Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Kırmızı, Kara, Mor Lahana Yer Mi?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Kırmızı, Kara, Mor Lahana Yer Mi?

Sultan papağanları yemek konusunda farklı seçeneklere sahip olsa da özellikle lahanalarda bulunan oksalik asit sebebiyle kalsiyumun tükenmesine neden olacağı için zararlı bir besindir.

Genel anlamda kısa sürede zarar vermese de uzun dönemlerde meydana gelebilecek zararlı besinler arasında lahana bulunur.

Lahana sultan papağanı için zararlı besinler arasında yer alması nedeniyle lahana yerine farklı sebzeler vermek daha faydalı olacaktır. 

Sultan Papağanı Kırmızı Lahana Yer Mi?

Kırmızı lahana, diğer lahana türlerinde olduğu gibi oksalik asit bulundurur.

Diğer lahana türlerine göre daha az miktarlarda bulunsa da oksalit asit sebebiyle sultan papağanı kırmızılahana sebzesini tüketmemelidir.

Besin değerleri açısından diğer lahana türleriyle benzerlik gösterse de oksalik asit olması sebebiyle tüketmemesi gereken besinler arasında yer alır.

Sultan Papağanı Kara Lahana Yer Mi?

Karalahanada oksalik asit olarak tanımlanan antinutrent bakımından oldukça zengindir.

Oksalik asit besinlerin emilim yeteneğini yavaşlatma sebebiyle özellikle sultan papağanı açısından son derece riskli bir besindir.

Sultan Papağanı Mor Lahana Yer Mi?

Mor lahanada bulunan oksalik asit, kalsiyumla birleşmesi sonucunda tüketilen gıdaların besin değerlerinde olumsuz etkilere yol açar.

Bu nedenle sultan papağanı mor lahana yer mi sorusuna verilebilecek cevap mor lahananın zararlı besin olması sebebiyle verilmemesi gereken sebzeler arasında yer alır.

Sultan Papağanı Beyaz Lahana Yer Mi?

Lahana sultan papağanları için öldürücü toksinleri içinde barındırmaktadır.

Kısa dönemde ölümüne neden olmasa da ilerleyen dönemlerle birlikte zehir etkisini göstererek devam etmektedir.

Lahanada yüksek miktarlarda bulunan oksalik asit bileşiği, sadece lahanada değil farklı yeşilliklerde de doğal olarak bulunan kimyasal bir bileşik çeşididir.

Bütün kuş türlerinde önemli bir yere sahip olan kalsiyum, kuş türlerinin kaslarını ve kemiklerinin sağlığı açısından önemlidir.

Lahana ile beslenen sultan papağanı, kalsiyum seviyelerinde düşüşe neden olur.

Kısa vadede tehlike oluşturmasa da sürekli olarak tüketilen lahana kalsiyumun azalmasına neden olur ve yüksek miktarlarda birikmesi sonucunda papağanın ölümüne neden olabilir. 

Sultan Papağanı Çiğ Lahana Yer Mi?

Çiğ lahana, sultan papağanları için en tehlikeli lahana çeşididir.

Çiğ lahana yapısı gereği oldukça sert ve sindirim problemlerine neden olur.

Oksalik aside ek olarak sindirim sırasında ortaya getireceği problemlerle birlikte en sultan papağanı için en tehlikeli sebzeler arasında yer alır. 

Sultan Papağanı Pişmiş Lahana Yer Mi?

Pişmiş lahanalar çiğ lahanalara göre sultan papağanlarına daha fazla tehlike oluşturmaktadır.

Özellikle pişirilmiş lahanalar besin özelliklerini kaybetmesine neden olsa da içinde bulunan oksalik asit değerlerinde azalmalar olmaz.

Bu nedenle bütün lahana çeşitleri sultan papağanı için uzun dönemlerde zarar veren etkilere sahip olması sebebiyle besin sırasında tüketmemesi gereken zararlı besin sınıfında yer alır.