Anasayfa » 😺 Kedi » Yavru Kedilerin Cinsiyeti Ne Zaman, Nasıl Belli Olur, Nasıl Anlarız?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Yavru Kedilerin Cinsiyeti Ne Zaman, Nasıl Belli Olur, Nasıl Anlarız?

Yavru kedilerin cinsiyetini tespit etmek biraz zaman alır. Bunun sebebi henüz cinsel organlarının ayırt edilemeyecek kadar küçük olmasıdır. Yavru kedilerin cinsiyetini tespit etmek için haftalarca beklemek gerekebilir.

Yavru Kedilerin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Yavru kedilerin cinsiyeti kedilerin türlerine, yapılarına ve sağlık durumlarına bağlı olarak gelişme sürelerine göre değişir. Cinsel organın ayırt edilebilecek kadar büyümesi 5 haftadan başlayarak 10 haftaya kadar sürebilir.

Yavru Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Belli Olur, Nasıl Anlarız? Cinsiyet Belirleme Yöntemleri Nelerdir?

Yavru kedilerin cinsiyetinin nasıl belli olacağı kesin olmasa da doğru cevaba yaklaşabilen yöntemlerin de kullanılabileceği bir sorudur. Bu yöntemlerin bazılarını inceleyelim:

Fiziksel Özelliklerine Bakarak Cinsiyet Belirleme

Fiziksel özelliklerine bakarak cinsiyet belirleme için ilk bakılan yer kedinin cinsel bölgesidir. Cinsel organın şeklinin dışında, kedilerin tuvaletlerini yaptıkları yerin yani anüsün cinsel organa göre konumuna bakılarak da yorum yapılabilir.

Dişi kedilerin anüsleri ve genital açıklıkları bitişiktir. Yuvarlak anüsün hemen bitişiğinde aşağıya doğru, çizgi şeklinde uzanan bir genital açıklık görüntüsü vardır. Cinsiyeti erkek olan kedilerin ise anüsleri ve genital açıklıklar arasında mesafe vardır. Bu mesafe kedinin fiziksel büyüklüğüyle orantılıdır.

Yavru kedilerin cinsiyetlerinin anlaşılabileceği kadar büyüyüp cinsel organlarının belirginleşmesi ortalama 8 hafta alır.

Dış Görünüş İnceleyerek Cinsiyet Belirleme

Dış görünüş incelenerek cinsiyeti belirleme her zaman işe yaramayabilir. Sadece bazı kedi ırklarının tüylerine bakarak bile büyük ölçüde cinsiyeti belirlenebilir. Genelleme yapılacak olursa, bir kedinin tüyleri net görülebilen üç farklı renk barındırıyorsa ya da alacalı ve karışık renklerdeyse dişi olma ihtimali çok yüksektir.

Erkek kedilerin tüyleri ise turuncu ya da bakır kızılına benzeyen renklerde olabiliyor. Ayrıca erkek kedilerin kürkleri daha kalın ve kabarık görünebiliyor.

Kafa yapılarına bakıldığında erkek kedilerin kafaları daha iri ve keskin hatlara sahiptir.

Meme ucuna bakarak cinsiyet belirlemek pek mümkün değildir. Kedilerin de insanlar gibi hem erkek hem de dişilerinde meme ucu bulunur. Dişi kedilerde daha belirgin olsa da erken haftalarda bu belirginliği yakalayacak gelişmişlik mümkün değildir.

Davranışlara Bakarak Cinsiyet Belirleme

Davranışlara bakarak cinsiyet belirlemek de mümkün olabiliyor. Yavru kedilerin cinsiyetleri henüz çok fazla müdahale yaşamadıklarından daha ayırt ediciyken bazı kedi türlerinde bu analizler yanıltıcı olabilir. Normal şartlarda erkek kediler dişilere göre daha saldırgan olurlar ve daha çok ses çıkarırlar. Fiziksel aktivite olarak da erkek kediler dişilere göre daha hareketle olurlar.

Bu durum kısırlaştırılmış kedilerde ayırt ediciliğini kaybeder. Kısırlaştırma işlemi sonrası kediler hormonsal olarak etkilendiklerinden cinsiyetlerine bağlı davranışlarından uzaklaşabilirler.