Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Neden Sağ, Sol, Tek Ayağının Üzerine Basamıyor?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Neden Sağ, Sol, Tek Ayağının Üzerine Basamıyor?

Sultan papağanının sağ ya da sol ayağının üstüne basamaması çeşitli sağlık sorunlarının habercisi olan bir durumdur.

Sultan papağanının tek ayağının üstüne basamaması söz konusu ise acilen bir veteriner hekim ile görüşmeniz gerekir.

Sultan Papağanının Tek Ayağının Üzerine Basamama Nedenleri Nelerdir?

Sultan papağanının tek ayağının üzerine basamama nedeni duruma göre değişiklik gösterir. Tek ayağın üzerine basamama sorununun nedeni genellikle şunlardır:

  • Ensefalit: Sultan papağanlarına ensefalit adı verilen viral bir hastalık bulaşabilir. Bu durumda, papağanların sinir sistemi hasar görebilir ve dengesizlik, yürüme bozukluğu gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
  • Psikolojik Nedenler: Bazı durumlarda, papağanların tek ayağı üzerine basamama davranışı psikolojik faktörlerden kaynaklanabilir. Örneğin, bazı papağanlar kendilerini yalnız hissettiklerinde veya yeni bir ortama alışmaya çalıştıklarında bu davranışı sergileyebilirler.
  • Stres: Sultan papağanları stresli durumlarda, mesela başka bir hayvanla aynı ortamda bulunmak ya da farklı bir ortama alışmaya çalışmak gibi durumlarda tek ayağa basabilirler.
  • Yaralanmalar: Sultan papağanlarının ayakları zarar gördüğünde, özellikle de bir tür yaralanma veya kırık yaşadığında, kuşlar ağırlıklarını dengelemek için tek ayağa basabilirler. Eğer ayağı yaralanmışsa, papağanınızın ağrı veya rahatsızlık hissetmesi nedeniyle yaralı ayağı üzerine basmak istememesi de mümkündür.
  • Yaşlanma: Papağanlar yaşlandıkça, eklemlerinde artrit gibi rahatsızlıklar gelişebilir. Bu durumda, kuşlar ağırlıklarını dengelemek için tek ayağa basabilirler.

Sultan papağanının tek ayağının üstüne basamaması genellikle yukarıda belirtilmiş olan nedenlerden kaynaklanır ve bu nedenleri veteriner hekim müdahaleleri ile çözebilirsiniz.

Sultan Papağanının Ayak İncinme Nedenleri Nelerdir?

Sultan papağanının ayak incinme nedenleri çoğu zaman darbe ya da hastalıktır. Nedenin ne olduğu duruma göre değişiklik gösterir. Sultan papağanının ayak incinme nedenleri başlıca şunlardır:

  • Hastalıklar
  • Beslenmedeki eksiklik
  • Uygun yüzeyin sağlanmaması
  • Darbe

Tek Ayağını Basamayan Sultan Papağanına Ne Yapılmalıdır?

Tek ayağını basamayan sultan papağanına yapılacak olan şey elbette ki veteriner hekime götürmektir. Ayak basamamanın nedeni ne olursa olsun acilen veteriner hekime danışarak uygun tedavi ya da rutin değişikliği uygulanmalıdır.

Sultan papağanının tek ayağının üstüne basamaması durumunda asla kuşunuzu ayağına basma için zorlamamanız ve ayağına dokunmamanız gerekir.