Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı İle Cennet Papağanı Aynı Kafeste Yaşar Mı?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı İle Cennet Papağanı Aynı Kafeste Yaşar Mı?

Sultan papağanıyla cennet papağanı aynı kafes içinde yaşayamaz. Bunun temel nedeni her iki kuşun çok ayrı özelliklere sahip olmasıdır.

Her ne kadar ikisi de papağan türleri olsa da ikili arasında büyük kişilik özellikleri farklı bulunur. Cennet papağanı agresif ve sinirli olması ile ün kazanan bir kuş türüdür. Sultan papağanının dişisi yakın özellikler sergilese de erkek olanları çok daha cana yakın ve sıcak kanlı bir profil sergiler.

Bu ikilinin aynı kafeste yer alması pek tavsiye edilmez. Sultan papağanı ve cennet papağanı nadiren aynı kafeste barınabilir.

Sultan Papağanı Ve Cennet Papağanı Birlikte Ama Farklı Kafeslerde Yaşar Mı?

Farklı kafeslerde yaşamaları sultan papağanı ve cennet papağanı için olabilecek en iyi çözümdür. Aynı ortamda farklı kafeslerde bulunan bu ikili herhangi bir sorun çıkarmadan yaşar.

Kuşlar uçmak için aynı zaman içinde serbest bırakılabilir. Bunun dışında kafes zamanı geldiğinde kendi kafeslerine koymak gerekir.

Her ikisi de papağan türü olduğu için bir arada yaşamaları için herhangi bir engel yoktur. Alıştıkları taktirde kavga ve dövüş gibi sorunlara da neden olmazlar. Ayrı kafeslerde uyum içinde yaşamak için elverişli olan kuş türleridir.

Sultan Papağanı Ve Cennet Papağanı Aynı Kafeste Birlikte Yaşayacaksa Ne Kadar Büyük Bir Kafes Gerekir?

Birlikte yaşanacak kafesin büyüklüğü iyi hesaplanmalıdır. Eğer yalnız bir kafes içinde bu iki kuş beslenecekse alınacak olan kafesin çok büyük olması gerekir. Bu şekilde sultan papağanı ve cennet papağanı kendileri için yeterince yaşam alanı bulmuş olur.

Kafesin büyük olması yalnızca hareket alanı için değildir. Kafeste bulunan yem, suluk ve diğer eşyalardan da ikişer tane bulundurulması herhangi bir sorun çıkmamasını sağlar.

Aksi taktirde dominant olan taraf diğerinin bu eşyaları kullanmasına izin vermez. Sultan papağanı genelde mağdur olur.

Sultan Papağanı Ve Cennet Papağanı Birbirlerinin Yemlerinden Yiyebilirler Mi?

Birbirlerinin yemini yemeleri mümkün değildir. Eğer sultan papağanı ve cennet papağanı aynı kafes içinde beslenecekse her ikisi için ayrı yem kabı koymak gerekir.

Aksi durumda ikili yem için kavga edecektir. Otoriter taraf diğerinin yemek yemesine müsaade etmeyeceği için aç kalma sorunu yaşayabilir. Bu nedenle sağlığı tehlikeye gider.

Geniş kafesin içinde yer alan diğer tüm eşyalar gibi yemliğin de iki adet olarak ayarlanması kuşların sağlığı açısından büyük önem taşır. Böylece hem sultan papağanı hem cennet papağanı aynı yerde kolayca yaşar.