Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Kafes Rehberi [Boyut, Aksesuar, Oyuncak, Suluk]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Kafes Rehberi [Boyut, Aksesuar, Oyuncak, Suluk]

Sultan papağanı kafesi kuşunuzun rahatça kanatlarını açıp hareket edebilmesi için geniş yapıda olmalıdır. Papağanın tünek üzerinde durduğunda kuyruğu kafes tellerine değmemelidir.

Bu yüzden kafesin büyük hacimli olması tavsiye edilir.  En az 50 – 60 cm. genişliğinde olan kafesler tercih edilmelidir. Bu sayede kuşunuzu daha özgür, rahat, keyifli şekilde uçup hareket eder.

Eğer iki sultan papağanına birden bakacaksanız kuş kafesi daha büyük boyutta olmalıdır. 

Sultan Papağanı Kafesi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Sultan papağanı kafesi kuşunuzun içerisinde rahatça hareket edebileceği yapıda olmalıdır.

En çok beslenen papağan türleri için kare ya da dikdörtgen şekilli kafesler tercih edilir.

Yuvarlak kuş kafesi papağanınızın yönünün karışmasına ve strese girmesine sebep olabilir. Bu nedenle yuvarlak kuş kafesleri pek tercih edilmemektedir.

Üst kısmı açılan, tüneği bulunan papağan eğitim kafesleri önerilir. Bu sayede sultan papağanınız rahatlıkça tırmanarak strese girdiğinde, sıkıldığında çığlık atıp öptüğünde kafesinden kolaylıkla çıkıp uçabilir.

Tırmanmayı çok seven sultan papağanınızın kafesi özellikle yatay telli olmalıdır. Kafesin iki yüzeyinde dahi olsa muhakkak yatay tellerin olması gerekir.

Tırmanma, ısırma ve gagalamayı çok seven kuşunuzun kafesi boyalı olmamalıdır. Boyasız, paslanmaz malzemeden üretilen papağan kafeslerini tercih ederek papağanınızın sağlıklı, rahat ve güvenli şekilde hareket etmesine yardım edebilirsiniz.

Sultan Papağanı Kafesi Boyutları Ne Olmalıdır?

Sultan papağanı kafesi boyutları en az 50 – 60cm. Olmalıdır. Kafes içerisindeki tel aralığının ise 1,5-  2 cm’den fazla olmasına dikkat etmelisiniz. İdeal olan genişlik 1,5 cm. olup yuvarlak ahşap papağan tuniklerinde geçerlidir.

Kafesin içerisine ahşaptan farklı dokuya sahip dayanıklı tünekler ekleyebilirsiniz. Kumlu tüneklerin yanı sıra doğal ağaç dalı tünek, mineralli tünekler de kuşunuzun ayak sağlığını koruduğu için tercih edilebilir.

Bir Çift (İki) Sultan Papağanı İçin Kafes Boyutları Ne Olmalıdır?

Bir çift sultan papağanı için kafes boyutları en az 50 cm x 50 cm x 50 cm boyutlarında olmalıdır. Ancak kafesin boyutlarının daha geniş olması kuşunuzun sürtünmeden rahatça özgür şekilde hareket etmesine yardım eder. İki tarafında dikine, iki tarafına yatay tellerin olması daha güzel olur. Özellikle boyalı değil pirinç kafesler tercih edilmelidir. Bu sayede kuşunuz kafes tellerini vızıklarken boyasını çıkardığı için herhangi bir yeme ve zehirlenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaz.

Sultan Papağanı Kafes İçerisinde Bulunması Gereken Aksesuarlar Nelerdir?

Sultan papağanı kafesi içerisinde bulunması gereken aksesuarlar şunlardır: 

  • Papağın yemliği 
  • Kalamar kemiği 
  • Papağan gaga taşı 
  • Papağan suluğu 
  • Kuş kumu 
  • Papağan oyuncağı 
  • Papağan salıncağı 
  • Kafesin taban ızgarası

Sultan Papağanı Kafesi Yemlik Ve Sulukları Nasıl Olmalıdır?

Sultan papağanı kafesi yemlik ve sulukları ahşap yapıda olmalıdır. Plastik malzemeler kuşunuzun sağlığına zarar verebileceği için tercih edilmemelidir.

Özellikle içten takılan papağan yemlikleri tercih edilmelidir.

