Anasayfa » 😺 Kedi » Yeni Doğan Yavru Kedilerin Gözleri Ne Zaman Açılır? [Gecikebilir Mi?]
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Yeni Doğan Yavru Kedilerin Gözleri Ne Zaman Açılır? [Gecikebilir Mi?]

Yavru kedilerin gelişimine dair pek çok şey insanlar tarafından merak edilir. Kedi yavrularıyla ilgili merak edilen konuların arasında doğum sonrasında gözlerinin ne zaman açılacağı konusu yer alır.

Ayrıca gözlerinin açılma süresinin gecikip gecikmeyeceği öğrenilmeye çalışılır. Yavru kedilerle ilgili merak edilen bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Yeni Doğan Yavru Kedilerin Gözleri Ne Zaman (Kaç Haftalıkken) Açılır?

Kedilerin doğum yapması anne karnındaki 3 aylık sürenin doğması ardından gerçekleşir. Doğum sonrasında dünyaya gelen kedilerin göz kanalları kapalı olur. Doğumun ardından kedilerin gelişimi devam eder ve zaman içerisinde gözleri açılır. Kedilerin gözlerinin açılması 1-2 hafta aralığında değişir.

Bir kedinin gözlerini açması 5 günde sürebilir. Bu nedenle her kedinin aynı sürede gözlerini açmayacağının bilinmesi gerekir.

Yavru Kedilerin Gözlerinin Açılma Süresi Tüm Kedi Cinslerinde Aynı Mıdır?

Yavru kedilerin gözlerinin açılma süresi cinslere göre tespit edilmemiştir. Bazı kediler 5 gün içinde gözlerini açarken bazı kedilerde bu süre 8 gün olur. Bazı kedilerin 10 veya 12 günde de gözlerini açtığı görülür.

Yavru Kedilerin Gözlerinin Açılma Süresi Gecikebilir Mi?

Yavru kedilerin gözlerinin açılma süresinin gecikmesi mümkündür. Ancak bu gecikmenin çeşitli sebepleri vardır ve bu gecikme durumunda insanlar neler yapacaklarını merak ederler. Yavru kedilerin gözlerini açmalarının gecikme sebepleri ve yapılması gerekenler şunlardır;

  • Kedilerin gözlerini açmaları gelişimleriyle alakalıdır. Bu nedenle gelişim tamamlandığında gözlerini açması mümkündür.
  • Kedilerde göz iltihabı kaynaklı göz açılma sorunlarının görülmesi mümkündür.
  • Gözlerinde çapaklanma olan kedilerin gözlerini açamamaları mümkündür.
  • 14 gün olmasına rağmen kediler gözlerini açmamışsa bir sorun var demektir.
  • Kedilerin tek gözlerini açtıkları ve diğer gözlerini açmadıklarını görmek de mümkündür.

Doğum üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen kediler gözlerini açmıyorsa veya bir gözleri açıksa bir gözleri kapalıysa mutlaka veterinere götürülmeleri gerekir. Bu sayede ortada göz problemi varsa tedavi edilerek görmeye başlamaları sağlanır.