taşır.

Kanat çırpmaları için eş büyüklükte bir kafesin olması bu nedenle gereklidir. Kafes içinde uçarken birbirlerine sıkıntı yaşatmayacak bir genişlik yaşama alanlarının ferah olmasını sağlar.

Sultan papağanı ve muhabbet kuşu birbirleri ile uyumsuz türler olmadığı için uygun kafeste bir arada olabilir.

Sultan Papağanı Ve Muhabbet Kuşu Birbirlerinin Yemlerinden Yiyebilirler Mi?

Birbirinin yeminden yemeleri sultan papağanı ve muhabbet kuşu için mümkün olan bir durumdur.

Kafes içinde tek bir yem bölümü bulunsa bile her iki kuş sırası ile bu yerden yem yiyebilir. Normal şartlar altında sultan papağanı, muhabbet kuşu yemini sorun olmadan yer.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta her iki kuş türünün farklı sindirim sistemine sahip olmasıdır. Bu nedenle uzun bir süre boyunca farklı bir kuş yemi yemek bazı sindirim sorununa neden olabilir. Böyle durumda zarar görmemek adına sultan papağanına uygun yem verilmelidir.