Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Neden Tek Gözünü, Gözlerini Kapatıyor, Kısıyor?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Neden Tek Gözünü, Gözlerini Kapatıyor, Kısıyor?

Sultan papağanının tek gözünü kısması ya da kapatması çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Sultan papağanının tek gözünü kapatması çeşitli durumlarda normal olarak adlandırılan bir harekettir. Ancak, çeşitli durumlarda da bazı sorunların belirtisi olabilir.

Sultan Papağanının Tek Gözü Kapalı Tek Gözü Açık Olma Davranışı Ne Anlama Gelir?

Sultan papağanının tek gözü kapalı, tek gözü açık olma davranışı birkaç farklı nedenle ortaya çıkabilir. Tek göz kapalı tek göz açık olma davranışının başlıca nedenleri şunlardır:

  • Sultan papağanları uyumak ya da dinlenmek istediklerinde tek gözlerini kapatabilir ya da kısabilirler.
  • Sultan papağanları, güneşin gözlerine doğrudan gelmesini engellemek için tek gözlerini kapatabilirler. Bu hareket gözlerinin zarar görmesini önler.
  • Sultan papağanları, göz enfeksiyonu veya yaralanma geçirmiş olabilirler ve bu nedenle bir gözlerini kapatarak ağrıyı hafifletmeye ya da enfeksiyonu iyileştirmeye yardımcı olabilirler. Darbe alma, sinüzit, göz enfeksiyonu, solunum yolu enfeksiyonu ya da başka bir sağlık sorunu, bu davranışı tetikleyebilir

Sultan papağanının tek gözünü kapatması davranışının kesin nedenini veteriner hekiminizden öğrenebilirsiniz.

Sultan Papağanı Tek Göz Kapanma Nedenleri Nelerdir?

Sultan papağanının tek göz kapanma nedenleri başlıca şunlardır:

  • Rahatsız eden güneş ışığı
  • Göz enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar
  • Uyku ya da dinlenme ihtiyacı
  • Darbe kaynaklı yaralanma

Uyumadığı Halde Sultan Papağanı Neden İki Gözünü Kapatıyor, Kısıyor?

Sultan papağanının uyumadığı halde iki gözünü kapatması ya da kısması çeşitli durumlarda normal olarak adlandırılan bir harekettir.

Sultan papağanınız uyumadığı halde uyumaya hazırlanmak için ya da dinlenmek için iki gözünü birden kapatabilir ya da kısabilir.

Sultan papağanlarının gözlerini kısması veya kapaması genellikle normal bir davranıştır. Ancak, diğer belirtilerle birlikte, özellikle de tüylerinin dökülmesi, iştah kaybı veya solunum problemleri varsa, bu bir sağlık sorununun işareti olabilir.

Bu nedenlerden dolayı sultan papağanının tek gözünü kapatması hareketi sürekli sergileniyorsa ya da diğer hastalık semptomlarına eşlik ediyorsa kesinlikle bir veteriner hekime danışmak gerekir.