Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Çekoslavak Muhabbet Kuşu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Konuşur Mu?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Konuşur Mu?

Çekoslavak muhabbet kuşları özellikle son zamanlarda Türkiye üzerinde çok sayıda tercih edilen evcil kuşlardan biri haline geldi.

Çekoslavak muhabbet kuşunu diğerlerinden ayıran yanı iri bir yapıya sahip olmasıdır. İri cüsseli olmasının da etkisiyle diğer muhabbet kuşlarına kıyasla daha uzun bir boyu vardır.

Kanat ve kuyruk kısmı çok geniş olmasıyla dikkat çeker. Adını kökeninin olduğu ülkeden alır. Bu ırk daha iri bir yapıya sahip olsa da son derece hassas olur. Bu anlamda Çekoslavak muhabbet kuşu aynı türdeki kuşlar ile aynı yapıdadır.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Özellikleri Nelerdir?

Çekoslavak muhabbet kuşunun özellikleri içinde çok sevimli bir görüntüye sahip olmak bulunur. Bu görüntüye sebep olan durum yuvarlak bir şekle sahip olmasıdır.

Genel özellikleri diğer muhabbet kuşları ile birdir. Ayrı olarak daha iri bir bedene, kuyruğa ve kanat yapısına sahiptir.

Normal muhabbet kuşlarına göre tüy dökme sorunu daha fazladır. Bu nedenle hijyen bu kuşlarda düzenli olarak sağlanmalıdır.

Açlık ile sorunu olan Çekoslavak muhabbet kuşu sık bir şekilde yemek yeme ihtiyacı duyar. Diğer muhabbet kuşları gibi soğuk havaları sevmez.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar?

Çekoslavak muhabbet kuşunun yaşamı yaklaşık olarak 8 ile 10 yıl arasında değişiklik gösterir. Ömrünün değişmesi kuşun hangi ortamda ne koşullarla yaşadığına bağlıdır. Bu anlamda kuş bakımı ve beslenme şekli uzun yıllar yaşaması için önemli noktalardır.

İyi şartlarda yaşayan Çekoslavak muhabbet kuşu daha uzun yıllar yaşayabilir.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Konuşur Mu?

Çekoslavak muhabbet kuşunun konuşması mümkündür. Konuşmaya yatkınlığı olduğu için konuşan bir kuş beslemek isteyen kişiler tarafından tercih edilebilir. Çekoslavak muhabbet kuşunun konuşması için üzerinde durmak gerekebilir. Bu sayede kısa sürede konuşma yeteneği kazanır.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Çekoslavak kuşunun nasıl anlaşılacağı fiziksel özellikleriyle olur. Muhabbet kuşları yapı olarak küçük ve narin bir görüntüye sahiptir.

Çekoslavak muhabbet kuşu ise diğer kuşlara göre daha iri ve büyüktür. İri olması sadece bedenen değildir. Kuyruk uzunluğu ve kanat genişliği de diğer muhabbet kuşu türlerinden büyük olarak bilinir. Buna bağlı olarak tüyleri de muhabbet kuşu ortalamasının üzerinde denebilir.

Özetle muhabbet kuşunun Çekoslavak türüne dahil olduğunu anlamak için uzunluğuna, kanat genişliğine ve kuyruk yapısına bakmak gerekir.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır?

Çekoslavak muhabbet kuşunun bakımı narin yapısı nedeniyle dikkatli bir şekilde yapılır. Diğer muhabbet kuşlarına göre daha iri olsa da onlar gibi kırılgan bir yapıya sahiptir.

Sevgi ve şefkat göstererek bakmak bu anlamda büyük önem taşır. Kuş kafesinin bulunduğu yer hava sirkülasyonu olan bir nokta olmamalıdır. Cereyan eden yerlerde kalması kuşun sağlığı için zararlıdır.

Çekoslavak muhabbet kuşu kendi temizliğini halletmeye bayılan bir türdür. Bu nedenle bu kuş için bir banyo küveti temin etmek kendini temizlemesine yarar.

Çekoslavak muhabbet kuşunun bakımında önemli olan bir diğer nokta ise parazitlere karşı korumanın sağlanmasıdır. Bu nedenle veteriner tavsiyesi ile alınan bazı parazit karşıtı sprey aracılığı ile bu sorun önlenmelidir. Devamlı olarak kullanılması gereken bu sprey kuşun baş, kanat altı ve kuyruk bölgesine uygulanmalıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta spreyin göz ile temasıdır. Kuşun gözüne kalıcı ya da geçici olarak zarar verebileceği için göz ile teması gerçekleşmemelidir. Bu nedenle baş kısmına sprey sıkarken son derece dikkat edilmelidir.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Eşleştirme Ve Yavrulama Nasıldır?

Çekoslavak muhabbet kuşunun eşleştirmesi için ilk olarak eş seçiminin yapılması gerekir. Bu süreç içinde kuş eşini kendi seçmelidir.

Eş seçimi başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra sıra kafes seçimine gelir. Kafes alırken aksesuarların alınması da önem taşır. Dikkati başka yöne çekecek aksesuarların tercih edilmemesi çok önemlidir.

Dikkati kuşun partnerinden uzak bir yere yönlendirecek olan ayna, merdiven ve salıncak gibi aksesuarlar bu süreç içinde kafeste yer almamalıdır. Bu tarz şeyler çiftleşme sürecini geciktirir.

Yumurtlama döneminde kuşu sıkboğaz etmemek çok önemlidir. Kuş kontrol edilecekse bu gizli bir şekilde stres yaratmayacak yöntemlerle yapılmalıdır.

Yumurta çıktıktan bir hafta sonra bir ışık kullanarak yumurtanın ne halde olduğunu kontrol etmek önemlidir. Bu eylemin amacı yumurtanın boş yada dolu olduğunu anlamaktır.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Çekoslavak muhabbet kuşunun cinsiyeti vücut yapısından kolay bir şekilde ayırt edilebilir. Erkek Çekoslavak muhabbet kuşunun baş kısmı dişiye nazaran daha büyüktür. Şekil olarak erkek olanın başı yuvarlakken dişinin hafif basıktır. Tüyler de cinsiyet anlamak için başvurulacak başka bir yöntemdir. Çekoslavak muhabbet kuşu erkek ise tüyleri parlak, dişi ise mat olur.

📷Çekoslavak Muhabbet Kuşu Fotoğrafları

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Konuşur Mu?
Çekoslavak Muhabbet Kuşları
Çekoslavak Muhabbet Kuşu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Konuşur Mu?
Çekoslavak Muhabbet Kuşu
Çekoslavak Muhabbet Kuşu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Konuşur Mu?
Çekoslavak Muhabbet Kuşu