Tepe tüyleri nedeniyle içe takılan yemlik, sulukları daha rahat ve emniyete şekilde kullanabilirler. Çeneleri çok güçlü yapıda olduğu için seçtiğiniz tüm malzemelerin dayanıklı malzemeden üretilmiş olması gerekir.

Temizlenmesi kolay kancalı çelik yemlikler tavsiye edilir. Yemliklerde olduğu gibi sulukların da özellikle içten takılan kelepçeli modelleri kullanılmalıdır. Tünekli silo suluk tarzında üretilen suluklar idealdir.

Sultan Papağanı Kafesi Ayna, Tünek Ve Oyuncakları Nasıl Olmalıdır?

Sultan papağanı kafesi ayna, tünek ve oyuncakları kuşlarınızın mutlu, rahat ve özgür hareket etmesine yardım eder.

Sultan papağanı kafesi ayna kuşunuzun kendi görüntüsünü yansıtır. Kendini henüz tanıma yetisine sahip olmayan kuşlar bu görüntüyü farklı bir kuş olarak algılayabilir. Bu gibi aksesuarlar tehlikeli olarak bildirilmiş olup hayvan ırkları açısından aykırı görülmüştür.

Özellikle tek başına yaşayan sultan papağanı aynada gördüğü kişilere yoğun şekilde bağlanarak âşık olabilir. Bu nedenle strese girebilir.

Sultan papağanı tüneği 1 ya da 1,5 cm. çapında yuvarlak olan tercih edilmelidir. Özellikle plastik tünekler kullanılmamalıdır.

Sultan papağanı oyuncakları içinden çıngıraklı, plastik değil ahşap yapılı olanlar seçilmelidir. Tırmanmayı çok sevdikleri için kafes içerisine merdiven koyarak eğlenceli, rahat şekilde hareket etmelerini sağlayabilirsiniz.  

Sultan Papağanı Kafesi Üreme Kafesi, Follukları Nasıl Olmalıdır?

Sultan papağanı kafesi üreme kafesi follukları kare ya da dikdörtgen şeklindedir. Yuvarlak kafesler papağanınızın yön duygusunu kaybetmesine neden olduğu için genellikle tercih edilmez.

Kuşunuz bu kafeslerde sık sık strese girebilir. Özellikle kare, dikdörtgen olan geniş hacimli kafesler kuşların üreme, çiftleşme ve oyun faaliyetlerini daha rahat, sorunsuz, emniyetli şekilde göstermesini sağlar.

Sultan Papağanı Kafes Zeminine Neler Koyulabilir?

Sultan papağanı kafes zeminine taban ızgarası konulmalıdır. Bu sayede kuşunuzun hem dışkısı hem de yem döküntüleri altta birikerek kafes temizliği rahat ve sorunsuz şekilde yapılabilir.

Sultan Papağanı Kafesi Temizlik, Hiyen Ve Bakım Malzemeleri Nelerdir?

Sultan papağanı kafesi temizlik hijyen ve bakım malzemeleri düzenli olarak temizlenerek kuşların çeşitli parazit ve hastalıklardan korunması sağlanır.

Sultan papağanları temiz olmayan yerlerde daha mutsuz ve huzursuz olurlar. Yiyecek ve su kapları, çubuk oyuncak ve tünekler, alt taban ızgarası günlük, haftalık olarak deterjan ile yıkayıp temizlenmelidir.

Kafesinin altındaki yer kâğıdını da değiştirerek koku problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Oyuncak tünek ve çubuklarını ise nemli bir bez ya da kâğıt havlu ile temizleyerek potansiyel olarak en çok bakteri üreten yiyecek ve su kaplarını deterjan ile yıkamanız gerekir.

Sultan Papağanı Kafesi Bakımı Nasıl Ve Ne Sıklıkta Yapılır?

Sultan papağanı kafesi bakımı günlük ve haftalık olarak gerçekleştirilir. En ideal temizlik anı sabah saatleridir.

Yukarıda belirtilen pek çok hijyen ve temizleme yönteminin yanı sıra haftalık kafes temizliği yaparak tüneklerde biriken atık ve kirleri temizlemeniz gerekir. Bu kirler bakteri ürettiği için kuşunuzun sağlığını kısa sürede bozar.

Sultan papağan kafes tüneği haftalık olarak değiştirilerek temizlenmelidir. Sultan papağanı kafesi temizlenirken sağlıklı, hijyen güvenliği olan temizleme,  bakım ve deterjan ürünlerin kullanılmalıdır.