Anasayfa » 🐰 Tavşan » Tavşanlar Hastalık Yapar Mı, Taşır Mı? İnsanlara Ve Diğer Hayvanlara Bulaştırır Mı?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Tavşanlar Hastalık Yapar Mı, Taşır Mı? İnsanlara Ve Diğer Hayvanlara Bulaştırır Mı?

Tavşanların hastalık yapıp yapmayacağı aslında tavşan evcilse sahibine bağlı olan bir durumdur.

Tavşanların insanlara hastalık bulaştırması, evcil tavşan sahipleri tarafından oldukça merak edilen bir konudur.

Tavşanlar İnsanlara Hastalık Bulaştırır Mı?

Tavşanlardan insanlara hastalık bulaşması çok nadir görülebilen bir durumdur. Ancak, imkânsız değildir.

Bu durum çoğu zaman evde bakılan tavşanların gerekli bakım ve tedavileri görmemesinden ortaya çıkar. Özellikle tavşanlarla sık temas halinde olan kişilerde bazı hastalık riskleri bulunmaktadır.

Örneğin, tavşanlarda bulunan bazı parazitler ve mikroorganizmalar, insanlara bulaşarak çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir.

Özellikle tavşanlarda yaygın olarak görülen tularemi adı verilen bir hastalık, insanlara bulaşabilir ve ateş, baş ağrısı, kas ağrıları ve lenf bezlerinde şişme gibi belirtilere neden olabilir.

Ayrıca, tavşanların sağlıklı bir şekilde beslenmesi ve düzenli veteriner kontrolüne gitmeleri, tavşanların sağlıklı kalmasına ve hastalıkların yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Tavşanlar Diğer Evcil Hayvanlara Hastalık Bulaştırır Mı?

Tavşanlardan diğer evcil hayvanlara hastalık bulaşması mümkündür. Özellikle evcil kemirgen hayvanlar arasında viral enfeksiyonların bulaşması çok sık görülen bir durumdur.

Örneğin, myxomatosis (miksomatoz) ve viral hemorajik hastalık (VHH) gibi viral enfeksiyonlar, tavşanlar arasında yaygın olan hastalıklardır ve bu hastalıklar diğer hayvan türlerine de bulaşabilir. Bu nedenle, tavşanlarla temas eden diğer hayvanlara hastalık bulaşabilir.

Tavşana Grip Bulaşır Mı?

İnsanlardan tavşanlara grip bulaşması pek mümkün değildir. Bunun nedeni insanlarda grip durumuna sebep olan virüslerin çoğunlukla insanlara özel olması ve tavşan gibi çeşitli hayvanlara bulaşmamasıdır.

Ancak, evcil tavşanınız varsa her ihtimale karşı grip olduğunuz zamanlarda tavşanınız ile yakın temasa girmemeniz faydalı olabilir. Tavşanlar, insanlarda görülen grip semptomlarını gösterirlerse acil olarak bir veteriner hekim tarafından muayene edilmeleri gerekir.

Tavşanların Taşıdığı Hastalıklar Hangileridir?

Tavşanların taşıdığı hastalıklar başlıca şunlardır:

Parazitlerden Kaynaklı Hastalıkları

Tavşanlarda parazitlerden kaynaklanan hastalık koksidiyoz hastalığıdır. Koksidiyoz, T-tavşanlarda parazitler tarafından neden olunan bir hastalıktır.

Bağırsaklarda ve karaciğerde enfeksiyonlara neden olabilir ve ishal, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi belirtilere yol açabilir. Buna ek olarak dış parazit hastalıkları olarak pirelenme de örnek gösterilebilir.

Mantar Hastalıkları

Tavşanlardaki mantar hastalıkları, kedilerde olduğu gibi çoğu zaman burun ve kulak çevrelerinde görülür.

Mantar hastalığı sonucunda bölgedeki tüyler dökülür ve bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Buna ek olarak mantar hastalıkları diğer hayvanlara ve insanlara da bulaşabileceği için dikkat etmek gerekir.

Bakteri, Virüs Temelli Hastalıklar

Tavşanlarda görülen bakteri ve virüs temelli hastalıklar başlıca şunlardır:

  • Miksomatozis: Tavşanlarda en yaygın hastalıklardan biridir. Virüsler tarafından neden olunur ve genellikle öksürük, burun akıntısı, şişkin gözler ve yüzde tümör benzeri oluşumlar gibi belirtilere yol açar. Bu hastalık tavşanların ölümüne neden olabilir.
  • Pastörelloz: Tavşanların enfekte olduğunda ölümcül olabilen bir bakteriyel hastalıktır. Belirtileri arasında ateş, iştahsızlık, solunum problemleri ve mukuslu gözler yer alır.

Viral Hastalıklar

Tavşanlardaki viral hastalıklar mantar ya da enfeksiyon gibi nedenlerden kaynaklanan ve tavşanlar arasında bulaşabilen bir hastalıktır. Bu hastalıklar tavşanların insanlara hastalık bulaştırması konusunda endişelenecek hastalıklar olmasa da diğer hayvanlara da bulaşabilen hastalıklardır.