Anasayfa » 😺 Kedi » Yavru & Yetişkin Erkek ve Dişi Kediler Neden Evden Kaçar? Nereye Giderler? Tekrar Geri Dönerler Mi?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Yavru & Yetişkin Erkek ve Dişi Kediler Neden Evden Kaçar? Nereye Giderler? Tekrar Geri Dönerler Mi?

Yavru, yetişkin erkek ve dişi kedilerin evden kaçmalarına sebep ararken çok fazla seçenekle karşılaşırız. Meraklı yapıları gereği keşfetmeye gezmeye ve saklanmaya meyilli olan kediler hiçbir sebep olmadan da evden kaçabilirler. Bu gibi durumlarda sebepsiz kaçan kediler büyük oranda evlerine geri dönerler.

Hayvan bakma konusunda fazla deneyimli olmayanlar kedilerin neden evden kaçtığını anlamlandıramayabilir. Kaçan kedi kendiliğinden dönmüyorsa kaçmasına sebep olan durumu analiz etmek gerekir.

Yetişkin Erkek ve Dişi Kedilerin Evden Kaçma Nedenleri Nelerdir?

Yavru, yetişkin erkek ve dişi kedilerin evden kaçmalarına neden olan durumu tespit etmek, kedinin nereye gitmiş olabileceğini ve dönüp dönmeyeceğini anlamaya yardımcı olur. Sorun olan durum çözülebilirse kedinin geri dönmesini sağlamak kolaylaşır. Kedilerin evden kaçma sebeplerini inceleyelim:

Üreme İçgüdüsü

Üreme içgüdüsü ile evden kaçma, kediler arasında en çok karşılaşılan ve hak arasında “kızgınlık dönemi” olarak bilinen bir sürecin etkisidir. Kısırlaştırılmamış yetişkin ve yavru kedilerde daha çok karşılaşılan bu durumda kediler, genelde içgüdülerini tatmin ettikten sonra geri dönerler.

Yeterli Yiyecek Bulamama

Yeterli yiyecek bulamama, yeni sahiplenilen kedilerde ve ceza, diyet ya da çeşitli sağlık sebepleri dolayısıyla az mama verilen kedilerin kaçmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda mamanın yavaş yavaş azaltılması ya da kaçan kedi yeni tanınan bir kediyse mama oranını ölçülü olarak arttırmak gerekir.

Avlanma İçgüdüsü

Avlanma içgüdüsü bütün hayvanlarda doğuştan bulunan bir dürtüdür. Ev kedileri genel olarak bu aksiyondan uzak kalırlar. Dolayısı ile özlem duydukları içgüdülerini kullanmak üzere evin dışına, av bulabilecekleri alanlara çıkmak isterler.

Bölge Koruma İçgüdüsü

Bölge koruma içgüdüsü daha çok yaşadığı yeri değiştiren kedilerin yabancılık çekmeleri ve yeni ortamı tanıma, sahiplenme arayışları dolayısıyla evden kaçmalarına neden olur. Bu durumda kediler sadece bahçe ya da evin çevresinde dolaşabilirken bazen kaybolacak kadar uzaklaşabilirler.

Güvenli & Sağlıklı Doğum İçgüdüsü

Güvenli ve sağlıklı doğum yapma içgüdüsü dişi kedilerin hamileliğin son zamanlarında kendilerine göre daha uygun bir yuva aramak için evden kaçmalarına neden olabilir. Yaşanılan evde gürültü, şiddet, değişken kalabalık ya da yaşamsal fonksiyonları etkileyebilecek olumsuz hava şartları varsa bu durum kedilerin evden neden kaçtığına bir örnek olacaktır.

İhmal, Mutsuzluk & Yeterli İlgi Görememe

İhmal, mutsuzluk ve yeterli ilgi görememe durumundan rahatsız olmak her ne kadar insanlara özgü görünse de sahipleriyle çok güçlü duygusal bağ kuran kediler için evden kaçma sebeplerinden biridir. Daha çok yoğun çalışan, sık seyahat eden ya da sorumluluk sahibi olmayan hayvan sahiplerinin kedilerine yeterince ilgi ve sevgi göstermemesi dolayısıyla yaşanır.

Yeni Aile Üyesi

Yeni aile üyesi kedi dostlarımızın ihmal edilme sebeplerinden biridir. Zaman zaman gerçekte ihmal edilmiyor olsalar bile eve bir bebek gelmesi, kalıcı misafir ya da yeni bir evcil hayvan dolayısıyla yoğun duygular yaşayan bazı kedi türleri evden kaçabiliyor.

Stres & Korku

Stres ve korku insanlar kadar hayvanları da etkiler. Farklı olan ise onların nelerden korkabileceklerini önceden kestirmenin zor olmasıdır. Özellikle kediler bir bitkiden, sebzeden ya da yeni bir elektronik eşyadan korkarak stres altında hissedip evden kaçabilirler.

Merak & Özgürlük İçgüdüsü

Merak ve özgürlük içgüdüsü kedileri tanımlarken ya da onlardan bahsederken en çok kullanılan kelime grubu olabilir. Ne zaman ne yapacakları belli olmayan dostlarımızı bazen kontrollü özgür bırakmak evden kaçmalarını önleyebilir.

Hastalık & Ölüm Öncesi

Hasta ya da ölmek üzere olduğunu anlayan kediler daha huzurla ve durgun bir ortam ihtiyacıyla evden kaçabilirler.

Yedek Yuva

Yedek yuva arayışı kedilerin kendilerini olası bir durumda garantiye alma içgüdüsüyle evden kaçmalarına sebep olabilir.

Yetişkin Erkek ve Dişi Kediler Nereye Giderler? Tekrar Geri Dönerler Mi?

Yetişkin erkek ve dişi kedilerin nereye gidecekleri evden kaçma sebeplerine bağlı olacaktır.

Yavru Kedilerin Evden Kaçma Nedenleri Nelerdir? Nereye Giderler? Tekrar Geri Dönerler Mi?

Yavru kedilerin evden kaçma nedenleri anne kediden uzaklaştırılmış olmak ya da keşfederken yanlışlıkla kaybolmak olabiliyor.

Bir Kedi Neden Sürekli Evden Kaçtığı Halde Geri Döner?

Bir kedi sürekli evden kaçıp geri geliyorsa sadece sosyalleşmek istiyor ya da merak içgüdüsüyle keşfe çıkıyor olabilir, dolayısıyla tatmin olduktan sonra dönecektir. Bir diğer sebep de dışarıdaki hayata ayak uyduramayıp konfor alanına dönmek istemeleridir.

Kediler Kızgınlık Dönemlerinde Evden Kaçar Mı?

Evet, kediler kızgınlık dönemindeki çiftleşme ve çoğalma içgüdüleri nedeniyle sıklıkla kaçma eğilimi gösterirler.