Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Neden Kafesin Dibinde, Yemlikte Uyur, Durur?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Neden Kafesin Dibinde, Yemlikte Uyur, Durur?

Sultan papağanlarının değişik yerlerde uyuması çeşitli sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.

Sultan papağanının uyduğu yer, hayvanın genel sağlık ve ruh durumu hakkında kapsamlı bilgi edinmenizi sağlayabilir.

Sultan Papağanı Neden Kafesin Dibinde Uyur ya da Durur?

Sultan papağanının kafesin dibinde uyuması ya da durması mümkündür. Sultan papağanının kafesin dibinde uyuması ya da durmasının başlıca nedenleri şunlardır:

  • Isınma İhtiyacı: Kafesin dibi, kafesin birçok yerine oranla daha sıcak olabilir. Bu nedenden dolayı sultan papağanları özellikle üşüdükleri zaman kafesin dibinde uyuyabilirler ya da durabilirler.
  • Güvenlik: Kafesin dibinde uyuma, sultan papağanının güvende hissetmek için daha kapalı bir alan arayışından kaynaklanabilir. Kafesin dibindeki yerler, sultan papağanına daha sıkı ve kapalı bir alan hissi verir.
  • Tüneğin Yanlış ya da Eksik Olması: Sultan papağanlarının üzerinde durmayı ve uyumayı en çok sevdikleri yerler tüneklerdir. Ancak, tünek boyutu yanlışsa ya da tünek eksikse sultan papağanı kafesin dibinde durabilir veya uyuyabilir.
  • Denge Problemleri: Tünekte durmak için dengesini sağlayamayan sultan papağanı mecburen kafesin dibinde durabilir ya da uyuyabilir. Denge problemleri çoğu zaman nörolojik ya da kas sıkıntıları nedenli hastalıklardan kaynaklanır.

Sultan papağanının uyuduğu yer sürekli kafesin dibi oluyorsa ve bu duruma ek olarak çeşitli hastalık semptomları görülüyorsa acilen bir veteriner hekimle görüşmeniz gerekir.

Sultan Papağanı Neden Yemlikte Uyur Ya Da Durur?

Sultan papağanının yemlikte durma ya da uyuma nedeni bazen olumsuz durumlardan kaynaklanırken bazen de olumlu durumlardan kaynaklanabilir.

Sultan papağanları yemlikte uyumayı tercih edebilirler çünkü yemlik, onlara doğal bir yerde uyumak hissi verir. Ayrıca yemlik, sultan papağanlarının yemlerine daha kolay erişebileceği bir yer olduğu için onlar için rahat bir konum olabilir.

Ancak, sultan papağanının yemlikte uyuması veya durması aynı zamanda sağlık sorunlarından kaynaklanabilir.

Örneğin, sultan papağanı yemlikte uyuyorsa, bu beslenme eksiklikleri veya metabolik hastalıklar gibi sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Sultan Papağanının Kafes Dibinde ve Yemlikte Uyumaması ve Durmaması İçin Neler Yapılabilir?

Sultan papağanının kafes dibinde ve yemlikte durmaması ya da uyumaması için yapılabilecek şeyleri saptamak için öncelikle durumun nedenini belirlemeniz gerekir. Durumun nedeni büyük ihtimalle yukarıda belirtilmiş olan nedenlerden bir tanesidir.

Sultan papağanının uyuduğu yer ya da durduğu yer kafes dibi veya yemlik ise bu durumu değiştirmek için şunları yapabilirsiniz:

  • Gerekli ısıyı sağlamak
  • Uygun bir yuva oluşturmak
  • Uygun bir tünek sağlamak
  • Hayvanı uyurken rahatsız etmemek
  • Sağlıklı bir beslenme programı oluşturmak