Anasayfa » 😺 Kedi » Yavru ve Anne Kediler Birbirlerinden Ayrılınca Üzülür Mü? Anne Kedi Yavrusu Ölünce Üzülür Mü?
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Yavru ve Anne Kediler Birbirlerinden Ayrılınca Üzülür Mü? Anne Kedi Yavrusu Ölünce Üzülür Mü?

Yavru ve anne kediler birbirlerinden ayrılınca üzülebilirler. Ancak bu durum pek de uzun sürmeyecektir. Kediler birbirlerinden ayrılınca tıpkı insanlar gibi üzülecekleri düşünülüp empati kurulabiliyor.

Kedilerin yapıları ve tarihleri araştırıldığında, evrimsel bakış açısı ve sosyal hiyerarşilerine göre bu durum net olarak cevaplanabilir.

Yavru Kediler Annelerinden Ayrılınca Üzülür Mü?

Yavru kediler annelerinden ayrıldıktan çok kısa bir süre sonra onları unuturlar. Dolayısı ile annelerinden ayrılmak kedileri üzmez. Bu durum kediler babalarından ve kardeşlerinden ayrıldıkları zaman da değişmeyecektir.

Aylar sonra gelişip büyüyen kediler ve anneleri karşılaştıklarında iki yabancı kediden öte hissetmezler ve birbirlerine şefkat göstermezler.

Ayrılık sonrası üzüntü süresinin kısa sürmesi kedinin yaşamı boyunca iletişimsel ve uyumsal sorunlar yaşamayacağı anlamına gelmiyor. Erken ayrılık yaşayan bir kedi sağlıksal risklere ve uygunsuz davranışlara sahip olacağından kedileri sahiplenirken ya da sahiplendirirken zaman planlaması yapılmalı ve doğru süreç kullanılmalıdır.

Anne Kediler Yavrularından Ayrılınca Üzülür Mü?

Anne kediler yavrularından ayrılınca tıpkı yavru kedilerin annelerinden ayrıldıklarında üzülmediği gibi kayıtsız kalırlar. Anne kediler, yavruları doğduktan sonda onları besleyip yalayarak temizlerler. Hayatlarının ilk günlerinde ihtiyaç duyacakları eğitimleri verirler. Yavru kediler belirli bir yetkinliğe kavuştaklarında aradaki bağ anlamını yitirir ve kediler birbirlerinden ayrılınca ayrılık ananda üzülseler de sondasında üzüntü duymazlar.

Anne Kedi Yavrusu Elinden Alındığında Üzülür Mü?

Anne kedi yavrusu elinden alındığında yavrusu için yapması gereken görevleri henüz tamamlamamışsa hala birbirlerine karşı bağlı olduklarından üzülür. Bu durum anne kedide hırçınlık ve saldırganlığa sebebiyet verebilir.

Süt verme süreci devam ediyorsa anne kedide depresyona bağlı çevresindeki yavru canlılara veya yumuşak peluş cisimlere karşı şiddet eğilimi görülebilir. Büyüme ve gelişle süresi tamamlanan yavruların alınması anne kediyi yeni doğan yavruların alınması kadar etkilemeyecektir.

Anne Kedi Yavrusu Ölünce Üzülür Mü?

Anne kedi yavrusu ölünce üzüntü duyabilir ancak yapısı gereği diğer yavrularını koruma içgüdüsüyle ya da ölmesi gereken yavrunun ölüm gerekçesini bildiğinden insanlara nazaran daha soğuk kanlı yaklaşım gösterir. Anne kedinin yavrusu ölünce üzüntüsünün uzun sürmemesinin sebebi tıpkı ölüm dışı ayrılırlardaki gibi kedilerin birbirinden ayrılınca kısa süre sonra birbirlerini unutmalarıdır.