Anasayfa » 😺 Kedi » Yavru & Yetişkin Erkek, Dişi Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? +Fotoğraf +Video
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Yavru & Yetişkin Erkek, Dişi Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? +Fotoğraf +Video

Yavru ve yetişkin kedilerin dişi mi erkek mi olduğunu anlama konusunda kedilerle çok yakın ilişki içerisinde olmayanlar hariç doğru karar verebileceklerin sayısı toplamın belki de milyonda birini bile oluşturmaz. Sadece kedi cinsiyeti değil birçok hayvanın cinsiyetini anlamak için yakından ilgili ya da eğitimli olmak gerekiyor.

Yavru & Yetişkin Kedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Yavru ve yetişkin kedinin cinsiyeti herkes tarafından anlaşılamıyor. Gerçek bir kedi sever ve kedi bakıcısı, daha kediye dokunmadan cinsiyeti hakkında fikir sahibi olabilirken pek ilgili olmayanlar ilk bakışta tamamen aynı görünen kedilerin hepsinin aynı cins olduğunu iddia edebilirler.

Kedilerin ve genelde tüylü hayvanların cinsiyetini yetişkin dönemlerinde bile anlamak zorken yavru sayıldıkları dönemde, özellikle de ilk haftalarda daha çetrefilli bir hal alabiliyor.

Cinsiyeti bilinmeyen bir kediyle karış karşıya kalındıysa ve cinsiyet öğrenmeye kesin karar verildiyse en sağlıklı olan bir veteriner hekime başvurarak doğru cevabı almaktır. Veteriner hekime ulaşmanın mümkün olmadığı zamanlarda ise ipucu yakalanabilecek gözlemlerle kedi cinsiyeti belirlenebilir.

Youtube Kedio Kanalı kedi cinsiyeti anlama videosu

Kedinin Fiziksel Özellikleri İncelenmelidir

Kedinin fiziksel özellikleri cinsiyeti hakkında birçok noktadan hareket edilebilecek done sunabiliyor. Ancak bu farklılıkların da insanlarda olduğu kadar net ve göze çarpan farklılıklar olamadığını bilmek gerekir. Küçük noktalarla birbirinden ayrılan fiziksel özelliklerin çoğunu fark edebilmek için dikkatli ve sabırlı bir inceleme yapılmalı.

Kedileri fiziken incelerken kedinin kuzu kuzu durup buna izin vermesi tabi ki beklenemez. Dolayısıyla sakin ve şefkatli bir tavırla ona yaklaşmak ve onun için tehdit oluşturacak bir durumun olmadığını hissettirmek işi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Kedi cinsiyeti belirlenirken şu yöntemler kullanılabilir:

Kedi Cinsiyeti Öğrenirken Cinsel Organ Farklarından Yararlanılabilir

Kedi cinsiyeti öğrenirken cinsel organ yapısı en etkili ayırt edici unsurdur. Ancak kedilerdeki cinsel organ farklılığı nem türe hem de tüylere bağlı olarak çok kolay tespit edilemeyebiliyor. Erkek ve dişi cinsel organ denildiğinde akla gelen büyük farklılıkların kedilerde de bulunabileceğini düşünmek maalesef hata olur.

Kedilerin cinsel organlarındaki farklılıkların hemen göze çarpabilmesi için biraz büyüme ve süre gerekecektir. Acil bir tespiti gerekliliği varsa yine bir veteriner hekimden başkası yardımcı olamayacaktır.

Erkek Yavru Kedi Pipisi Nasıl Görünür?

  • Erkek yavru kedinin pipisi dişe kedi pipisine göre daha çok ayrıntı ve kısma sahiptir. Bunlar anüs, penis ve skrotumdur.
  • Skrotum da tüylerle kaplı iki testisten oluşur ve yavru dönemde hem çok küçük olduğundan hem de kedilerdeki yoğun tüye bağlı olarak seçilmesi zor olabilir. Aynı zamanda eğer erkek kedi kısırlaştırılmışsa testisler daha küçük olur ve büyüme oranı da azalır.
  • İdrar açıklığı ve anüs arasında erkek yavru kedilerde en az 1,3 cm mesafe bulunur.
Yavru & Yetişkin Erkek, Dişi Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Kedi Pipisi Görseli

Dişi Kedi Cinsel Organı Nasıl Görünür?

  • Dişi kedi cinsel organı iki belirgin noktadan oluşur bunlar anüs ve idrar açıklığıdır. Dişi kedilerde idrar açıklığı vulva olarak da bilinir.
  • Vulva ise anüsün altında dikine minik bir çizgi görümündedir ve vulva iki perdenin arasındaki açıklığa benzetilebilir.
  • Aynı zamanda dişi kedilerde vulva ve anüs arası 1,3 cm altındadır.
Yavru & Yetişkin Erkek, Dişi Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Dişi kedi cinsel organı dıştan görünüşü

Kedinin Dış Görünüşünü İncelenmelidir

Kedinin dış görünüşü de ona dokunmaya gerek kalmadan cinsiyeti hakkında bilgi verebilir.

Dişi v e Erkek Kedilerin Kürk Rengi Farklı Olabilir

Dişi ve erkek kedilerin kürk rengi farklılık gösterebiliyor. Erkek kedilerin kürk rengi genellikle bakır, turuncu, kızıl, koyu sarı karışımı tonlarda ve genellikle bütünlük sağlar.

Dişi kedilerin tüyleri çok renkli olabiliyor çoğunlukla sarı, beyaz, siyahtan oluşan üçlü renk kombinasyonu dişi kedilerde görülür. Bazen de dişi kedilerin kürk deseni kaplumbağa kabuğuna bezer bir hal alabiliyor.

Kedilerin Davranışlarından Yararlanılabilir

Kedilerin davranışlarından yararlanılarak cinsiyetleri hakkında fikir yürütülebilir. Eğer kısırlaştırılmadıysa erkek kediler dişi kedilerden daha sinirli ve fevri olurlar, ayak altında dolaşıp kokulu idrarlarıyla etrafı işaretlerler.

Dişi kedilerde ise daha sakin bir hal, daha minik bir kafa yapısı ve daha ince bir deri gözlemlenir. Koku bırakmazlar.

1 Aylık Yavru Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

1 aylık yavru kedinin cinsiyetini anlamak çoğu zaman mümkün olmayacaktır.

3 Aylık Yavru Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

3 aylık yavru kedi cinsiyeti artık cinsel organ anlaşılabilecek kadar büyüdüğü için cinsel organ gözlemlenerek anlaşılabilir.

Erkek Kedinin Memesi Olur Mu?

Erkek kedinin de memeleri olabilir ve bu durum tıpkı insan türünün hem erkek hem kadınlarında meme olması ancak cinsiyeti göre görünüm ve işlevsel farklılıkların yaşanmasıyla aynıdır.

Yavru Kedilerde Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur?

Yavru kedilerde cinsiyet doğumdan sonraki ortalama 8. Haftada cinsel organların belirginleşmesiyle kedi cinsiyeti anlaşılabilir.