Anasayfa » 🐰 Tavşan » Tavşanları Kendimize, Ele Gelmeye Nasıl Alıştırabiliriz? Ele Alınır Mı?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Tavşanları Kendimize, Ele Gelmeye Nasıl Alıştırabiliriz? Ele Alınır Mı?

Tavşanın sahibine ya da çevresindeki insanlara alışması, dikkatli olunarak kolaca atlatılacak bir süreçtir. Tavşanın alışma süreci için veteriner hekim önerilerini dinlemek ve sabırlı olmak oldukça önemlidir.

Tavşanları Kendimize Nasıl Alıştırabiliriz?

Tavşanları kendinize alıştırmak için bazı öneriler şunlardır:

  • Tavşanların insanlara alışması tavşanın türüne göre değişiklik gösterebilir. Örneğin Hollanda Lop tavşanı, birçok tavşan türüne göre insanlara daha kolay adapte olabilen bir türdür. Bu yüzden kendinize alıştırmaya çalıştığınız tavşanın türünü göz ardı etmemeniz gerekir.
  • Her tavşanın bir karakteri olduğunu göz ardı etmemeniz gerekir. Bazı tavşanlar insanlar ile yakın temas içerisinde olmayı sevmeyebilir bu tür durumlarda tavşanınızı zorlayarak sıkıştırmanız ters etki yapar. Bu durumda hem tavşanınız çok rahatsız olur hem de sizden tam olarak uzaklaşabilir
  • Tavşanınızın bakımlarını yapmak, onu elinizle beslemek ve tavşanınız ile oyunlar oynamanız tavşanın alışma süreci için hızlandırıcı olur.
YouTube Wonderland Kanalı‘nın yayınladığı “Tavşanınızı kendinize nasıl alıştırırsınız?” adlı videoyu izleyebilirsiniz.

Tavşanları Ele Gelmeye Nasıl Alıştırabiliriz?

Tavşanların ele gelmeye alışması, zorlu ve uzun bir süreç olabilir. Bu süreçte tavşanınızı çok fazla elinize almamanız gerekir.

Özellikle ilk zamanlarda daha az elinize almanız tavşanınızın yavaşça alışması için çok önemlidir. Buna ek olarak tavşanınızı elinize almaya alıştırdığınız dönemde onu çok sıkarsanız ya da öperseniz hali hazırda ele alınmaya alışmamış olan tavşan büyük ihtimalle bundan rahatsız olur.

Tavşanlar Ele Alınır Mı?

Tavşanların ele alınması çok sık yapılmaması gereken bir harekettir. Tavşanlar çok sık ele alınmayı sevmezler ve bu durumda strese girebilirler.

Tavşanlar Ele Gelmeyi Sever Mi?

Tavşanlar ele gelmeyi çok sevmezler.

Tavşanlar Kediler Gibi Okşanmayı Sever Mi?

Tavşanların kedi gibi okşanması, bazı tavşanların hoşuna giderken bazı tavşanların hoşuna gitmeyebilir. Tavşanın alışma sürecinde onu yavaşça okşayarak bundan hoşlanıp hoşlanmadığını öğrenebilirsiniz.